English
شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸, ۱۶:۳۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیر عامل شرکت مپنا، با اشاره به جدیدترین پروژه‌های این شرکت در عراق و سوریه، فضا را برای فعالیت‌های برون‌مرزی صنعت برق مناسب ارزیابی کرد.

مدیر عامل شرکت مپنا، با اشاره به جدیدترین پروژه‌های این شرکت در عراق و سوریه، فضا را برای فعالیت‌های برون‌مرزی صنعت برق مناسب ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، عباس علی‌آبادی از ساخت و راه‌اندازی نیروگاه گازی 324 مگاواتی الصدر عراق توسط متخصصان داخلی و با استفاده از تجهیزات مپنا خبر داد و افزود: واحد اول نیروگاه سیکل ترکیبی الصدر عراق در مدار تولید برق این کشور قرار گرفته و واحد دوم این نیروگاه گازی نیز تا یک ماه آینده به دست متخصصان مپنا ساخته و تجهیز می‌‎شود.

به گفته وی، منابع مالی مورد نیاز برای ساخت نیروگاه الصدر به صورت کامل از سوی طرف عراقی تامین و ساخت و تجهیزات آن توسط شرکت‌ مپنا انجام شده است.

او همچنین از مذاکره با طرف عراقی برای ساخت نیروگاه حیدریه در عراق خبر داد و افزود: امضای این قرارداد با مشکل تامین منابع مالی مواجه است.

رییس هیات‌مدیره شرکت مپنا، ظرفیت کنونی نصب شده نیروگاه‌های عراق را تنها هفت هزار مگاوات و ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های ایران را بیش از 62 هزار مگاوات عنوان کرد: تقاضای برق در عراق هم‌اکنون 12 هزار و 500 مگاوات و بیشتر آن در بخش خانگی است و از سویی رشد تقاضای برق در این کشور بیش از هشت درصد است، بنابراین حضور در بازار برق آن کشور و موقعیت ایران در این زمینه از طریق صادرات برق و یا ایجاد ظرفیت‌های نیروگاهی می‌تواند برای کشورمان مفید و موثر واقع شود.

وی افزود: هم‌اکنون ایران با دو خط 400، دو خط 132 و دو خط 63کیلوولت با عراق ارتباط الکتریکی دارد و به طور متوسط حدود 800 مگاوات برق به این کشور صادر می‌کند، با این حال با توجه به وجود تقاضای فراوان برق در عراق و نیز وجود ذخایر عظیم گاز در ایران، کشور ما می‌تواند به صادرکننده عمده برق به عراق تبدیل شود.

علی‌آبادی افزود: در سوریه نیز نیروگاه تشرین با ظرفیت 484 مگاوات توسط مپنا ساخته شده و با رضایت کامل کارفرما، احداث نیروگاه 484 مگاواتی جندر نیز در این کشور به مپنا سپرده شده که این نیروگاه نیز تا سال 2012 به اتمام می‌رسد. اولین واحد این نیروگاه دو تا سه ماه آینده بهره‌برداری می‌شود و پس از آن واحدهای دیگر به فاصله دو ماه از یکدیگر وارد مدار خواهند شد و پس از 12 ماه نیز واحدهای بخش بخار سیکل ترکیبی نیروگاه جندر وارد مدار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی ساخت نیروگاه دیگری در سوریه به نام سویدیه نیز در دست انجام است و قرارداد‌های مربوط به آن در چند روز آینده میان طرف ایرانی و سوری به امضا خواهد رسید.

علی‌آبادی ارزآوری ساخت نیروگاه‌های تشرین و جندر در سوریه را حدود 700 میلیون دلار برای کشور اعلام کرد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، کلید ورود به بازارهای جهانی را تامین منابع مالی دانست و گفت: در صورت عدم تامین منابع مالی مورد نیاز ورود به این بازارها برای شرکت‌های ایرانی بسیار مشکل خواهد بود.

مدیرعامل گروه مپنا یادآور شد: دولت سوریه از مپنا درخواست ساخت یک نیروگاه 484 مگاواتی کرده که نیاز به حدود 500 میلیون دلار منابع مالی دارد و در غنا نیز منتظر تامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌های مورد نظر خود هستیم.

وی همچنین از فعالیت مپنا در کشورهایی مانند الجزایر و غنا در کنار شرکت‌های بزرگ دنیا مانند زیمنس خبر داد.

وی گفت: مپنا هم‌اکنون بیش از یک‌هزار و 600 میلیارد تومان تنها در بخش ریالی مطالبات مالی از وزارت نیرو دارد و این در حالی است که برای تامین بودجه جاری شرکت با مشکل مواجه هستیم و ناچار به دریافت وام بانکی برای پوشش هزینه‌های جاری خود شده‌ایم.

ایسنا
۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۹:۳۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.