English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۰:۵۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ضرورت تامین امنیت آب در جهان

ضرورت تامین امنیت آب در جهان
در سال های اخیر مباحث مختلفی در خصوص آینده منابع آبی جهان و منطقه مطرح شده و آمارهای موجود حاکی از روند سریع کاهش منابع آبی در بسیاری از نقاط جهان است. این کاهش منابع سرانه آب در برخی از مناطق جهان موجب به خطر افتادن چرخه غذایی و فشار شدید به مناطقی که در آینده دسترسی به منابع آبی در آنها دشوار خواهد بود شده است.
در جهان به طور میانگین کمتر از 23 درصد از منابع آب شیرین مصرف می شود و این میزان به شکل قابل توجهی مورد اسراف و مصرف غیربهینه قرار می گیرد. با این حال تفاوت های بسیاری نیز میان کشورهای دارای منابع آبی سرشار و کشورهایی که خشک و فاقد دسترسی به منابع کافی آب می باشند وجود دارد.
به طور سنتی آب برای اغلب فعالیت های روزمره انسان از جمله خوردن و آشامیدن، بهداشت، صنایع، کشاورزی و حفظ اکوسیستم حمایت از حیات انسان و حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد.
آب معمولا طبیعی و سالم است اما در برخی مواقع به شدت آلوده می شود. این ماده حیاتی در تولیدات دولتی و خصوصی نقش مهمی ایفا می کند. اگر چه آب به شکل نزولات آسمانی رایگان است اما پس از جاری شدن روی زمین شامل قوانین مالکیت پیچیده ای می گردد. در بسیاری از موارد این آب جزو دارائی مالکان زمینهایی است که آب در آن باریده شده است و در برخی نواحی دیگر آب یک دارایی دولتی محسوب می شود و غالبا در اثر این دو وضعیت است که رژیم های مالکیت مختلف ظاهر می گردد. در نتیجه، دسترسی به آب تبدیل به یکی از عوامل منازعات مصرف کنندگان داخلی و بین کشورها شده است.
در مدیریت آب بعنوان یک منبع، دولت ها، بخش ها، صنایع و کشاورزان باید همگی متوجه اهمیت و حیاتی بودن آب برای مصرف خود باشند و بهایی که برای به دسترسی و عرضه آن در نظر گرفته می شود نیز باید به دقت محاسبه گردد. البته اختلاف نظر و سوء تفاهماتی در بها و هزینه آب وجود داشته است که موجب مشکلاتی برای تعیین قیمت آب می شود.
بهای آب معمولا با محاسبه هزینه اجرایی عملیات تولید و عرضه شامل هزینه های کلی، هزینه های ایجاد فرصت تولید و هزینه های اقتصادی و زیست محیطی آن برآورد و در نهایت بر اساس عوامل سیاسی و اجتماعی با توجه به تضمین بازگشت سرمایه، درآمد و ثبات تولید تعیین می شود.
اما بهای مصرف بی رویه آب در آینده ای نزدیک بسیار سنگین تر از قیمت پرداختی در قبوض آن خواهد بود. بر اساس محاسباتی که توسط موسسات تحقیقاتی بین المللی از جمله "بوز"، "آلن" و "هامیلتون" به انجام رسیده، بین سال 2005 تا 2030 بیش از 22.6 تریلیارد دلار در جهان و 15.8 تریلیارد دلار در آسیا برای انواع زیرساخت های تولید آب هزینه خواهد شد.
البته این رقم در مدت مذکور فقط 1.5 درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان یعنی سرانه 120 دلار را تشکیل می دهد. این در حالی است که هزینه سرانه درمانی جهان فقط در سال 2005 برابر با 4.3 درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.
در آفریقا که سرانه درآمد 490 دلار در سال است، سرانه ایجاد زیرساخت های تولید آب در سال فقط 37 دلار خواهد بود و در آسیا با سرانه درآمد 800 دلار، سرانه ایجاد این زیرساخت ها به 138 دلار می رسد.
این ارقام و هزینه ها به نظر اندک می آیند و در کشورهای صنعتی به سادگی قابل اختصاص است و در کشورهای کم درآمد نیز می توان این هزینه ها را از طریق انجام تحقیقات در خصوص فناوری های کشاورزی و نوآوری های بهداشتی از آن کاست.
البته تامین بودجه این عملیات های زیرساختی فقط بر دوش منابع مالی و یا حتی دولت های نباید قرار گیرد و برای سرعت بخشیدن به روند انجام اقدامات لازم باید بخش خصوصی حضوی گسترده ای در این بخش داشته باشد.
لذا برقراری امنیت منابع آبی در آینده هم از لحاظ زیستی و امنیت داخلی و خارجی کشورها بسیار حیاتی است و هم فرصت های تجاری قابل توجهی را در اختیار بخش خصوصی و دولتی قرار می دهد که پرداختن به آن را از هر لحاظ توجیه می نماید.
خبرگزاری موج
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۳:۵۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.