English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۲۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مجری طرح انتقال ‌آب به قم در گفت‌وگوبا ایسنا: قم درصورت نرسیدن آب شیرین با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شد

مجری طرح انتقال ‌آب به قم در گفت‌وگوبا ایسنا:
قم درصورت نرسیدن آب شیرین با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شد
مجری طرح انتقال‌آب از سرشاخه‌های دز به به قم و شهرهای کویر مرکزی گفت: در صورتی که آب شیرین قبل از زمان اوج مصرف به قم نمی‌رسید، این شهر امسال با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، محمدرضا برزگر افزود: همانطور که سال گذشته بارها اعلام شد، ذخیره سد 15 خرداد قم به پایین ترین حد خود رسیده بود و سال گذشته برای تامین نیاز آب این شهر از منابع آب زیرزمینی نیز استفاده شد.

وی با بیان این‌که تداوم استفاده از آب‌های زیر زمینی امکان بروز مشکلات جدی برای شهر را افزایش می‌داد، افزود: در چنین شرایطی رساندن آب شرین به قم از مهم‌ترین دستاوردهایی بود که باید پیش از تابستان و فصل اوج مصرف آب محقق می‌شد.

وی یکی از مهم ترین ویژگی های این پروژه را انتقال آب از یک حوزه آبریز به حوزه دیگر دانست و افزود: در کشور به طور کلی 10 حوزه آبریز داریم و اکنون باتوجه به شرایط پیچیده شهرهای کویر مرکزی در تامین آب، بحث انتقال آب از یک حوزه آبریز به حوزه ای دیگر مطرح شده که کار بسیار سختی بود و اجرای آن به تونل‌ها، کانال‌ها و سیستم‌های انتقال پیچیده‌ای نیاز داشت.

به گفته او، برای اجرای پروژه پیچیده انتقال آب از یک حوزه آبریز به حوزه دیگر بالغ بر 54 کیلومتر تونل حفاری شده که تنها طول یک تونل آن 36 کیلومتر است. همچنین این طرح حدود 7.2 کیلومتر کانال دارد و بیش از 180 کیلومتر خطوط انتقال نیز آب را از سد درحال ساخت کوچری، به قم می‌رساند.

وی افزود: مهم ترین بخش این کار تونل 36 کیلومتری قمرود بود که سالانه 181 میلیون متر مکعب آب از سرشاخه های دز را در پشت سد کوچری تنظیم می‌کند و از آن جا آب به مقاصد و شهرهای مختلف تخصیص داده خواهد شد.

وی یکی از مهم ترین ویژگی‌های این طرح را ثقلی بودن طرح انتقال آب از سرشاخه ها تا مقصد نهایی دانست و افزود: طراحی‌های مهندسی به گونه‌ای انجام شده که انتقال آب به صورت ثقلی باشد که این کار علاوه بر این که از هزینه‌های پمپاژ و نگهداری تجهیزات آن اجتناب می‌کند، درایت مهندسان ایرانی را که طراحی، اجرا و نظارت پروژه را بر عهده داشته‌اند، نشان می دهد.

مجری طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به شهرهای کویر مرکزی ایران در ادامه با اشاره به شرایط نامساعد قم در تامین آب گفت: درحالی که میزان بارندگی متوسط سالانه در دنیا 1800 میلی‌متر است، این مقدار در ایران 250 میلی‌متر است که در چنین شرایطی نقاط کویری نیز باحدود 50 میلی‌متر بارش در سال بامشکلات جدی در تامین آب مواجه هستند.

به گزارش ایسنا، نیاز شهر قم به آب در شرایط عادی بین 2.2 تا 2.5 متر مکعب بر ثانیه است که این میزان نیاز در دوران پیک مصرف به 3 تا 3.2 متر مکعب بر ثانیه می‌رسد و در حال حاضر آبی که به قم منتقل می‌شود بیش از 85 درصد نیاز این شهر در روزهای اوج مصرف را تامین می‌کند. طبق اعلام قرار است که باقی مانده نیاز این شهر نیز تا رسیدن به فصل تابستان و روزهای اوج مصرف برآورده شود.

ایسنا
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۵:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.