English
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۲۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

زاینده ‌رود خاموش شد؛ خداحافظ گاوخونی

زاینده ‌رود خاموش شد؛ خداحافظ گاوخونی
نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان این که رودخانه زاینده ‌رود به صورت کامل خشک شده است، گفت: خشکسالی امسال استان اصفهان در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، حمیدرضا فولادگر با بیان این که خشکسالی امسال در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده است، گفت: بارندگی امسال در مقایسه با متوسط درازمدت در استان، حدود 40 درصد کاهش یافته و کاهش بارندگی در حوزه زاینده رود نیز به همین میزان است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم اکنون آب رودخانه درون شهر که به‌طور کامل خشک شده است، اما بیرون شهر در نزدیکی سد زاینده‌رود آب تا چند متر جریان دارد.
وی با بیان این که خشکسالی سه سال گذشته تأثیرهای فراوانی بر حجم آب سد‌های استان گذاشته است، افزود: حجم آب پشت سد زاینده‌رود به نسبت متوسط درازمدت، 60 درصد کاهش یافته است.
فولادگر با بیان بی‌تدبیری مسئولان در جمع‌آوری و نگهداری آب زاینده‌رود بعد از گذر از شهر اصفهان، گفت: رودخانه زاینده‌رود در زمانی که جریان دارد تا باتلاق گاوخونی ادامه و به این باتلاق ریخته می‌شود.
این نماینده ادامه داد: اگر مسئولان در مسیر رودخانه زاینده‌رود اقدام به ساخت زه‌کش و کانال‌آب می‌کردند، شاید استان تا چند وقت از مشکل کم‌آبی رهایی پیدا می‌کرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس، درباره پروژه‌های انتقال آب برای کمک به شهر اصفهان، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها که از 15 سال پیش تا کنون ادامه داشته، پروژه انتقال آب از تونل سه کوهرنگ به اصفهان که تا کنون اعتباری افزون‌بر 37 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.
زاینده‌رود یکی از بزرگترین رودخانه‌های ایران است که در مرکز کشور، یعنی استان اصفهان، از مغرب به مشرق جریان دارد، این رودخانه مصّفا، رگ حیاتی و عامل اصلی سرسبزی و حاصلخیزی اصفهان به شمار می‌رود.
خبرگزاری موج
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۴۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.