English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۱۰:۲۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

جزئیات تعرفه جدید گاز خانگی امروز اعلام می شود

جزئیات تعرفه جدید گاز خانگی امروز اعلام می شود
شرکت ملی گاز ایران جزئیات نحوه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی در هفت ماهه نخست سالجاری را بعدازظهر امروز دوشنبه به طور رسمی اعلام می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، با گذشت 28 روز از به پایان رسیدن مهلت قانونی اعلام نحوه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی و تعیین تعرفه جدید، بعد از ظهر امروز جزئیاتی بیشتر از نحوه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی به طور رسمی اعلام می شود.

مطابق با اعلام رسمی وزارت نفت در هفت ماهه نخست امسال قیمت گاز در بخش کشاورزی هر متر مکعب 100 تومان، صنایع عمده هر متر مکعب 70 تومان، نیروگاهها هر مترمکعب 80 تومان، دستگاههای دولتی هر متر مکعب 200 تومان، سی.ان.جی 300 تومان محاسبه خواهد شد.

 

میزان گازبهای واحدهای تجاری به دوگروه کم مصرف و پر مصرف تقسیم شده است و قیمت هر کدام از این واحدها متفاوت از دیگری محاسبه خواهد شد.

 

در همین حال پیشتر شرکت ملی گاز ایران، اعلام کرده بود: برای محاسبه گازبهای مشترکان خانگی در هفت ماهه نخست سالجاری اقلیم بندی شهرها لحاظ نخواهد شد ضمن آنکه به منظور کمک به ساکنان مناطق سردسیر (اقلیمهای یک و دو) یک ماه بیشتر از سایر مناطق محاسبه گازبهای آنها به روش اقلیمی انجام می شود.
 
جواد اوجی معاون وزیر نفت روز گذشته با تاکید بر کاهش 75 درصدی بار مالی قبوض گاز مشترکان خانگی و تجاری در هفت ماهه نخست سالجاری به مهر گفته بود: پیش بینی می شود با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان میزان مصرف و به تبع آن حجم مالی قبوض گاز مشترکان خانگی کاهش قابل توجه ای پیدا می کند.

 

وی همچنین از اخذ مجوز از ستاد هدفمندی یارانه ها به منظور تعدیل اقلیم بندی در برخی از شهرها و روستاهای کشور در هفت ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: بر این اساس اقلیم بندی در 600 شهرستان و دو هزار روستا مورد بازنگری قرار گرفت و در نهایت اقلیم های آنها تعدیل شد.

 

این در حالی است که شرکت ملی گاز فروردین ماه امسال با انتشار گزارشهایی اعلام کرده بود: تا پایان اسفند ماه سال گذشته حجم بار مالی قبوض 75 درصد از مشترکان خانگی ماهانه کمتر از 30 هزار تومان بوده است ضمن آنکه در این مدت بار مالی قبض گاز نزدیک به 90 درصد مشترکان ماهانه کمتر از 50 هزار تومان محاسبه شده است.

 

مطابق با این گزارش رسمی در سه ماهه نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تنها کمتر از یک درصد مشترکان گاز خانگی با رویت قبض‌های نجومی و چند میلیون تومانی شوکه شده اند که این دسته مشترکان با مصرف ماهانه بیش از 750 تا 800 متر مکعب الگوهای تعیین شده را رعایت نکرده اند.

 

بر اساس جداول تعریف شده مشترکان گاز خانگی که مصرف آنها مطابق با پله اول و دوم باشد قبوض سبز دریافت می کنند و مشترکانی که مصرف گاز آنها در پله های سه، چهار و پنج باشد، قبوض زرد دریافت خواهند کرد.

 

آن دسته ازمشترکانی که مصرف گاز طبیعی آنها در ردیف پله های ششم تا دوازدهم قرار می گیرد قبوض قرمز دریافت خواهند کرد که میزان بار مالی قبوض گاز این دسته از مصرف کنندگان افزایش قابل توجه ای نسبت به گذشته پیدا می کند.
خبرگزاری مهر
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۶:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.