English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۱۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اثر 20 درصدی بارورسازی ابرها در بارش های دریاچه ارومیه

اثر 20 درصدی بارورسازی ابرها در بارش های دریاچه ارومیه
بارورسازی ابرهای تهران به دلیل آلودگی هوا در زمستان 89 اجرایی شد و پاییز امسال نیز در برنامه های مرکز ملی باروری ابرها قرار دارد.
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: باروری ابرها 20 درصد در افزایش بارش های اخیر حوضه دریاچه ارومیه موثر بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "محمدمهدی جوادیان زاده" امروز (سه شنبه) افزود: عملیات باروری ابرها که در روزهای اخیر بر روی حوضه دریاچه ارومیه انجام شد بارش های این حوضه را به صورت مشاهده ای و به طور متوسط بین 15 تا 20 درصد تشدید کرد.
جوادیان زاده با بیان اینکه ارایه گزارش و تحلیل دقیق از اثر عملکرد باروری ابرها به زمان زیادی نیاز دارد، اظهار داشت: پس از انجام عملیات نتایج بارش از طریق هواشناسی کشور به گروه های مشاور اعلام می شود و آنان نیز برای بررسی نیاز به زمان خواهند داشت.
به گفته جوادیان زاده، نتایج باروری ابرها در تهران و سایر استان ها که در چند ماه اخیر در سطح کشور صورت گرفته است به احتمال زیاد در پاییز سال 90 اعلام خواهد شد.
وی همچنین درباره عملکرد این مرکز در بارورسازی ابرها در سال گذشته افزود: در سال گذشته در بخش فلات مرکزی شامل استان های اصفهان، یزد، فارس و کرمان، بخش شمال غرب شامل آذربایجان شرقی و اردبیل فعالیت هایی انجام شد.
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها سپس ادامه داد: در استان آذربایجان غربی نیز فعالیت های امکان سنجی و پرواز آزمایشی
صورت گرفته است.
جوادیان زاده با بیان اینکه زمستان 89 و با توجه به آلودگی هوا در استان تهران سه سورت پروازی صورت گرفت، تصریح کرد: مرکز در حال پیگیری است تا در پاییز سال جاری عملیات بارورسازی ابرها در تهران اجرایی شود.
جوادیان زاده همچنین اعلام کرد: در سال گذشته افزون بر 89 سورت پروازی جهت بارور سازی ابرها در کشور اجرا شد.
وی همچنین گفت: نتایج عملیات مرکز در سال آبی 89 - 88 نشان می دهد که در فلات مرکزی افزون بر 25 درصد تشدید بارش صورت گرفته است.
جوادیان زاده اضافه کرد: در هر یک از استان های اصفهان، فارس و کرمان به ترتیب 40، 19 و 20 درصد افزایش بارش ثبت شده است.
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرهای کشور با اشاره به قیمت تمام شده آب حاصل از بارورسازی ابرها در این سه استان، افزود: این رقم در اصفهان 149 ریال، فارس 148 ریال و در استان کرمان 286 ریال محاسبه شده است.
جوادیان زاده متوسط قیمت تمام شده آب استحصالی از باروری ابرها در سال مورد بررسی در کشور را 175 ریال ذکر کرد.
وی بیان داشت: این ارقام نشان می دهد که آب حاصل از اجرای بارور سازی ابرها در مقایسه با سایر روش های استحصال آب مقرون به صرفه تر است.
جوادیان زاده نجات بخشی دریاچه ارومیه از بحران خشکسالی را یکی از اهداف مهم این مرکز عنوان کرد و گفت: چندین عملیات پرواز آزمایشی و اکتشافی در آذربایجان شرقی صورت گرفته است.
جوادیان زاده خاطر نشان کرد: با این وجود اثر بارورسازی تنها در تشدید کردن بارش بوده و باید شرایطی چون دما، رطوبت، ارتفاع ابر و نیز جهت حرکت ابر آماده باشد.
وی همچنین گفت: در صورت مهیا بودن شرایط ابر و منطقه گاهی اثر بارورسازی تا 40 درصد نیز افزایش می یابد.
به گفته جوادیان زاده، متوسط استاندارد جهانی بارش های حاصل از باروری ابرها در حدود 15 تا 20 درصد است.
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با اشاره به اینکه بارورسازی در آذربایجان غربی و ارتفاعات آن از وضعیت خاصی پیروی می کند، افزود: با توجه به مرزی بودن این منطقه و عدم امکان پرواز در آن این مرکز از ژنراتورهای زمینی استفاده خواهد کرد.
جوادیان زاده استفاده از ژنراتورهای زمینی را برای نخستین بار در کشور عنوان کرد و گفت: احتمال دارد که این عملیات تا پایان اردیبهشت ماه جاری اجرایی شود.
وی ادامه به افزایش اعتبار پیش بینی شده برای باروریسازی ابرها در بودجه سال 90 در مقایسه با سال های گذشته اشاره کرد و گفت: در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی این اعتبار از افزایش چهار برابری برخوردار خواهد شد.
جوادیان زاده افزود: اعتبار پارسال مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها نزدیک به 15 میلیارد ریال بوده است.
وی با بیان اینکه این مرکز در سال گذشته آبی با کاهش اعتبار مواجه بوده است، تصریح کرد: با نظر مساعد معاونت آب و آبفای وزارت نیرو و سایر مسئولان امر، این اعتبار در سال جدید با افزایش خوبی پیش بینی شده است.
جوادیان زاده ابراز امیدواری کرد: با تصویب بودجه سال 90 در صحن مجلس شورای اسلامی بخش عمده ای از کمبود اعتبار طرح های باروری ابرها جبران شود.
سایت خبری وزارت نیرو
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۳:۲۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.