English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۶:۵۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شاخص پایین بهره وری آب کشاورزی در کشور

شاخص پایین بهره وری آب کشاورزی در کشور
شاخص بهره وری آب در بخش کشاورزی نزدیک 8/0 کیلوگرم تولید محصول خشک به ازای مصرف هر مترمکعب آب است که با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد.
مدیرکل دفتر بهبود بهره وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو شاخص بهره وری آب در بخش کشاورزی را بسیار پایین و غیرقابل قبول عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "علی اکبر قبادی" گفت: متاسفانه شاخص بهره وری آب در بخش کشاورزی نزدیک 8/0 کیلوگرم تولید محصول خشک به ازای مصرف هر مترمکعب آب است که با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد.
به گفته قبادی، شاخص بهره وری آب در بخش کشاورزی در جهان بین 5/1 تا 5/2 کیلوگرم گزارش شده است.
قبادی با بیان اینکه کشورمان بر اساس چشم انداز نظام باید در جایگاه برتر کشورهای منطقه و جهان اسلام باشد، اظهار داشت: اگر به کشور ترکیه به عنوان نمونه نگاه کنیم این رقم افزون بر دو کیلوگرم است که فاصله ما با دیگر کشورها را نشان می دهد.
قبادی با بیان اینکه کشور ما در بافت جغرافیایی خشک و نیمه خشکی قرار دارد و باید بهره وری بیشتر مورد دقت قرار گیرد، افزود: افزایش بهره وری در آب کشاورزی نیاز به یک حرکت جهادی دارد.
وی همچنین ادامه داد: مردم و مصرف کنندگان آب باید قدر این نعمت الهی را بیشتر دانسته و برای آن ارزش ویژه ای قائل شوند.
مدیرکل دفتر بهبود بهره وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو، آب را محور برنامه های بهره وری در کشور دانست و گفت: این موضوع باید بر اساس توانمندی کشاورزان در پرداخت هزینه ها مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه تعریف بهره وری به چند شکل مطرح شده است، اظهار داشت: گاهی این تعریف به معنای آن است که چند کیلوگرم دانه و یا محصول به ازای هر مترمکعب آب مصرفی تولید می شود.
قبادی بازده تولید و بهره وری در گلخانه ها را قابل توجه دانست و افزود: این میزان در گلخانه ها گاهی به چندین کیلوگرم می رسد که رقم قابل توجهی است.
قبادی همچنین گفت: روش های آبیاری، نحوه کاشت و نگهداری از محصول باید در کشور اصلاح شده و به سمت روش های مدرن و کم مصرف حرکت کند.
وی افزود: برای شاخص بهره وری در بخش صنعت با توجه به تنوع محصولات آن، رقم مشخص و استانداردی تعریف نشده است.
مدیرکل دفتر بهبود بهره وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو متوسط آب قابل استحصال و در دسترس از منابع مختلف را در کشور 130 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: از این میزان نزدیک به 100 میلیارد مترمکعب قابل بازیابی و استفاده است.
قبادی تصریح کرد: از این میزان آب قابل استفاده 60 درصد در بخش آب های زیرزمینی و 40 درصد مابقی نیز در بخش آب های سطحی قرار دارد.
وی با بیان اینکه در بسیاری از سال ها و با توجه به شرایط خشکسالی این رقم پایین تر از این میزان گزارش می شود، افزود: در همین سال ها مصارف نیز افزایش یافته و بیش از ظرفیت منابع آبی بهره برداری صورت می گیرد.
قبادی با اشاره به اینکه پیش بینی کسری مخازن آب زیرزمینی در برنامه چهارم توسعه نزدیک به شش میلیارد مترمکعب بوده است، خاطر نشان کرد: به دلیل خشکسالی در سال های اخیر این میزان به هشت میلیارد مترمکعب رسید.
قبادی استفاده از شیوه های مختلف بهره برداری از منابع آب، اصلاح الگوی مصرف، توجه به آبخوان ها و آبخیزداری، تغذیه مصنوعی، جایگزینی آب های سطحی با آب های برگشتی و نیز بازیابی پساب را از جمله اقدام هایی دانست که در جهت جلوگیری از افزایش بحران آب موثر خواهند بود.
وی همچنین افزود: این فعالیت ها می تواند به تعادل منابع آبی در کشور کمک کند.
مدیرکل دفتر بهبود بهره وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو متوسط آب شرب مصرفی در شهرها و روستاهای کشور را به ترتیب 250 و 170 لیتر ذکر کرد و گفت: این میزان دو برابر مصرف آب در جهان است و نشان از وضعیت نامناسب مصرف در کشور دارد.
قبادی از مردم درخواست کرد تا با جلوگیری از نشت آب، استفاده از کاهنده های مصرف، نصب تجهیزات کاهنده و کنترل کننده بر روی شیرآلات آب خانگی، نصب دوش حمام مناسب، فلاش تانک های نوین و سایر اقدام های لازم در جهت کاهش مصرف آب اقدام کنند.
به گفته قبادی، این کار می تواند مصرف آب را به نصف کاهش دهد.
سایت خبری وزارت نیرو
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۳:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.