English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۴۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

استفاده بیش از 60 درصد از منابع آب زیرزمینی بحران زاست

استفاده بیش از 60 درصد از منابع آب زیرزمینی بحران زاست
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان گفت: زمانی که استفاده از منابع آب زیرزمینی به بیش از 60 درصد می رسد وارد مرحله بحرانی می‌شویم، این در حالی است که هم اکنون شاهد استحصال 90 درصدی از منابع آب زیرزمینی هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، 'ایرج حیدریان' افزود: سرعت در مهار و تنظیم آبهای سطحی و طرح 'علاج بخشی سد و شبکه (وشمگیر)' از جمله تمهیدات راهبردی در گلستان است که برای خروج از بحران درحال اجرایی شدن است.
وی خاطرنشان کرد: با احداث سد نرماب در شرق استان به عنوان بزرگترین سد استان گلستان حدود 15 درصد به ظرفیت مهار آب تنظیمی استان افزوده می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان ضمن اشاره به اصلاح الگوی مصرف با تاکید بر آموزه های دینی گفت: بسترسازی فرهنگی در مدیریت مصرف آب نقش بسزایی ایفا می‌کند.
حیدریان افزود: با مدیریت درست منابع آبی، آیندگان مشکلات کمتری دراین خصوص خواهند داشت.
وی ادامه داد: آموزش برای ارتقای فرهنگ عمومی جامعه نیازمند اقدامات سازنده در ابعاد مختلف است از این رو آموزش رابطین 14 نماینده از 14 منطقه آموزش وپرورش استان با برگزاری جلسات توجیهی درقالب طرح ملی دانش آموزی نجات آب کشاورزی (داناب) صورت گرفته است.
وی از برداشت غیرمجاز و بی رویه منابع آب زیرزمینی به عنوان خطراتی که منابع آبی استان را تهدید می کند یاد کرد و افزود: با نصب کنتور هوشمند بر روی چاه ها می توان از برداشت غیرمجاز از آن جلوگیری کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با بیان مقدار آب تجدیدپذیر در استان خاطرنشان کرد: 2.5 میلیارد مترمکعب آب مجددا به چرخه باز می‌گردد.
وی مقدار بارش سطح استان گلستان را 9 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و افزود: وضعیت آب در کشور به دلیل قرار گرفتن در کمربند خشک و بیابانی بحرانی است و به علت نوع اقلیم شاهد 70 درصد تبخیر در این بخش هستیم و تنها 30 درصد به آب تجدیدپذیر تبدیل می شود.
ایرنا
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۶:۰۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.