English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۱۰:۲۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سهم خانوارها از یارانه‌ها 30 درصد افزایش می‌یابد

سهم خانوارها از یارانه‌ها 30 درصد افزایش می‌یابد
مجلس در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به دولت اجازه داده که 80 درصد از درآمد حاصل از اجرای این قانون را برای پرداخت یارانه نقدی و غیر نقدی به خانوار‌ها صرف کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (پنج شنبه) و در ادامه رسیدگی به مواد مراعا مانده و ارجاعی بودجه 90 به کمیسیون تلفیق بند مربوط به قانون هدفمند سازی یارانه‌ها را مورد بحث و بررسی قرار داد و تصویب کردند.

به موجب این مصوبه مجلس، در اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها مصوبه 15 دی ماه 1388 به دولت اجازه داده می‌شود سهم ماده 11 قانون مزبور را به ماده 7 آن اضافه کند.

همچنین مقرر شد سهم ماده 8 با رعایت ماده 14 قانون مذکور حداقل 20 درصد تعیین شود.

همچنین مصوب شد معادل ریالی یک میلیارد دلار به جزء (ب) بند الحاقی 17 قانون هدفمند سازی یارانه‌ها در اجرای بند (ب) ماده 34 قانون برنامه پنجم 5 ساله توسعه اختصاص می‌یابد.

به گزارش فارس، طبق این مصوبه مجلس سهم خانوار از درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها و اصلاح قیمت‌ها که پیش از این 50 درصد تعیین شده بود، به 80 درصد افزایش پیدا کرد و سهم دولت نیز که از قانون هدفمندی یارانه‌ها 20 درصد بود، این سهم حذف شد و به سهم خانوار افزوده شد و همچنین سهم صنعت و تولید از اجرای قانون یارانه‌ها که پیش از این 30 درصد بود، به حداقل 20 درصد کاهش یافت و 10 درصد از این مقدار نیز به سهم یارانه دریافتی خانوار‌ها افزایش یافت.

بر اساس این گزارش طبق مصوبه جدید مجلس، درآمد حاصل از هدفمند سازی یارانه‌ها به 2 قسمت تقسیم شد که از صد در صد درآمد حاصل از اجرای قانون یارانه‌ها 80 درصد برای پرداخت یارانه نقدی و غیر نقدی به خانوار‌ها اختصاص خواهد یافت و 20 درصد برای بخش صنعت و تولید در نظر گرفته می‌شود.

لازم به توضیح است پیش از این نمایندگان قیمت هر بشکه نفت را در لایحه بودجه 90 در صحن علنی مجلس یک و نیم دلار افزایش دادند و قیمت هر بشکه نفت را 81.5 هشتاد و یک نیم دلار در بودجه 90 در نظر گرفتند و همچنین در برنامه پنجم توسعه کشور نیز وکلای ملت مصوب کرده بودند که 10 درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون یارانه‌ها به بخش سلامت اختصاص یابد که طبق مصوبه امروز خانه ملتی‌ها بار مالی برای اجرای مصوبه اختصاص 10 درصد به بخش سلامت از افزایش درآمد حاصل از افزایش یک و نیم دلاری قیمت نفت در بودجه 90 تامین خواهد شد و معادل ریالی یک میلیارد دلار برای بخش سلامت در قانون هدفمند سازی یارانه‌ها اختصاص خواهد یافت.

همچنین در این جلسه علی لاریجانی اعلام کرد: کمیسیون تلفیق بودجه نود باید ردیف‌های مربوط به تولید را مشخص کرده و ما این موضوع را تمام شده نمی‌دانیم.
خبرگزاری فارس
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۸:۰۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.