English
جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹, ۲۰:۳۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ترکان: مغز اقتصاد ایران را ادغام نکنید/ نوذری: اول خصوصی سازی بعد ادغام

ترکان: مغز اقتصاد ایران را ادغام نکنید/ نوذری: اول خصوصی سازی بعد ادغام

مسئولان سابق وزارت نفت با اشاره به ضرورت ادغام نفت و نیرو خواستار جلوگیری از اعمال تغییرات شتابزده ساختاری در بدنه نفت و نیرو شدند و اعلام کردند: تغییرات عجولانه منجر به کاهش تولید صیانتی، صادرات نفت و آسیب بر مغز اقتصاد می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، مجلس شورای اسلامی هفته گذشته پس از 23 سال قانون جدید نفت و گاز کشور را به تصویب رساند که پیش بینی می شود با اصلاح این قانون، رابطه مالی دولت و وزارت نفت شفاف تر از گذشته شود.

افزایش نظارت و مدیریت بر مخازن بالادستی نفت و گاز، جامع تر شدن اختیارهای حاکمیتی وزارت نفت، اصلاح و بازنگری قانون تاسیس وزارت نفت و اساسنامه شرکت ملی نفت هم از دیگر ویژگی های این قانون جدید به شمار می رود.
 
با گذشت چند روز از تصویب قانون جدید نفت و گاز در بهارستان، دولت هم در ادامه سیاست کوچک سازی خود، ادغام وزارتخانه های نفت و نیرو را به طور رسمی تصویب کرد و عملا با این مصوبه اجرای قانون جدید نفت و گاز کشور با چالشهای جدید تغییرات ساختاری وزارت نفت روبرو خواهد شد.
 
دولت در حالی عزم خود را برای این ادغام و تغییرات گسترده ساختاری جزم کرده است که در شرایط فعلی تاکنون حتی یک سند راهبری و طرح جامع انرژی برای آینده انرژی کشور تدوین نشده است و با وجود گذشت 102 سال از اکتشاف نفت در ایران هنوز هیچ برنامه ای برای تدوین سبد انرژی کشور پیش بینی نشده است.
 
در حال حاضر گاز طبیعی 60 درصد، برق هشت درصد، فرآورده نفتی 39 درصد، ذغالسنگ و انرژی های تجدید پذیر حدود یک درصد سهم در سبد انرژی ایران دارند که مطابق با اهداف چشم انداز باید با کاهش سهم فرآورده های نفتی، سهم گاز به عنوان سوختی پاک در سراسر کشور توسعه یابد.
 
در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز ایران هم به منظور حفظ جایگاه ایران در اوپک و تداوم صادرات نفت و تزریق درآمدهای نفتی به اقتصاد باید با اجرای طرحهای تولید ثانویه، تزریق گاز، توسعه مخازن جدید و پیچیده نفت و گاز با اولیوت میادین مشترک ظرفیت تولید طلای سیاه از مرز پنج میلیون بشکه در روز عبور کند.
 
از سوی دیگر در برنامه پنجم توسعه در مجموع باید برای توسعه زیرساختهای نفت و نیروی کشور بیش از 300 میلیارد دلار سرمایه گذار شود که در شرایط فعلی جذب این میزان منابع سرمایه گذاری امکان پذیر به نظر نمی رسد و قطعا تغییرات ساختاری شانس جذب این منابع را به صفر می رساند.
 
کلید ادغام وزارت نفت و نیرو به عنوان یکی از سیاستهای کلان دولت در برنامه سوم توسعه زده شده است اما به اعتقاد کارشناسان، شتاب زدگی در این تغییرات ساختاری با توجه به اینکه هنوز بیش از 70 درصد درآمدهای اقتصادی کشور وابسته با صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی بوده خسارتهای جبران ناپذیری را به نظام اقتصادی ایران وارد خواهد کرد.
 
در حال حاضر ایران به پشتوانه 155 میلیارد بشکه ذخایر نفت، 33 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز، 51 میلیون تن ظرفیت تولید پتروشیمی و وجود زیرساختهایی چندین میلیارد دلاری تولید، پالایش، انتقال و توزیع انرژی همچون 200 هزار کیلومتر شبکه انتقال و توزیع گاز، 12.6 هزار کیلومتر شبکه انتقال نفت و فرآورده نفتی، 12 میلیارد لیتر ظرفیت ذخیره سازی فرآورده نفتی و نزدیک به 200 شرکت زیر مجموعه یک مولفه تاثیر گذار در بازار انرژی جهان است.
 
در همین حال ایران با تولید روزانه چهار میلیون بشکه نفت، 500 میلیون متر مکعب گاز، ظرفیت پالایش روزانه یک میلیون و 670 هزار بشکه نفت و 235 میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در سطح جهان به شمار می رود.

نوذری: اول خصوصی سازی بعد ادغام نفت و نیرو
 
غلامحسین نوذری وزیر سابق نفت در گفتگو با مهر درباره ادغام وزارت نفت و نیرو، گفت: دولت برای کوچک سازی خود باید طرح ادغام و یکپارچه سازی فعالیتها را از سایر وزارتخانه ها آغاز کند، زیرا ادغام نفت و نیرو باید با انجام یکسری فعالیتهای مطالعاتی و ایجاد زیر ساختهای لازم  انجام شود.
 
این عضو کابینه دولت نهم با تاکید بر اینکه هم اکنون ایران به پشتوانه 33 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی جهان و برنامه های گسترده صادرات و تولید این حامل انرژی یک اهرم تاثیر گذار در بازار جهانی انرژی است، تصریح کرد: شخصا معتقدم حتی برای تولید یک میلیارد متر مکعب گاز در برنامه پنجم، تولید LNG و صادرات گاز از مسیر خطوط لوله باید یک وزارتخانه گاز تاسیس شود.
 
وی با اعلام وزن و گستردگی فعالیتهای وزارت نفت به اندازه چندین وزارتخانه دولت است، اظهار داشت: بر این اساس نوع ادغام و یکپارچه سازی وزارت نفت و نیرو با سایر وزارتخانه های دولت تفاوتهای چشمگیری دارد.
 
نوذری با اشاره به اینکه از سالهای گذشته تاکنون یکسری از فعالیتهای وزارت نفت و نیرو همچون تامین سوخت زمستانی و گازرسانی به نیروگاهها به صورت مشارکتی انجام شده است، اظهار داشت: اما این مشارکت بخشی از فعالیتهای گسترده وزارت نفت را شامل می شود.
 
وزیر سابق نفت با تاکید بر اینکه در صورت ادغام این دو وزارتخانه ابتدا باید سیاستهای اصل 44 قانون اساسی به طور کامل توسط دولت اجرا شود، بیان کرد: در این مرحله باید وضعیت واگذاری تمامی نیروگاهها، برقهای استانی، شرکتهای گاز استانی، پتروشیمی ها تعیین تکلیف شود که در این صورت خود به خود بخشی از فعالیتهای تصدیگری دولت هم کاهش می یابد.
 
به گفته این عضو کابینه دولت نهم اگر بخش عمده فعالیتهای پایین دستی نفت، گاز و نیرو به بخش واگذار شود امکان مدیریت یکپارچه در بخش بالادستی نفت، گاز و انرژی کشور فراهم می شود.
 
ترکان: مغز اقتصاد ایران را واگذار نکنید

اکبر ترکان معاون اسبق وزیر نفت هم در خصوص طرح جدید دولت برای ادغام وزارت نفت و نیرو، گفت: ادغام نفت و نیرو یک طرح بوده و مصلحت کشور موضوع دیگری است که به آن باید توجه جدی شود.
 
وی با اعلام اینکه در شرایط فعلی ادغام وزارت نفت با هر وزارتخانه دیگری غلط است، تصریح کرد: مسئولان و تصمیم سازان کشور باید به این موضع توجه کنند که مساله فرآورده نفتی، توزیع گاز و برق با بالادستی و مخازن نفت و گاز کشور دو مقوله کاملا متفاوت و جدا از یکدیگر است.
 
ترکان با اشاره به مصوبه جید مجلس و تدوین قانون جدید نفت و گاز در کشور، تصریح کرد: با تصویب این قانون ایجاد شورای عالی نفت پیش بینی شده است تا بر وضعیت تولید و استخراج نفت و گاز از مخازن و اطمینان از تولید صیانتی نظارت بیشتری اعمال شود.
 
معاون اسبق وزیر نفت با تاکید بر اینکه امکان اعمال مدیریت یکپارچه در شبکه خطوط لوله انتقال نفت، گاز، برق، نیروگاهها، پالایشگاههای نفت، گاز و واحدهای پتروشیمی توسط یک وزارتخانه وجود دارد، تاکید کرد: اما به منظور مدیریت بیشتر باید بخش بالادستی نفت و گاز از بخشهای پایین دستی تفکیک شوند زیرا در این ادغام قطعا امکان مدیریت برای تولید صیانتی نفت و گاز فراهم نخواهد شد.
 
وی با بیان اینکه ادغام وزارت نفت و نیرو با توجه به اینکه هم اکنون کل اقتصاد به درآمدهای نفتی وابسته است به صلاح مملکت نیست، بیان کرد: هم اکنون ثبات اقتصادی کشور در گروی تولید و صادرات پایدار نفت و گاز خام است و از این ادغام ممکن است مشکلاتی را در نظام اقتصادی ایران به وجود بیاورد.

خبرگزاری مهر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۲۳:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.