English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۱۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ثروتی درگفت‌وگوباایسنا: *62هزارمیلیاردتومان درآمد حاصل ازهدفمندی یارانه با شروطی تصویب شد *دولت معتقد است پایان یافتن بنزین صدتومانی، این رقم را محقق می‌کند

ثروتی درگفت‌وگوباایسنا:
*62هزارمیلیاردتومان درآمد حاصل ازهدفمندی یارانه با شروطی تصویب شد
*دولت معتقد است پایان یافتن بنزین صدتومانی، این رقم را محقق می‌کند
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با اشاره به جزییات مصوبه‌ مجلس درباره هدفمندسازی یارانه‌ها در قانون بودجه 90 گفت: دولت معتقد است با افزایش مصرف بنزین آزاد و منابع درآمدی حاصل از گازوئیل و برق، درآمد 62 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده در بودجه 90 تامین می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، موسی‌الرضا ثروتی  با بیان این که پیشنهاد دولت برای منابع ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها در لایحه بودجه 62 هزار میلیارد تومان بود، گفت: این عدد تصویب شد اما قید و بندهایی برای آن گذاشته شد.

او ادامه داد: ‌از جمله این قید‌وبندها آن است که دولت موظف شد قیمت‌ها را بیش از 20 درصد در سال جاری افزایش ندهد همچنین سهم 10 درصدی بهداشت و درمان از این بخش حذف شد.

وی افزود: سهم کاربران از منابع هدفمندسازی نیز تغییر کرد به طوری که به دولت اجازه داده شد تا سقف 80 درصد این منابع را به خانوار تخصیص بدهد و 20 درصد باقی مانده نیز به تولید اختصاص یابد. در واقع با این اقدام سهم دولت و خانوار تجمیع شد و کف سهم خانوار نیز 60 درصد تعیین شده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا رقم 62 هزار میلیارد تومان قابلیت تحقق دارد یا خیر؟ گفت: محاسبات ما از چهار ماه اخیر نشان می‌دهد که حداکثر منابع ناشی از هدفمندسازی در طول سال جاری می‌تواند 30 هزار میلیارد تومان باشد اما مجلس هفت هزار و 500 میلیارد تومان دیگر نیز به این بخش اختصاص داد. از سوی دیگر مجلس معتقد است، با افزایش درآمد ناشی از افزایش 20 درصدی قیمت‌ها حداکثر درآمد دولت در هدفمندسازی یارانه‌ها به 42 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

ثروتی با بیان این‌که محاسبات نشان می‌دهد این عدد پس از توزیع میان 70 میلیون نفر جمعیت متقاضی دریافت یارانه، رقم یارانه نقدی آن‌ها را در حدود رقم سال گذشته نگه خواهد داشت، گفت: با این وجود دولت معتقد است امکان تحقق 62 هزار میلیارد تومان وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح دلایل دولت برای این موضوع گفت: دولت معتقد است بنزین صد تومانی دیگر دست مردم باقی نمانده است و منابع ناشی از مصرف بنزین آزاد از این پس افزایش می‌یابد. همچنین به اعتقاد دولت منابع ناشی از استفاده‌ی گازوئیل و برق نیز درآمد خوبی خواهد بود که می‌تواند این عدد را به 62 هزار میلیارد تومان نزدیک کند.

او با تاکید بر این که دولت در صورت کسب درآمد بیش از 42 هزار میلیارد تومان می‌تواند اضافه آن را نیز براساس ضوابط تعیین‌شده مصرف کند، گفت: به هر حال مجلس هدفش کمک کردن به دولت برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌هاست و اگرچه در کلان موضوع تصمیم‌گیری می‌کند اما ریز مباحث را در اختیار دولت قرار داده است.

ایسنا
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۰۰:۲۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.