English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۲۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها عنوان کرد: تاثیر 20 درصدی بارورسازی ابرها در بارش‌های اخیر حوضه دریاچه ارومیه

مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها عنوان کرد:
تاثیر 20 درصدی بارورسازی ابرها در بارش‌های اخیر حوضه دریاچه ارومیه
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: باروری ابرها 20 درصد در افزایش بارش‌های اخیر حوضه دریاچه ارومیه موثر بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جوادیان‌زاده گفت: عملیات باروری ابرها که در روزهای اخیر بر روی حوضه دریاچه ارومیه انجام شد، بارش‌های این حوضه را به صورت مشاهده‌ای و به طور متوسط بین 15 تا 20 درصد تشدید کرد.

مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با بیان اینکه ارایه گزارش و تحلیل دقیق از اثر عملکرد باروری ابرها به زمان زیادی نیاز دارد، افزود: پس از انجام عملیات نتایج بارش از طریق هواشناسی کشور به گروه‌های مشاور اعلام می‌شود و آنان نیز برای بررسی نیاز به زمان خواهند داشت.

وی ادامه داد: نتایج باروری ابرها در تهران و سایر استان‌ها که در چند ماه اخیر در سطح کشور صورت گرفته است، به احتمال زیاد در پاییز سال 90 اعلام خواهد شد.

جوادیان‌زاده همچنین درباره عملکرد این مرکز در بارورسازی ابرها در سال گذشته افزود: در سال گذشته در بخش فلات مرکزی شامل استان‌های اصفهان، یزد، فارس و کرمان، بخش شمال‌غرب شامل آذربایجان شرقی و اردبیل فعالیت‌هایی انجام شد.

مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها ادامه داد: در استان آذربایجان‌غربی نیز فعالیت‌های امکان سنجی و پرواز آزمایشی صورت گرفته است.

جوادیان‌زاده متوسط قیمت تمام شده آب استحصالی از باروری ابرها در سال آبی 89 ـ 88 در کشور را 175 ریال ذکر کرد و گفت: این ارقام نشان می‌دهد که آب حاصل از اجرای بارورسازی ابرها در مقایسه با سایر روش‌های استحصال آب مقرون به صرفه‌تر است.

جوادیان‌زاده، نجات بخشی دریاچه ارومیه از بحران خشکسالی را یکی از اهداف مهم این مرکز عنوان کرد و گفت: چندین عملیات پرواز آزمایشی و اکتشافی در آذربایجان شرقی صورت گرفته است. با این وجود اثر بارورسازی تنها در تشدید کردن بارش بوده و باید شرایطی چون دما، رطوبت، ارتفاع ابر و نیز برای حرکت ابر آماده باشد.

وی با بیان این‌که در صورت مهیا بودن شرایط ابر و منطقه گاهی اثر بارورسازی تا 40 درصد نیز افزایش می‌یابد، گفت: متوسط استاندارد جهانی بارش‌های حاصل از باروری ابرها در حدود 15 تا 20 درصد است.

مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با اشاره به این‌که بارورسازی در آذربایجان غربی و ارتفاعات آن از وضعیت خاصی پیروی می‌کند، افزود: با توجه به مرزی بودن این منطقه و عدم امکان پرواز در آن این مرکز از ژنراتورهای زمینی استفاده خواهد کرد.

جوادیان‌زاده با اعلام استفاده از ژنراتورهای زمینی در این طرح برای نخستین بار در کشور گفت: احتمال دارد که این عملیات تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری اجرایی شود.

وی در ادامه به افزایش اعتبار پیش‌بینی شده برای بارورسازی ابرها در بودجه سال 90 در مقایسه با سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی این اعتبار از افزایش چهار برابری برخوردار خواهد شد.

جوادیان‌زاده با بیان اینکه اعتبار سال گذشته مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها نزدیک به 15 میلیارد ریال بوده و با یادآوری این‌که این مرکز در سال گذشته آبی با کاهش اعتبار مواجه بوده است، تصریح کرد: با نظر مساعد معاونت آب و آبفای وزارت نیرو و سایر مسوولان امر، این اعتبار در سال جدید با افزایش خوبی پیش‌بینی شده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تصویب بودجه سال 90 در صحن مجلس شورای اسلامی بخش عمده‌ای از کمبود اعتبار طرح‌های باروری ابرها جبران شود.
ایسنا
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۰۰:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.