English
سه شنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۸, ۱۶:۳۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

واحد دوم نیروگاه الصدر عراق ماه آینده به بهره‌برداری می رسد

واحد دوم نیروگاه الصدر عراق ماه آینده به بهره‌برداری می رسد
قائم مقام شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران (صانیر ) گفت: با وجود مشکلات بسیار متخصصان ایرانی توانستند نیروگاه الصدر بغداد را به مدت دو سال به بهره‌برداری برسانند، به طوری که واحد اول نیروگاه در اوایل اردیبهشت‌ماه جاری راه اندازی شد و واحد دوم نیز در کمتر از یک ماه آینده وارد مدار خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، 'امیر انوری' روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران در محل شرکت صانیر اظهار داشت: با توجه به مناقصه‌ای که سه سال پیش در وزارت برق عراق برگزار شد ، شرکت صانیر برنده مناقصه احداث نیروگاه شهرک الصدر در حاشیه بغداد شد.
وی با بیان اینکه با توجه به پاره ای از مشکلات امنیتی در عراق اجرای پروژه از دو سال پیش آغاز شد ، افزود: شهرک الصدر منطقه‌ای شیعه نشین با تراکم جمعیتی بالاست .
انوری تصریح کرد: نیروگاه الصدر نیروگاهی گازی است که سوخت جایگزین آن گازوییل است و دارای دو واحد 162 مگاواتی است، ضمن آنکه احداث پست 132 کیلوولت و چهار مخزن 15 هزار متر مکعبی سوخت در کنار نیروگاه پیش بینی و اجرا شد.
قائم مقام صانیر اظهار داشت: با بهره‌برداری از نیروگاه الصدر ظرفیت تولید برق در عراق پنج درصد افزایش می یابد و این در حالی است که ظرفیت تولید برق در عراق شش هزار مگاوات است .
وی افزود: شهر بغداد که تا پیش از بهره‌برداری از واحد اول نیروگاه الصدر تنها پنج ساعت در شبانه‌روز دارای برق بود هم اکنون بیش از هشت ساعت برق دارد.
انوری تاکید کرد: نیروگاه الصدر پروژه‌ای ایرانی است که بیش از 400 نفر از متخصصان، کارشناسان و کارگران ایرانی در آن فعالیت داشته اند و حدود 95 درصد از تجهیزات نیروگاهی آن ساخت ایران است.
وی اضافه کرد: بنابر تصمیم وزارت برق عراق طرح توسعه نیروگاه الصدر شامل 2 واحد گازی دیگر به اضافه 2 واحد حرارتی (سیکل ترکیبی) خواهد بود و در مجموع 960 مگاوات برق تولید خواهد کرد.
انوری ادامه داد: هم اکنون با توجه به مشکل تامین گاز درعراق، قرار است از سوخت گازوییل به عنوان جایگزین گاز در نیروگاه الصدر استفاده شود تا پس از راه‌اندازی خط انتقال گاز از ایران به عراق این نیروگاه بتواند از سوخت گاز استفاده کند.
وی هزینه اجرای دو واحد نیروگاه الصدر را 155 میلیون دلار عنوان کرد و تاکید کرد این پروژه توسط دولت عراق تامین مالی شده است.
انوری گفت: با توجه به عدم توانایی طرف عراقی در بهره‌برداری از نیروگاه یادشده شرکت صانیر به مدت شش ماه بهره‌برداری از نیروگاه و آموزش پرسنل عراقی را بر عهده خواهد داشت.
وی تصریح کرد: نقش شرکت مپنا در اجرای این پروژه بی بدیل بود و در مجموع باید گفت نیروگاه الصدر جایگاهی بود که توانمندی بالای متخصصان داخلی کشور در آن ظهور و بروز یافت .
قائم مقام صانیر گفت: هم اکنون شرکت‌های فعال ایرانی در خارج از کشور از نظر انتقال منابع مالی ارزی با مشکل مواجه هستند که امید می رود با تلاش دولت، وزارت نیرو و شبکه باکی کشور این مشکل برطرف شود.
ایرنا
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۸:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.