English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۶:۱۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

یک مسئول در سازمان جهادکشاورزی استان زنجان: کنتورهای هوشمند آب و برق، مصرف آب کشاورزی را کاهش می‌دهد

یک مسئول در سازمان جهادکشاورزی استان زنجان:
کنتورهای هوشمند آب و برق، مصرف آب کشاورزی را کاهش می‌دهد
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: استفاده از سیستم آبیاری مکانیزه حدود 30 درصد از تولیدات محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، بهمن اسکندری با اشاره به اینکه در چند سال اخیر برداشت‌های بی‌رویه آب و کاهش بارندگی، مشکلاتی را در تأمین آب کشاورزی به‌وجود آورده است، اظهار کرد: وجود چاه‌های غیرمجاز و فاقد پروانه در استان که براساس مصوبات شورای حفاظت از منابع آب زیرزمینی می‌بایست مدیریت شود، از دیگر مسائلی است که به کمبود آب کشاورزی، دامن زده است.

وی با تأکید بر لزوم مدیریت بهینه آب در استان زنجان، افزود: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که از حداقل آب، حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم که لازمه این کار، مکانیزه کردن سیستم آبیاری مزارع است.

اسکندری با یادآوری اینکه تسطیح اراضی کشاورزی موجب سهولت آبیاری توسط کشاورزان خواهد شد، ادامه داد: متأسفانه در استان زنجان استقبال خوبی از تسطیح اراضی توسط کشاورزان صورت نمی‌گیرد که این مسئله به‌دلیل کم بودن عمق خاک کشاورزی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اولویت کار سازمان جهادکشاورزی در شرایط فعلی، ترویج اجرای آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی استان است، گفت: با توجه به اینکه از این ‌پس استفاده از سیستم‌های مکانیزه آبیاری توسط کشاورزان اجباری است، دولت نیز حمایت‌های مطلوبی در راستای گسترش و ترویج آبیاری تحت فشار انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه به‌منظور کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، کنتورهای هوشمند آب و برق در چاه‌های استان نصب می‌شود، یادآور شد: در سال گذشته حدود 200 حلقه از چاه‌ها به این کنتورها مجهز شده و این در حالی است که شرکت آب منطقه‌ای و شرکت توزیع برق استان، متعهد شده‌اند که تا پایان شهریورماه امسال 800 مورد از چاه‌ها را به این کنتورها مجهز کنند.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی زنجان در ادامه اظهار کرد: در صورت نصب کنتورهای هوشمند، کشاورزان قادر خواهند بود تنها از 2 تا 3 هزار ساعت در سال که میزان آن در پروانه چاه قید شده، از آب برای مصارف کشاورزی استفاده کنند، لذا کشاورزانی که برای آبیاری مزارع خود برنامه‌ریزی درستی نداشته باشند، با مشکل مواجه خواهند بود.

این مقام مسئول در رابطه با هزینه‌های اجرایی کردن سیستم آبیاری تحت فشار، افزود: به‌طور میانگین 3 میلیون و 700 هزار تومان برای مکانیزه کردن سیستم آبیاری یک‌ هکتار از اراضی کشاورزی، هزینه مورد نیاز است و این در حالی است که 50 درصد از این هزینه را دولت به‌صورت بلاعوض پرداخت کرده و 50 درصد دیگر را به‌صورت تسهیلات با بهره 12 درصد به کشاورزان ارائه می‌دهد.

اسکندری با اشاره به اینکه در حال حاضر استفاده از این سیستم در بین کشاورزان به‌خوبی نهادینه شده است، تصریح کرد: اگر استفاده از این سیستم به‌درستی مدیریت نشده و برنامه آبیاری محصولات به این روش به‌خوبی اجرا نگردد، احتمال وارد آمدن خسارت نیز وجود دارد.

وی، به وجود دو نوع سیستم آبیاری قطره‌ای و بارانی، اشاره کرد و گفت: سیستم نواری (تیپ) از انواع آبیاری قطره‌ای و سیستم‌های سنترپیوت، لینیر و کلاسیک ثابت جزو آبیاری بارانی می‌باشند. همچنین انعقاد تفاهم‌نامه بین انجمن صنفی مهندسین آب، به‌منظور پذیرش درخواست‌های کشاورزان و پیگیری پرونده آنها برای ایجاد سیستم آبیاری تحت فشار و نیز طراحی نرم‌افزاری تحت وب برای ثبت‌نام رایگان کشاورزان، از جمله فعالیت‌هایی است که منحصرا در استان زنجان صورت گرفته و کشاورزان می‌توانند برای ثبت‌نام به آدرس اینترنتی www.irri-zanjan.ir مراجعه کنند.

ایسنا
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۸:۵۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.