English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۰:۲۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تأثیر حذف صفرهای پول ملی بر تورم با نگاهی به بسته سیاستی بانک مرکزی

تأثیر حذف صفرهای پول ملی بر تورم با نگاهی به بسته سیاستی بانک مرکزی
جهرمی در واکنش به اعتراض برخی مدیران بانک‌ها به بسته سیاستی با تأکید براینکه با اجرای قانون بانکداری بدون ربا مشکلی ایجاد نخواهد شد، به تشریح دلایل بانک مرکزی برای حذف صفرها و اثرات منفی نظام دونرخی ارز در بازار پرداخت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، سید محمد جهرمی، درباره نامه انتقادی بانک‌های خصوصی به بسته سیاستی-نظارتی سال جاری و احتمال بازنگری در سیاست‌های پولی و بانکی سال‌جاری، اظهار داشت:‌ بنده فکر نمی‌کنم که بسته سیاستی بسته بدی باشد هرچند که می‌توانست خیلی کامل‌تر از آنچه به تصویب رسید، باشد.
وی ضمن تأکید براینکه بسته پولی و بانکی سال 90 در قیاس با سال‌های گذشته بسیار بهتر است، افزود: درصورتی که بانک‌های خصوصی کاملاً براساس قانون عملیات بانکی بدون ربا عمل کنند نه تنها مشکلی نخواهند داشت بلکه حق و حقوق مردم را نیز به خوبی پرداخت خواهند کرد.

* تحلیل جهرمی از آینده حذف صفرهای پول ملی

این مقام مسئول شبکه بانکی همچنین درباره بررسی برنامه حذف صفرها در شورای پول و اعتبار گفت: به صورت کامل و به منظور آغاز بحث‌های کارشناسی هنوز برنامه حذف سه یا چهار صفر از پول ملی در شورای پول و اعتبار مطرح نشده است.
مدیر عامل بانک صادرات ضمن تشریح دلایل جمع‌بندی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای دستور کار قرار دادن حذف صفرها از پول ملی، ادامه داد:‌ در حال حاضر به جایی رسیدیم که با توجه به تعداد اسکناس‌های در گردش، چاپخانه‌های قانونی و چاپخانه بانک مرکزی امکان تأمین نیاز اسکناس‌ها را ندارند، بالاخره باید تصمیم گرفته شود که تعداد اسکناس‌های درشت بیشتر شود و یا صفرها حذف شود.
جهرمی تأکید کرد:‌ حذف صفرها برای گردش پول مردم راهکار منطقی‌تری بود به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا به جای چاپ اسکناس درشت‌تر به تدریج صفرها از پول ملی حذف شوند.
این عضو شورای پول و اعتبار در واکنش به نگرانی برخی کارشناسان درباره لزوم کاهش تورم پیش از اجرای حذف صفرها از پول ملی، تصریح کرد: ‌این سیاست هیج ربطی به تورم ندارد و البته حذف صفرها تأثیر چندانی نیز در افزایش تورم ندارد.
وی درباره بازه زمانی اجرای سیاست حذف صفرها از پول ملی نیز گفت:‌ این برنامه باید در شرایطی اجرا شود که مردم دچار مشکل نشوند و پول‌های در گردش مردم بتواند تعویض شود.
مدیر عامل بانک صادرات اضافه کرد:‌ چاپخانه بانک مرکزی نیز باید در این مدت بتواند اسکناس‌های جدید را منتشر کند؛ هیچ محدودیت زمانی برای حذف صفرها از پول ملی وجود ندارد این سیاست می‌تواند در طول یک یا دو سال اجر شود.
جهرمی درباره کاهش ارزش پول ملی با ذکر مثالی به کارشناسان و نگرانی‌های آنها و مردم چنین پاسخ داد که الان اگر پول 1000 تومانی به 1 ریال تبدیل شود چه اشکالی رخ خواهد داد؟ اقتصاددانان می‌دانند که حذف صفرها هیچ تأثیری در ارزش پول ندارد.
این عضو شورای پول و اعتبار بیان کرد: کاهش ارزش پول از قیاس با ارزهای بین‌المللی محاسبه می‌شود؛ حذف صفرها از پول ملی اثرات خاصی در روان شدن گردش پولی مردم نیز به همراه خواهد داشت.

* بانک مرکزی ارز دو نرخی را مدیریت کند

مدیر عامل بانک صادرات درباره وضعیت طرح تحول بانکی ابتدا به برگزاری جلسات اولیه این طرح در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: امسال نیز این جلسات ادامه خواهد یافت. فعلاً اطلاعات تازه‌ای از جزئیات تحول بانکی بیرون نیامده است.
جهرمی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره اثرات منفی دو نرخی شدن ارز در بازار داخلی، گفت: بانک مرکزی باید روشی را اتخاذ کند که ارز در بازار به دو نرخی منجر نشود؛ تا الان بانک مرکزی به خوبی نظام ارزی را مدیریت کرده است.
وی با ارائه راهکاری برای کنترل نظام دو نرخی ارز در بازار داخلی، تصریح کرد:‌ بانک مرکزی یا باید قیمت دلار را افزایش دهد و یا باید میزان عرضه دلار در بازار را افزایش دهد تا یک نرخی شود.
این عضو شورای پول و اعتبار با تأکید براینکه مدیریت نظام ارزی بعهده بانک مرکزی است، افزود: قرار است قیمت ارز در بازار یک نرخی باشد بنابراین باید دید که بانک مرکزی از چه ابزاری برای تحقق این هدف کمک می‌گیرد.
جهرمی درباره اثرات نظام ارزی دو نرخی در بازار داخلی بر اقتصاد، اظهار کرد: ارز دو نرخی اثرات منفی زیادی به اقتصاد به همراه دارد از همین رو باید ارز یک نرخی شود.
به اعتقاد وی، تک نرخی شدن ارز در اقتصاد مانع از ایجاد رانت‌ برای برخی افراد و افزایش قدرت‌تصمیم‌گیری‌های اقتصادی می‌شود.
مدیر عامل بانک صادرات در ارتباط تأثیر نوسانات ارز بر قیمت طلا، گفت: 99 درصد قیمت طلا از بازارهای جهانی طبعیت می‌کند اگر این قیمت در 4 ماهه گذشته و به ویژه 10 روز گذشته بررسی شود بیانگر نوسانات بسیار بالایی است.
جهرمی افزود: افزایش قیمت جهانی در قیمت‌های داخلی نیز تأثیر داشته است؛ دلایل نوسانات اخیر بازار طلا را باید از بانک مرکزی پرسید.
خبرگزاری فارس
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۴۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.