English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۴۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران و ترکیه 20 هزار مگاوات نیروگاه مشترک احداث می کنند

ایران و ترکیه 20 هزار مگاوات نیروگاه مشترک احداث می کنند
در سفر اخیر هیاتی از وزارت نیرو به سرپرستی مهندس مجید نامجو" وزیر نیرو به ترکیه مقرر شد شش هزار تا 10 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و انرژی های تجدیدپذیر و 10 هزار مگاوات نیروگاه برقابی مشترک بین دو کشور احداث شود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از احداث 20 هزار مگاوات نیروگاه مشترک توسط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه خبر داد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "محمد بهزاد" با اشاره به سفر اخیر هیاتی از وزارت نیرو به سرپرستی مهندس مجید نامجو" وزیر نیرو به ترکیه و انجام گفت و گوهای نهایی مربوط به نقشه راه همکاری های وزارت نیروی ایران و وزارت انرژی و منابع ترکیه در زمینه برق، گفت: چهار محور اصلی در نشست مذاکرات مربوط به نقشه راه همکاری بین دو وزارتخانه مطرح شد.
به گفته وی، در این مذاکره ها مقرر شد شش هزار تا 10 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و انرژی های تجدیدپذیر و 10 هزار مگاوات نیروگاه برقابی مشترک بین دو کشور احداث شود.
وی افزود: بر این اساس، هر یک از طرفین طی یک هفته تا یک ماه طرف دیگر را از نام و سازمان های مربوطه به زیرگروه تخصصی و نمایندگان خود بنا به نوع موضوع برای هدایت کارهای اجرایی مطلع خواهند کرد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اضافه کرد: همچنین طی این گفت و گوها مقرر شد زیرگروه تخصصی تحت نظر این نمایندگان مذاکره ها را تا رسیدن به نتایج مذکور دنبال کرده و گزارش های خود را پس از تشکیل هر نشست به معاونان وزیران ذیربط دو کشور ارایه کنند.
وی در ادامه در خصوص زیر گروه همکاری های مربوط به تبادل برق و خطوط انتقال، گفت: طی این گفت و گوها مقرر شد طرفین به حمایت خود از فعالیتی که در زمان حاضر میان دو کشور در زمینه تبادل و تجارت انرژی برق وجود دارد، ادامه دهند.
به گفته بهزاد، در این خصوص به منظور افزایش ظرفیت خطوط انتقال موجود میان دو کشور، بهره برداری از خط 400 کیلوولتی خوی (ایران) - باش قلعه (ترکیه) در کوتاه ترین زمان ممکن تامین خواهد شد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد: همچنین مقرر شد به منظور ارتقای سطح ظرفیت انتقال انرژی شبکه های برق دو کشور، همزمان با تقویت شبکه های داخلی در هر کشور، یک خط جدید با ظرفیت 400 کیلوولت بین دو کشور تاسیس شود.
وی اظهار داشت: مقرر شد پس از تکمیل اقدام های یادشده، طرفین برای شروع مطالعات در خصوص افزایش ظرفیت انتقال برق دو کشور به یکهزار تا یک هزار و 200 مگاوات تصمیم گیری کنند.
بهزاد گفت: در این راستا احتمال های موجود درخصوص ترانزیت انرژی برق به کشورهای ثالث همانند ترانزیت برق ترکمنستان از طریق شبکه برق ایران و ترکیه و ترانزیت برق ایران از طریق شبکه برق جمهوری خودمختار نخجوان به ترکیه در چارچوب ظرفیت های فنی انتقال مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در ادامه درباره زیرگروه همکاری های مربوط به احداث و سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه های حرارتی، گفت: طی این گفت و گوها مقرر شد طرفین از احداث نیروگاه های سیکل ترکیبی گاز طبیعی به ظرفیت دو هزار مگاوات در ترکیه و چهار هزار مگاوات در ایران توسط بخش های خصوصی دو کشور با در نظر گرفتن حداکثر ظرفیت مبادله برق بین دو کشور که یکهزار و 200 مگاوات خواهد بود، حمایت کنند.
وی اضافه کرد: طرف ایرانی تامین گاز طبیعی مورد نیاز برای نیروگاه ها را با قیمت رقابتی مورد حمایت قرار خواهد داد.
بهزاد درخصوص زیر گروه همکاری در زمینه احداث و سرمایه گذاری نیروگاه های برقابی نیز گفت: در این گفت و گوها مقرر شد طرفین از سرمایه گذاری برای اجرای طرح های نیروگاهی برق آبی توسط بخش خصوصی ترکیه در ایران به ظرفیت 10 هزار مگاوات حمایت کنند.
به گفته وی، مقرر شد تا طرفین از بخش های خصوصی دو کشور برای تامین مالی و تامین تجهیزات مربوط به نیروگاه های برق آبی حمایت کنند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص فعالیت زیرگروه همکاری های دو کشور در بخش انرژی های تجدیدپذیر، گفت: با در نظر گرفتن ظرفیت های دو کشور پروژه های مشترک در زمینه انرژی بادی، پیل سوختی، زمین گرمایی و حرارتی و خورشیدی تعریف خواهد شد ضمن آنکه دوره ها و کار گاه های آموزشی در زمینه های مربوطه برگزار خواهد شد.
سایت خبری وزارت نیرو
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۹:۴۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.