English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۱۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نشست مطبوعاتی مشترک وزرای خارجه ایران و عراق

نشست مطبوعاتی مشترک وزرای خارجه ایران و عراق
وزیران امور خارجه ایران و عراق در نشست مطبوعاتی مشترک ضمن تشریح جزئیات مذاکره، بر تداوم رایزنی ها در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین و مسائل فی ما بین تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به عراق سفر کرده است روز چهارشنبه پس از دیدار و مذاکره رسمی با هوشیار زیباری همتای عراقی خود، در نشست مطبوعاتی مشترک با وی شرکت کرد.
در این نشست خبری، هوشیار زیباری تصریح کرد: آقای صالحی به کشور دوم خودشان آمده‌اند.
زیباری خطاب به ده‌ها خبرنگار عراقی گفت: آقای صالحی متولد عراق هستند و از این نظر ایشان به کشور خود آمده اند.
وزیر امور خارجه عراق در رابطه با مذاکرات خود با صالحی تصریح کرد: در این دیدار مذاکرات خوبی برای فعال کردن مناسبات در همه زمینه ها و تشریک مساعی پیرامون همه زمینه ها به خصوص پیشرفت کارها و نیز مسائل مورد علاقه دو کشور صورت گرفت.
وی افزود: یک میلیون و 200 هزار زائر ایرانی در سال گذشته به عراق آمده اند و 600 هزار شهروند عراقی نیز در این مدت از ایران دیدار داشته اند و این نشانگر مناسبات دوستانه مردم دو کشور است.
زیباری تاکید کرد: مذاکرات خوبی برای تشکیل کمیسیون مشترک عالی اقتصادی ایران و عراق با حضور نخست وزیر عراق و معاون اول رئیس جمهور ایران صورت گرفت که امیدواریم در اسرع وقت این کمیسیون برگزار شود.
وزیر امور خارجه عراق در رابطه با دیگر محورهای مذاکره با صالحی گفت: در خصوص تشکیل کمیته مرزی مشترک تبادل نظر شد، البته هم اکنون هیئتی از عراق در ایران به سر می برند تا در این خصوص مذاکراتی داشته باشند. همچنین در خصوص تقسیم مرزهای اروند رود صحبت کردیم این موضوع جنبه فنی دارد که کارشناسان فنی در این خصوص تبادل نظر خواهند کرد.
وی در رابطه با سفر زوار به عتبات عالیات نیز گفت: امیدواریم که رفت و آمد زوار سامان داده شود و به سفر آنان نظم بخشیده شود، البته ما با روی گشاده در این زمینه همکاری خواهیم داشت.
زیباری یادآور شد: در دیدار با همتای ایرانی توافق کردیم که جلسات و رایزنی ها تداوم یابد.
وی با اشاره به نیاز عراق به آب با بیان اینکه بخشی از آب این کشور از طریق ترکیه و بخشی نیز از طریق ایران تامین می شود، گفت: در این خصوص کمیته فنی تشکیل می‌شود.
وزیر خارجه عراق عنوان کرد: در مذاکره با وزیر خارجه ایران آمادگی کامل وزیر خارجه ایران را برای حل و فصل تمامی موضوعات لمس کردیم و امیدواریم بر اساس منافع مشترک موضوعات حل و فصل شود. همچنین قرار شد دیدارها و ملاقاتها تداوم یابد و در این راستا در آینده نزدیک به ایران می روم.
علی اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست خبری گفت: من برای بار دوم است که در چند ماه اخیر به عراق آمده ام و از این بابت خدا را شاکرم.
وی در خصوص مذاکرات با همتای عراقی نیز با اشاره به سخنان زیباری گفت: در خصوص این محورها به صورت کلی تر با نخست وزیر عراق و به صورت جزئی با آقای زیباری تبادل نظر شد که از تکرار پرهیز می کنم و همان مسائلی بود که آقای زیباری مطرح کردند.
خبرگزاری موج
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۲۰:۴۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.