English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۴۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

عملیات مدیریت سیلاب با هدف افزایش عمر سد فردا در سد لتیان انجام می‌شود

عملیات مدیریت سیلاب با هدف افزایش عمر سد فردا در سد لتیان انجام می‌شود
دبیر کمیته بحران شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: عملیات مدیریت سیلاب در رودخانه جاجرود از سد لتیان تا سد ماملو با هدف تمرین برای زمان وقوع سیلاب و رسوب گیری سد برای بالا بردن عمر سد و پایداری بیشتر فردا انجام می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، جلال جهان‌بخشی افزود: مدیریت سیلاب‌ها یکی از نکات اصلی مدیریت های رودخانه‌های کشور هستند که به عنوان دومین حادثه طبیعی در کشور مطرح است.
وی با بیان اینکه سیلاب‌ در هر حال باید مدیریت شود تا کمترین خسارت را از لحاظ مالی و جانی در حاشیه رودخانه‌ها شاهد باشیم ادامه داد:
در حاشیه رودخانه‌های کشور به خصوص آن نقاطی که نزدیک مناطق مسکونی بوده و ساخت‌و سازهای زیادی نیز رخ داده برخی داخل بستر و حریم رودخانه می‌شوند بنابراین اگر یک شرایط ناگهانی و سیل ناگهانی رخ دهد قطعا با مشکلات جدی در این مسیر مواجه خواهیم شد.
وی اضافه کرد: اگر چه سد لتیان بخش عمده‌ای از سیلاب‌ها را کنترل می‌کند منتهی در صورتی که این حجم پر باشد و ما امکان ذخیره آب نداشته باشیم این اتفاق هر سال در فصل بهار رخ می‌دهد و امکانات کنترل سیلابی نیز کاهش می‌یابد.
جهان بخشی گفت: همه ساله برای پایداری سد باید مانورهایی به دریچه‌های سد و خروج رسوبات انباشته شده پشت سدها انجام دهیم تا هم مانور دریچه‌ها و کنترل پایداری سد را انجام داده باشیم و هم اینکه تمرینی برای مدیریت سیلاب‌های ناگهانی پایین دست انجام داده باشیم.
دبیر کمیته بحران شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: به همین منظور قرار است فردا همزمان با خروج و شست‌و شوی رسوبات انباشته شده در پشت سدها یک کنترل و تمرینی هم برای سیلاب‌ پایین دست داشته باشیم که طبعا باید افرادی که در حاشیه رودخانه هستند یک آگاهی لازم در این زمینه داشته باشند تا با آسیب مواجه نشوند.
وی ادامه داد: در حال حاضر دریاچه سد لتیان پر است و اگر سیلاب اتفاقی که با توجه به فصل بهار احتمال آن زیاد است رخ دهد ما مجبور هستیم تمام سیلابی که وارد دریاچه سد لتیان می‌شود چون امکان دسترسی نداریم به سمت پایین دست خارج کنیم.
جهان بخشی ادامه داد:فردا یک حجم فراتر از این چیزی که در رودخانه است را در رودخانه به لحاظ سختی رسوبات جریان می‌دهیم که هم کنترل و پایداری سد را به لحاظ سختی رسوبات تضمین کرده باشیم و هم اینکه عمر مفید سد افزایش یابد.
وی ادامه داد: در حال حاضر 30 متر مکعب آب بر ثانیه در رودخانه در جریان دارد و به جهت این موضوع مجبور هستیم 70 متر مکعب بر ثانیه خروجی آب داشته باشیم تا بتوانیم رسوبات پشت سد لتیان را شست‌وشو بدهیم.
وی تأکید کرد: این یک برنامه هر ساله است ولی امسال قصد کردیم که این را با یک برنامه‌ریزی بهتری انجام دهیم و اگر در شرایط واقعی یک چنین و یا سیلاب‌های بالاتر رخ دهد ارگان‌های دیگر مثلا هلال احمر و آتش نشانی که تیم‌های امدادی هستند با استانداری همکاری داشته باشند تا در رخداد واقعی یک تمرین برای هماهنگی بهتر داشته باشیم.
خبرگزاری فارس
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۰۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.