English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۰:۳۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

*لایحه ادغام وزارت‌خانه‌های بازرگانی و صنایع نهایی شد* جزییات لایحه ادغام در گفت‌وگو با ایسنا

*لایحه ادغام وزارت‌خانه‌های بازرگانی و صنایع نهایی شد*
جزییات لایحه ادغام در گفت‌وگو با ایسنا
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت بازرگانی از نهایی شدن لایحه ادغام وزارت‌خانه‌های بازرگانی و صنایع در کارگروه این ادغام خبر داد و عنوان کرد که این کارگروه همچنان برای اینکه ساختار و تشکیلات وزارت‌خانه جدید را تعیین کند به کار خود ادامه می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، محمود دودانگه، در مورد آخرین اقدامات کارگروه مشترک ادغام وزارت‌خانه‌های بازرگانی و صنایع بیان کرد: پس از تصویب ادغام دو وزارت‌خانه بازرگانی و صنایع، کارگروه مشترک ادغام به صورت مرتب تشکیل جلسه داده که در آخرین جلسه آن لایحه این ادغام نهایی شده است.

وی با اشاره به حضور نمایندگان اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران در آخرین جلسه کارگروه ادغام، افزود: در این راستا بخش خصوصی نیز برای اعلام نظر در جلسه حضور یافت و این لایحه در کارگروه ادغام نهایی شد که پس از این در این‌باره دولت و مجلس باید تصمیم‌گیری کنند.

این مقام وزارت بازرگانی در مورد جزییات این لایحه اظهار کرد: طبق ماده53 قانون برنامه پنجم فقط وظایف و اختیارات در این لایحه مشخص شده است و تشکیلات و ساختار وزارت‌خانه جدید باید توسط دولت پس از تایید شدن وظایف و اختیارات وزارت خانه جدید، مشخص شود.

وی اضافه کرد: تاکید ما در کارگروه ادغام بر این بود که وزارت‌خانه جدید با محوریت حمایت از تولید صادراتی کشور دنبال شود.

دودانگه با اشاره به بررسی تجربه کشورهای دیگر در زمینه ادغام دو وزارت‌خانه بازرگانی و صنایع در کارگروه مشترک ادغام، عنوان کرد: بهترین ساختاری که می‌تواند برای اهداف چشم‌انداز و تولید پایدار و صادرات غیرنفتی کشور موثر باشد را ما بررسی و تعیین کردیم و سعی شده که در این لایحه فرآیند ادغام در سه سطح اهداف، برنامه‌ها و فرآیندها مدنظر قرار بگیرد.

به گفته وی، این ادغام در سه سطح یکپارچگی اهداف و سیاست‌ها و راهبردها،‌ یکپارچگی ساختار و همچنین یکپارچگی در فرآیندهای کاری بخش صنعت و معدن و بازرگانی صورت خواهد گرفت.

وی در مورد یکپارچگی اهداف، سیاست‌ها و راهبردها گفت: باید اهداف و سیاست‌ها و راهبردهای صنعت و بازرگانی کشور یکپارچه شود و در سطح دوم اگر ما نگاه راهبردی به سه بخش بازرگانی، صنعت و معدن داشته باشیم کاملا فرآیند تولید، توزیع، تامین و صادرات غیرنفتی کشور می‌تواند در یک فرایند یکپارچه تکمیل شود.

دودانگه اضافه کرد: وقتی اهداف و سیاست‌ها و راهبردها یکپارچه شدند، در نهایت می‌توان ساختار سازمانی و تشکیلات دستگاه جدید که می‌خواهد متولی بخش صنعت و معدن و بازرگانی شود را تعیین کرد.

وی در مورد نقش بخش خصوصی نیز عنوان کرد: اگر می‌خواهیم این ادغام نتایج خوبی داشته باشد، باید تلاش کنیم تولید و تجارت تقویت شود و حتما در این دستگاه جدید نگاه حاکمیتی وجود داشته باشد و وظایف تصدی‌گرایانه به بخش خصوصی واگذار شود.

معاون وزیر بازرگانی ادامه داد: به همین دلیل در این چارچوب لازم بود که نظرات بخش خصوصی را دریافت کنیم تا تمام وظایف تصدی‌گرایانه و اجرایی که می‌توان از طریق بخش خصوصی آن‌ها را انجام داد واگذار شوند و تنها وظایف نظارتی و حاکمیتی در درون دستگاه جدید بماند.

وی در پایان در مورد فعالیت کارگروه مشترک ادغام وزارت‌خانه‌های بازرگانی و صنایع یادآور شد: کار این کارگروه تمام نشده و تنها قسمتی از کارش که مربوط به تدوین لایحه بود، تمام شده است. اما همچنان با حضور نمایندگان وزارت‌خانه‌های صنایع و بازرگانی و معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری و همچنین بخش خصوصی کشور کار خود را ادامه خواهد داد تا برای ساختار و تشکیلات و سایر مواردی که لازم است بررسی‌هایی انجام دهد.
ایسنا
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۷:۴۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.