English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۲۳:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آیین آبگیری رسمی سد سیمره برگزار می شود

آیین آبگیری رسمی سد سیمره برگزار می شود
سد 180 متری سیمره در فاصله تقریبی 700 کیلومتری جنوب غربی تهران، حد فاصل دو استان ایلام و لرستان و 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر بر روی رودخانه سیمره در حال احداث است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از برگزاری آیین آبگیری رسمی سد سیمره با حضور مقام های عالی رتبه کشور در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "سیدمحمدرضا رضازاده" گفت: نخستین مرحله آبگیری سد سیمره در دست انجام است و به زودی آیین رسمی عملیات آبگیری سد بتنی دو قوسی 180 متری سیمره به عنوان بلندترین سد استان ایلام آغاز می شود. 
وی افزود: سد 180 متری سیمره در فاصله تقریبی 700 کیلومتری جنوب غربی تهران، حد فاصل دو استان ایلام و لرستان و 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر بر روی رودخانه سیمره در حال احداث است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران یادآور شد: مدت زمان آبگیری مخزن 8/2 میلیارد مترمکعبی سد سیمره در شرایط معمول حداقل دو سال به طول می انجامد.
وی با اشاره به پیشرفت 84 درصدی عملیات اجرایی طرح سد و نیروگاه سیمره تصریح کرد: حجم بتن ریزی بدنه سد سیمره 578 هزار مترمکعب است که تاکنون 545 هزار مترمکعب معادل 94 درصد آن اجرا شده است. 
رضازاده با بیان اینکه نیروگاه سیمره نیز با سه واحد 160 مگاواتی ظرفیت تولید سالانه 850 گیگاوات ساعت برق را دارد، افزود: تاکنون 92 درصد عملیات اجرایی ساختمان نیروگاه و 49 درصد تجهیزات آن نیز تکمیل شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: براساس برنامه واحد نخست نیروگاه سیمره تا پایان سال 1391 و واحدهای دیگر نیز هر یک به فاصله دو ماه وارد مدار می شوند.
وی سپس به بیان مزیت های طرح سیمره پرداخت و گفت: تنظیم و کنترل سیلاب ها، تولید انرژی پاک برق آبی، تعادل بار شبکه سراسری برق، امکان تبادل برق با کشورهای همسایه و نیز بهبود شرایط عمرانی منطقه و اشتغالزایی از جمله مزیت های مهم اجرای طرح سیمره است. 
رضازاده یادآور شد: در دوران پیک کار حدود 2500 نفر در کارگاه سیمره مشغول فعالیت بودند و هم اکنون که طرح در مرحله آبگیری قرار دارد، حدود 1500 نفر در این طرح مشغول به کار هستند که افزون بر 80 درصد آنان را نیروهای بومی منطقه تشکیل می دهند.
وی اجرای دستورالعمل ها و آموزشهای دوره ای در راستای کاهش ریسک و خطر را در کارگاه سد و نیروگاه سیمره مهم دانست و گفت: این امر موجب شده است تا با توجه به نوع کار و تعدد جبهه های کاری، این طرح از وضعیت منطقی در بروز حوادث برخوردار باشد. 
رضازاده با بیان اینکه تجربه مطالعات باستان شناسی در سد سیمره نمونه موفقی در همکاری صنعت سدسازی با بخش میراث فرهنگی کشور بوده است، خاطرنشان کرد: توسعه وقتی پایدار خواهد بود که در کنار فعالیت های عمرانی توجه جدی به مسایل فرهنگی و اجتماعی نیز مدنظر باشد.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران همچنین یادآور شد: ساخت سد سیمره و عقد قرارداد مطالعات باستان شناسی در محدوده این سد توسط آب و نیرو با پژوهشکده باستان شناسی موجب شناسایی و حفظ آثار باستانی این منطقه شد به گونه ای که اگر این سد ساخته نمی شد، شاید تا سال ها این محوطه های باستانی مورد کاوش قرار نمی گرفت.
وی سپس گفت: در کنار سد و نیروگاه سیمره، اجرای طرح نیروگاه تلمبه ذخیره ای ایلام نیز با ظرفیت یکهزار مگاوات شامل یک مخزن در بالادست با سدی خاکی به ارتفاع 75 متر و مخزنی به حجم پنج میلیون مترمکعب پیش بینی شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران همچنین به بند تنظیمی سیمره که در هشت کیلومتری پایین دست این طرح ساخته خواهد شد، اشاره کرد و افزود: مطالعه مرحله نخست بند تنظیمی سیمره از نوع خاکی با هسته رسی و به ارتفاع 23 متر به پایان رسیده است. 
رضازاده یادآورشد: حجم خاکریزی بدنه این بند حدود یک میلیون مترمکعب و حجم مخزن ایجاد شده 20 میلیون مترمکعب خواهد بود که هم اکنون در مرحله برگزاری مناقصه است.
وی در پایان گفت: تاکنون پنج هزار و 700 میلیارد ریال در این طرح هزینه شده و برای اتمام طرح نیز به سه هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
سایت خبری وزارت نیرو
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۳:۰۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.