English
پنج شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹, ۱۴:۳۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دو رقمی شدن نرخ تورم، انعکاس کاهش قدرت پول ملی

دو رقمی شدن نرخ تورم، انعکاس کاهش قدرت پول ملی
دو رقمی شدن نرخ تورم در اقتصاد کشور و تداوم این فرآیند، انعکاسی از کاهش قدرت خرید پول ملی است؛ هر چند که قدرت خرید پول ملی با تثبیت سیاست های ارزی به صورت اسمی ثابت نگه داشته می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران، با اعلام این مطلب اظهار داشت: افزایش تقاضا در بازار طلا، انعکاسی از انتظار تورمی در میان برخی اقشار جامعه است. البته بخشی از افزایش قیمت طلا در بازار داخلی اگر ناشی از افزایش جهانی قیمت طلا باشد، امری طبیعی است.
وی گفت: افزایش قیمت طلا در بازار جهانی نیز ناشی از خروج کند اقتصاد جهانی از بحران‏های اقتصادهای بزرگ و برخی التهابات سیاسی منطقه است.
نهاوندیان افزود: انتظار تورمی، التهابات سیاسی منطقه و وقوع بحران مالی در جهان از جمله عواملی است که موجب شده طلا به عنوان یک ذخیره ارزش کم ریسک مورد تقاضای بیشتر قرار بگیرد.
رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: البته یکی دیگر از دلایل فزایش تقاضای مازاد در بازار داخلی طلا و رشد قیمت آن نسبت به بازارهای جهانی، نشان دهنده سرریز تصمیمی است که در رابطه با سود سپرده های بانکی در بسته سیاستی و نظارتی بانکی اتخاذ شده است.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: انتظار تورمی، از مهمترین دلایل افزایش تقاضا و قیمت در بازار طلای داخلی است، زیرا امکان افزایش قدرت خرید پول داخلی با اتخاذ سیاست تثبییت نرخ ارز و به صورت اسمی وجود دارد.
رییس پارلمان بخش خصوصی خاطرنشان کرد: قطعا با تداوم نرخ تورم بالای 10 درصد در اقتصاد کشور به واقع قدرت خرید پول ملی حتی در بازار داخلی نیز کاهش می یابد.
نهاوندیان متذکر شد: با توجه به عوامل مذکور از یک سو و عدم امکان حضور دیگر نمادها و شاخص‏های ارزش از جمله مسکن و ارز از جانب دیگر، طبیعتا طلا سهم بیشتری از تقاضای ذخیره دارایی را به خود اختصاص می دهد.
خبرگزاری موج
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۳:۴۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.