English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۲۲:۵۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بررسی ادغام و سرپرستی وزارت صنایع و معادن

بررسی ادغام و سرپرستی وزارت صنایع و معادن
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، پس از گذشت پنج روز از خداحافظی محرابیان و بلاتکلیفی وزارت صنایع و معادن، بالاخره مهدی غضنفری (وزیر بازرگانی) به عنوان سرپرست بخش صنعت و معدن و بازرگانی معرفی شد.
با توجه به رویکرد غضنفری مبنی بر اولویت بخش بازرگانی می توان حدس زد که تولیدکنندگان با اندکی نگرانی به این موضوع می نگرند.
صنعتگران پیش از این با خوشحالی بسیار از اجرای ادغام امیدوار بودند که به دلیل اولویت بخش صنعت، فردی صنعتی به عنوان سرپرست وزارتخانه جدید انتخاب شود تا با این اقدام تفاوت سلیقه ها بین وزارت بازرگانی و صنایع از بین رود و بخش صنعت بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد، اما متاسفانه این امر صورت نگرفت.
نظر چند تن از فعالان صنعتی را در زمینه ادغام و سرپرستی وزارت صنایع می خوانیم:

آرزوی صنعتگران برآورده شد
رییس شبکه سراسری خانه های صنعت و معدن ایران، در این باره بیان می کند: با تصویب ادغام وزارتخانه های بازرگانی، و صنایع و معادن در هیات دولت، آرزوی دیرینه صنعتگران کشور برآورده شد.
هادی غنیمی فرد می افزاید: در 40 سال اخیر بخش بازرگانی همواره تولید و صنعت کشور را تحت الشعاع قرار داده و از آنجایی که بازرگانی در ایران به معنای واردات می باشد، مشکلات عدیده ای را برای صاحبان صنعت به وجود آورده است.
رییس شبکه خانه های صنعت و معدن ایران با بیان اینکه خوشبختانه ایران نیز در مسیر مناسب قرار گرفته است که به طور حتم تبعات مثبتی در بر خواهد داشت، تصریح می کند: این اقدام موجب ایجاد افزایش ارزش افزوده و اشتغال در کشور خواهد شد.

ادغام به نفع اقتصاد کشور است
یک کارشناس مسایل صنعتی نیز در خصوص ادغام می گوید: ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن، و بازرگانی تصمیم مناسبی بوده و به نفع اقتصاد کشور است.
علی اصغر کیهانی ادامه می دهد: در گذشته چالش هایی بین این دو وزارتخانه وجود داشت و بر سر برخی موضوعات به توافق نمی رسیدند، از جمله مساله سیمان، اما با این اقدام مشکلات گذشته مرتفع خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که بهتر است محوریت ادغام با کدام وزارخانه باشد، عنوان می کند: هر دو وزارتخانه برای کمک به پیشرفت کشور فعالیت می کنند اما مسلما با قرار گرفتن بخش بازرگانی در زیر چتر صنعت، بهتر می توان در مسیر کمک به اقتصاد داخلی حرکت کرد.

تجارت باید با صنعت هماهنگ شود
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی را اقدامی مناسب به نفع صنعت و معدن ارزیابی می کند و توضیح می دهد: چنانچه بین سیاست های بازرگانی و صنعت هماهنگی نباشد امنیت سرمایه گذاری در بخش صنعت به خطر می افتد و سرمایه گذاران به سمت واردات می روند.
محمد حسین فلاح اضافه می کند: همواره سیاست های وارداتی کشور بدنه تولید و صنعت کشور را نشانه رفته است اما باید صنعت را محور ادغام قرار دهیم و تجارت را با آن هماهنگ کنیم.
وی با بیان اینکه حرف اول و آخر را در کشور های توسعه یافته صنعت و معدن می‌زند، خاطرنشان می سازد: با توجه به اینکه ایران یک کشور در حال توسعه است محور قرار دادن بازرگانی به جای صنعت مسیر توسعه صنعتی را منحرف خواهد کرد.
با توجه به نقطه نظرات صنعتگران و انتخاب وزیر بازرگانی به عنوان سرپرست وزارت صنایع به نظر می رسد رویای فعالان صنعتی نقش بر آب شده است اما باز هم باید منتظر ماند و نحوه عملکرد غضنفری را به عنوان سرپرست بخش صنعت و تجارت نظاره کرد و دید که کفه ترازوی سیاست های انتخابی وی در اداره کلیدی ترین بخش های کشور به سمت بازرگانی است یا صنعت؟
خبرگزاری موج
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۳:۴۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.