English
سه شنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۸, ۰۷:۱۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تدوین ضوابط جدید برای صدور دسته‎چک و حذف صفرها حداقل 3 سال دیگر

تدوین ضوابط جدید برای صدور دسته‎چک و حذف صفرها حداقل 3 سال دیگر
رئیس‎کل بانک مرکزی از تدوین و اجرای ضوابط جدید برای صدور و تحویل دسته‎چک به متقاضیان خبر داد و گفت: در زمینه حذف صفرها از پول ملی نیز تا زمانی که به تمام جامعه و حتی پیرمرد روستایی اطلاع‌رسانی نشود، این طرح را اجرایی نخواهیم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، محمود بهمنی در حاشیه بیست و یکمین همایش سیاست‌های پولی و بانکی در جمع خبرنگاران در خصوص پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در خرید و فروش سکه اظهار داشت: بانک مرکزی در تمام طول تاریخ برای اینکه کنترل ارزش طلا در بازار را در اختیار داشته باشد از مالیات معاف بوده و اگر گفته شده که 4 درصد مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت شود ما تاکید می‌کنیم اگر می‌توانیم صد در صد مالیات بگیرید اما کنترل بازار برعهده خودتان باشد.
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص نرخ رشد اقتصادی سال گذشته گفت: به دلیل اختلافی که بین برخی از وزارتخانه‌ها و بانک مرکزی در محاصره این نرخ وجود داشت رشد اقتصادی اعلام نشد اما ما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم حتما این نرخ را به زودی اعلام خواهیم کرد.
وی در خصوص زمان اعلام این نرخ گفت: حتما خیلی زودتر از چیزی که فکر می‌کنید بانک مرکزی این نرخ را اعلام خواهد کرد و لازم به ذکر است که بانک مرکزی ذره‌ای نسبت به آنچه که به دست آورده تغییر نخواهد داد و مطمئن باشید کارشناسان بانک مرکزی هیچگاه شرافت حرفه‌ای خودشان را زیر پا نخواهند گذاشت.
رئیس کل بانک مرکزی درباره اعلام نرخ رشد اقتصادی توسط بانک جهانی اظهار داشت: این بانک در این باره از ما پوزش خواست و گفتند حتما اصلاحی ارایه خواهد داد.
خبرنگار فارس پرسید به نظر شما تعیین سقف برای سود تسهیلات عقود مشارکتی مغایر با ماهیت این عقد نیست؟
بهمنی پاسخ داد: در بسته سیاستی _ نظارتی نرخ تعیین شده پیش‌بینی بانک برای ورود به معامله است و ممکن است سود واقعی پس از بازدهی پروژه به 20 درصد افزایش یابد.
وی افزود: در سود پرداختی هم برای پرداخت سود علی‌الحساب توسط بانک‌ها و هم در خصوص تشکیلات نظارت می‌کنیم تا سود به دست آمده بین سپرده‌گذار و تسهیلات گیرنده عادلانه تقسیم شود. یکی از بانک‌ها اخیرا در بررسی‌هایی که انجام شده مشخص شد که باید 3 درصد سود بیشتر به سپرده‌گذار بپردازد و مطمئن باشید امسال قطعا شاهد تحقق این مسئله خواهیم بود.
وی گفت: معتقدیم که سود تسهیلات نباید 25 یا 30 درصد تعیین شود و به همین دلیل بانک مرکزی سقفی برای این سود تعیین کرد که انتقادات زیادی را به همراه داشت اما اگر ما نرخ‌ها را آزاد کنیم و هر بانکی بخواهد 30 درصد سود تسهیلات بگیرد باز هم از این وضعیت انتقاد خواهد شد.
بهمنی در خصوص احتمال تغییر بسته سیاستی _ نظارتی سال 89 گفت: هر چیزی احتمال تغییر دارد و در صورت تغییر متغیرهای اقتصادی ممکن است تغییراتی در این بسته انجام شود.
وی در خصوص افزایش چک‌های برگشتی گفت: در اقتصادی که در حال باز شدن و شکفتن است ممکن است چنین حوادثی به وجود بیاید اما برای جلوگیری از این مشکل تمهیداتی را اندیشیده‌ایم.
رئیس شورای پول و اعتبار افزود: از این به بعد دسته‌چک‌ها را به کسانی خواهیم داد که مطمئن شویم برگشتی‌ها به حداقل خواهد رسید و ممکن است بر روی چک‌ها مبلغ معینی تعیین کنیم زیرا کسی که امروز حساب باز می‌کند دلیلی ندارد که با دسته چک 50 برگی مبالغ کلان بنویسد.
وی تصریح کرد: فرض مثال به فردی 6 ماه یا 1 سال چک 10 برگی می‌دهیم و مبلغ تعیین شده اینگونه خواهد بود که فرد بیشتر از یک میلیون ریال در هر برگ ننویسد اما برای واحد‌های صنعتی مطابق با شرایط اقتصادی آنها دسته چک داده می‌شود.
بهمنی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی در سال جاری اولویت اصلی خود را اجرای بانکداری اسلامی قرار داده است تاکنون چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است گفت: با توجه به ساماندهی نظام پولی مجبور بودیم نظارت‌ها را تغییر دهیم و به همین دلیل دفاتر نظارتی را در تمام استانها تعیین کردیم به طوری که در هر استان یک مدیر برای نظارت در سیستم بانکی خواهد بود.
وی تاکید کرد: مسایلی که در 30 سال ساماندهی نشده بود از جمله صندوق‌های قرض‌الحسنه و نظارت بر فعالیت آنها در یک سال گذشته ساماندهی کردیم و برای همیشه این مشکل برطرف شد اما هنوز برخی تخلفات وجود دارد.
وی ادامه داد: در صورتیکه بانکی برای اولین بار تخلف کند به او اخطار داده می‌شود و ذخایر قانونی آن را افزایش می‌دهیم و در صورت تکرار در مرحله دوم مدیرعامل بانک برکنار و در نهایت بانک تعطیل خواهد شد که این مسئله برای صندوق‌ها و صرافی‌ها اعمال خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص رشد سپرده‌ها اظهار داشت: در فروردین‌ماه امسال سپرده‌های بانکی 66 هزار میلیارد ریال رشد کرد و اگر این روند ادامه یابد می‌توانیم شاهد رشد 26 درصدی سپرده‌ها تا پایان سال شویم.
بهمنی گفت: به هر میزان که سپرده بیشتری جمع‌آوری شود نقدینگی سرگردان در جامعه کمتر خواهد شد و با جذب این منابع می‌توانیم اشتغال و تولید بیشتری داشته باشیم.
وی در پاسخ به سوالی پیرامون نتایج اجلاس واشنگتن در خصوص مبارزه با پولشویی بیان داشت: این سفر یکی از بهترین دستاوردها را برای کشور داشت زیرا توانستیم با جلساتی خاص به آنها تفهیم کنیم که آنچه که شما می‌گویید در ایران وجود ندارد زیرا دین ما کسب درآمد از طریق غیرقانونی را حرام اعلام کرده است و این امر از 1400 سال پیش وجود داشته است.
وی گفت: در گذشته هر بار که در واشنگتن جلسه برگزار می‌شد صحبت‌هایی علیه ایران صورت می‌گرفت اما این بار هیچ صحبتی در این باره انجام نشده.
بهمنی در خصوص حساسیت‌ها و اطلاع‌رسانی در زمینه حذف صفرها از پول ملی اظهار کرد: تا زمانی که به تمام جامعه و حتی پیرمرد روستایی اطلاع‌رسانی نشود این طرح را اجرایی نخواهیم کرد و همچنین بنده به آقای قضاوی گفتم که این طرح را روی سایت قرار دهند و دیدگاه‌های عمومی نسبت به این طرح را جمع‌آوری کنند. هم‌اکنون به رسانه‌ها اعلام می‌کنیم که درباره نحوه اجرا و حتی اسم واحد پولی نظر دهند.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در صورت نیاز دو یا سه سال پروسه اصلاح واحد پول ملی انجام خواهد شد و پول جدید به همراه پول فعلی در معاملات داد و ستد خواهد شد.
وی در خصوص زمان اجرای این طرح گفت: زمان اجرای آن هنوز مشخص نیست و دلیلی ندارد که تاریخ مشخصی را تعیین کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی درباره عدم حضور بانک‌های خارجی در ایران گفت: باید پذیرفت که ما در تحریم هستیم و 3 سال است که کارها را به روش‌های مختلف انجام می‌دهیم و مطمئن باشید کشوری که تحریم را پذیرفته اقدام به تاسیس بانک در ایران و یا تاسیس بانک ایرانی در کشور خود را نمی‌پذیرد.
بهمنی پیرامون مشکلات به وجود آمده در خصوص موسسه مالی و اعتباری بهمن ایثار گفت: علی‌رغم اینکه بانک مرکزی مجوزی به این موسسه نداده بود و عملکرد این موسسه غیرقانونی بود اما اعلام کردیم که از سپرده‌گذاران حمایت می‌شود و هر کسی تقاضای مجوز برای تاسیس بانک یا موسسه مالی دارد می‌تواند این سپرده‌گذاران را تحت پوشش قرار دهد.
وی تاکید کرد: سپرده‌گذاران در این موسسه به هیچ وجه نگران بازگشت سپرده‌ها نباشند.
وی در خصوص نحوه تعیین قیمت طلا و برخی از انتقادات نسبت به تعیین قیمت این فلز گرانبها بیشتر از نرخ بازار اظهار داشت: ما قیمت طلا را بر اساس قیمت‌های جهانی تعیین می‌کنیم وعلت افزایش قیمت طلا و سکه عرضه شده توسط بانک مرکزی در چند روز گذشته جلوگیری از سود‌جویی دلال‌ها در بازار بود و پس از مدتی این قیمت‌ها به تعادل خواهد رسید.
خبرگزاری فارس
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۵:۲۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.