English
چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹, ۰۳:۴۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

5 گزینه احتمالی برای تصدی سرپرستی وزارت نفت

5 گزینه احتمالی برای تصدی سرپرستی وزارت نفت
درحالی از احمد قلعه‌بانی، سیف‌الله جشن‌ساز، جواد اوجی، پرویز فتاح و رستم قاسمی به‎عنوان گزینه‌های مطرح برای تصدی سرپرستی وزارت نفت نام برده می‌شود که در این بین شانس قلعه‎بانی به‎دلیل حمایت‎های ویژه از جانب دفتر رئیس جمهور بیشتر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، با طرح موضوع ادغام وزارتخانه‌های نفت و نیرو و سرپرستی موقتی رئیس جمهور، در محافل خبری درباره گزینه‌های تصدی جایگاه خالی‎مانده اما استراتژیک و حیاتی وزارت نفت گمانه‌زنی‌های فراوانی مطرح است.
بر این اساس از میان مدیران فعلی صنعت نفت چند نفر برای تصدی بیشتر مورد توجه انتخاب‌کنندگان وزرا قرار گرفته‌اند که شانس آنها برای نشستن بر کرسی وزارت با توجه به ارتباطشان با دفتر رئیس‌جمهور تعیین می‌شود. نفر اول از این لیست احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت است که به دلیل ارتباط نزدیک با دفتر رئیس‌جمهور از شانس بیشتری برای تکیه زدن بر کرسی وزارت نفت ایران دارد. قلعه‌بانی اولین مدیر غیرنفتی و بدون تجربه در این حوزه است که مسئولیت اداره بزرگترین و ثروتمندترین شرکت ایران و یکی از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان یعنی شرکت ملی نفت را به‎عهده گرفته است. قلعه‌بانی پیش از به‎عهده گرفتن مدیریت شرکت ملی نفت مدیریت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) را به‎عهده داشت و پیش از آن 6 سال بر صندلی مدیریت گروه خودروسازی سایپا تکیه زده بود. قلعه‌بانی در حالی با حمایت‌های ویژه از ایدرو به مدیریت مجموعه حساسی چون شرکت ملی نفت نقل مکان کرد که دوران مدیریت او بر ایدرو چندان با رضایت وزیر وقت صنایع همراه نبود. واقعیت این است که بسیاری از کارشناسان تاثیرگذاری شرکت ملی نفت بر مقدرات صنعت نفت را بسیار بیشتر و جدی‌تر از وزارت نفت ارزیابی می‌کنند.
شانس بعدی از مجموعه مدیران صنعت نفت برای در دست گرفتن سکان وزارت نفت سیف‌الله جشن‌ساز است که مدتی مدیرعامل شرکت ملی حفاری، مدتی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و مدتی نیز مدیرعامل شرکت ملی نفت بوده است و اکنون مدیریت نیکو ( شرکت فعال در تامین مالی صنعت نفت) را به‏عهده دارد.
نفر سوم در لیست مدیران نفتی کاندیداشده برای تصدی سرپرستی وزارت نفت جواد اوجی است. اوجی فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعت نفت است و در زمان وزارت میرکاظمی مدیریت شرکت ملی گاز را به‎عهده گرفته است.
اما لیست کاندیداها به اینجا ختم نمی‌شود چنانکه از میان مدیران اجرایی قدرتمند خارج از صنعت نفت با پرویز فتاح و رستم قاسمی برای تصدی پست وزارت نفت مذاکره شده است. فتاح وزیر نیروی خوش‌سابقه دولت نهم است که در حال حاضر مدیریت بنیاد تعاون سپاه را به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی به‏عهده دارد و قاسمی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌ الانبیا صلّی الله علیه و آله و سلّم است. قرارگاه خاتم ‌الانبیا یکی از پیمانکاران عمومی بزرگ کشور است که پروژه‌های بزرگ زیادی را از جمله در صنعت نفت به‏عهده گرفته است. این قرارگاه همچنین یکی از پیمانکارانی بود که سال گذشته برای توسعه فازهای باقی‏مانده میدان گازی عظیم و مشترک پارس جنوبی با دولت قرارداد بستند اما قرارگاه به دلیل وضع تحریم‌ها از این قراردادها خارج شد.
به گزارش فارس بسیاری از کارشناسان صنعت نفت معتقدند در شرایط فعلی صنعت نفت که از سویی با تحریم‌ها و کمبودهای مالی ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کند و از سوی دیگر دچار افت تولید نفت شده است، استفاده از یک مدیر نفتی توانمند غیر خنثی برای مدیریت مقدرات صنعت نفت ایران قابل قبول تر است.
خبرگزاری فارس
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۵:۴۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.