English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۷:۳۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

محجوب: ‌مجلس و دولت جلوی اشتباهات احتمالی ادغام‌ها را بگیرند

محجوب: ‌مجلس و دولت جلوی اشتباهات احتمالی ادغام‌ها را بگیرند
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ‌با بیان اینکه ‌ادغام وزارتخانه‌های رفاه و کار دیر یا زود باید انجام می‌شد، از مجلس و دولت خواست با برگزاری نشست‌های تخصصی و کارشناسی جلوی ‌اشتباهات احتمالی این ادغام را بگیرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس‌ با اشاره به ادغام وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی و رفاه اظهار داشت: زمانی که وزارت رفاه برابر قانون نظام جامع تأمین اجتماعی تأسیس شد، من مخالف تأسیس این وزارتخانه بودم و همان زمان‌ نیز پیش‌بینی می‌کردم این وزارتخانه ادغام و یا تعطیل شود.

وی با اشاره به اینکه با وجود تمام مخالفت‌ها در مجلس ششم این قانون نوشته شد و در اواخر آن مجلس، دولت این وزارتخانه را تأسیس کرد، گفت: برداشت نمایندگان مجلس از آنچه ‌اتفاق افتاد، این بود که یکسری وظایف محوله دستگاه‌های دیگر تجمیع و در اختیار وزارتخانه رفاه و تأمین اجتماعی قرار داده شد لذا آنچه از ابتدا به عنوان تأسیس این وزارتخانه اتفاق افتاد، غلط بود.

این نماینده تهران در خانه ملت افزود: ‌علاوه بر آن پسوند وزارتخانه کار و امور اجتماعی نیز در خصوص همین امور بود؛ یعنی از روز اول تأمین اجتماعی و حتی بخش‌هایی از وظایف اجتماعی سازمان بهزیستی و دیگر نهادهای حمایتی با عنوان امور اجتماعی در اختیار وزارت کار قرار داشت و حتی تعاونی‌های کارگری و کارمندی نیز در آن مجموعه فعالیت می‌کرد.

محجوب خاطرنشان کرد: تجمیع فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند از این حیث مفید باشد که یک مدیریت واحد به کم‌کردن هزینه‌ها و بالابردن سطح بهره‌وری و دخالت نیروهای اجتماعی در مسائل و شئون مربوط به خود کمک خواهد کرد.

وی اضافه کرد: البته وزارتخانه رفاه، یک دستگاه ستادی و کم‌هزینه با 200 و اندی پرسنل است که در هیچ استانی نیز اداره کل ندارد و از این حیث باری را بر کشور یا دولت تحمیل نمی‌کند، همچنین افرادی که در این وزارتخانه فعالیت می‌کنند، نیروهایی هستند که از همین بخش‌های زیر مجموعه به آنجا منتقل شده‌اند.

این عضو کمیسیون اجتماعی در ادامه تصریح کرد: آنچه ‌امروز سبب بروز احساس خطر شده، این است که می‌خواهند برخی وظایف درمانی سازمان تأمین اجتماعی را به وزارت بهداشت محول کند که ما با این تفکر به شدت مخالفیم چرا‌که این کار امکانپذیر نیست؛ به این دلیل که ما بزرگترین خریدار خدمات درمانی هستیم و با این عمل غیرممکن، فروشنده و مشتری در یک جا واقع می‌شوند و وضعی پیش می‌آید که قبل از قانون الزام، با وزارت بهداشت در خصوص درمان داشتیم.

وی با بیان اینکه نزدیک به یک دهه پس از انقلاب چنین موضوعی تجربه شده است، گفت: آن تجربه یک تجربه تلخ بود لذا باید سعی شود با کار کارشناسی و مطالعه یک بار دیگر تجربه‌های تلخ گذشته را تکرار نکنیم، ضمن اینکه با تجمیع این دو وزارتخانه موافقم.

این نماینده مجلس تجمیع وزارتخانه‌های اجتماعی را اقدام بسیار خوبی دانست و خاطرنشان کرد: اگر سازمان‌های زیرمجموعه خدمات اجتماعی ریز و بین وزارتخانه‌ها تقسیم شوند، به زیان کارگران و دستگاه‌هایی است که می‌خواهند خدمات رفاهی به آنها ارائه دهند.

محجوب با بیان اینکه انتظار می‌رود اندیشیده عمل شود تا هزینه‌ها کمتر شده و زیان کمتری به گروه‌های کارگری وارد شود، گفت: ادغام این دو وزارتخانه ضرورتی بود که دیر یا زود باید انجام می‌شد ولی توقع مجلس و کمیسیون اجتماعی این است که چارچوب‌ها‌ و شرح وظایف به مجلس اعلام شود تا با اعلام‌نظر کارشناسی و جلوگیری از اشتباهات احتمالی و با بررسی یک لایحه کارشناسی در کمیسیون‌های تخصصی دولت و مجلس این ادغام با حداقل هزینه‌ها و ضرر انجام شود.
خبرگزاری فارس
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۶:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.