English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۴۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افزایش دوباره قیمت انرژی و نان در سال جاری منتفی شد

افزایش دوباره قیمت انرژی و نان در سال جاری منتفی شد
دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها گفت: با توجه به اینکه این ستاد هنوز در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به جمع‌بندی نرسیده، قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری افزایش نمی‌یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از  خبرگزاری فارس، محمدرضا فرزین در میزگرد بیست و یکمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی گفت: سال گذشته سبد قیمت نفت 79 دلار در بشکه بود و برای امسال پیش‌بینی می‌شود عموما بالای 90 دلار باشد. در حالی که در قانون بودجه درآمد فروش هر بشکه نفت 81.5 دلار در نظر گرفته شده است و بودجه را در این زمینه انقباضی گرفته‌اند.
وی افزود: از طرفی تحولات منطقه بر اقتصاد ایران تأثیرگذار است و اتحادیه اروپا نیز با کسری بودجه مواجه است و پیش‌بینی تورم در دنیا وجود دارد به ویژه در مواد غذایی که انتظار می‌رود گران شود.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها تأکید کرد: یکی از دلایل تورم افزایش قیمت کالاهای وارداتی است که به خاطر اینکه سهم عمده کالاهای وارداتی مواد واسطه‌ای و سرمایه‌ای است بنابراین روی قیمت تمام شده تولید اثر می‌گذارد.
فرزین معاون وزیر اقتصاد تأکید کرد: امسال چشم‌انداز مناسبی از درآمد نفتی متصور است و نکته دیگر تحریم‌های اقتصادی است که اوج آثار تحریم در سال گذشته بر اقتصاد ایران اعمال شد بنابراین امسال اثر جدیدی از ناحیه تحریم بر اقتصاد ایران متصور نیست.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها افزود: امسال تهدید جدیدی از بابت تحریم برای اقتصاد ایران وجود ندارد البته آثار سال قبل تحریم بر اقتصاد ظاهر می‌شود گرچه در تجارت خارجی مشکل خاصی پیش نیامد.
فرزین در ادامه گفت: موضوع اساسی داخلی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است که از دو منظر تورم و رشد مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: ضریب جینی و شاخص قیمت‌ها طبیعی است و در حالی که سوخت، انرژی و مسکن 27 درصد از سهم تورم را به‎عهده دارد افزایش قیمت‌ها در سال گذشته بر تورم تأثیر داشته است.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها گفت: قیمت نفت کوره سال گذشته 20 برابر، گازوئیل از 16.5 تومان به 150 تومان در لیتر افزایش یافت و قیمت بنزین 400 درصد افزایش یافت و از 100 تومان به 400 تومان رسید، قیمت گاز رشد بالای 500 درصدی تجربه کرد و این شاخص‌ها خود به خود بر نرخ تورم اثر می‌گذارد اما این تورم نامتقارن است و امسال نیز آثار آن ملاحظه می‌شود.
وی تأکید کرد: البته تمام دلایل تورم به قانون هدفمندی یارانه‌ها برنمی‌گردد بلکه تورم نقطه به نقطه نیز افزایش یافته است.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها تأکید کرد: دولت قصد تغییر قیمت در سال جاری ندارد و قیمت نان و انرژی همان نرخ‌های سال گذشته است.
وی تأکید کرد: آنچه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مربوط است، مسئله تأمین مالی است که آیا با تأمین مالی پایه پولی رشد پیدا می کند که باعث افزایش پول پرقدرت و ایجاد تورم شود یا اینکه از منابع متفاوت تأمین مالی صورت گیرد.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها افزود: بخشی از آثار تورم در کشور به خاطر افزایش قیمت تمام شده تولید داخلی است زیرا محصولات پتروشیمی با قیمت 95 درصد نرخ فوب خلیج‌فارس ارائه می‌شد و در بورس کالا این نرخ تا 110 درصد قیمت فوب به فروش می‌رفت که وقتی قیمت هر بشکه نفت از 75 دلار به میانگین 120 دلار رسید قیمت محصولات پتروشیمی نیز گران شد.
فرزین اضافه کرد: افزایش قیمت محصولات پتروشیمی بر روی 2 هزار واحد صنعتی اثر دارد. از طرفی در بخش نقدینگی عمده تورم مربوط به رشد نقدینگی در جامعه است که با 5 فصل تأخیر در کشور اثر دارد و رشد نقدینگی 2 سال قبل هم‌ اکنون در تورم و اقتصاد اثر می‌گذارد.
وی در ادامه گفت:‌ بنابراین دلایل تورم از محل واردات، رشد نقدینگی، ارز و فشار دستمزد است که دولت تدابیر لازم را در این زمینه اندیشیده تا با کنترل دستمزد جلوی افزایش تورم را بگیرد.
معاون وزیر اقتصاد گفت‌: دولت از نرخ ارز به صورت لنگرگاه برای تورم استفاده می‌کند و اقتصاد ایران از نظر رشد دچار تنگنا نیست و دولت دنبال عمق دادن به بازار مالی است.
فرزین افزود: در حالیکه ارزش کل معاملات به ارزش بازار سرمایه حدود 20 درصد است و سهام شناور و آزاد در بازار بورس اندک است این رقم در ترکیه با وجود اینکه بازار مالی آن عمق یافته نیست حدود 160درصد است.
فرزین افزود: باید با ابزارهای مالی جدید منابع لازم برای تولید و اقتصاد جذب شود و بخشی از افزایش نقدینگی از محل سهام به تأمین مالی و افزایش سرمایه بنگاه اختصاص یابد.
وی گفت: دولت برنامه‌هایی دارد که تأمین مالی برای تولید علاوه بر بانک‌ها از مؤسسات تأمین مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سایر منابع استفاده کند.
فرزین در ادامه در پاسخ به نیلی یکی از سخنرانان که گفته بود درآمدهای هدفمندی یارانه کفاف یارانه نقدی را نمی‌دهد گفت: اینکه گفته می‌شود این درآمدها کافی است، باید توجه شود در هدفمندی یارانه‌ها دو تراز مختلف وجود دارد و تراز نقدینگی با تراز درآمدی تفاوت دارد. درست است هنگام پرداخت یارانه نقدی شاید نقدینگی کم باشد و از منابع دیگر استفاده شود، اما طول می‌کشد تا از محل افزایش قیمت حامل‌ها نقدینگی به دست آید و جایگزین این منابع شود.
وی افزود: همچنین گفته می‌شود از منابع هدفمندی یارانه‌ها به تولید، اختصاص داده نشده است در حالیکه بودجه‌های عمرانی تا 29 اسفند هر سال تخصیص پیدا می‌کند و برای بخش تولید نیز سال گذشته 550 میلیارد تومان به صنعتگران پرداخت شد و فهرست این صنایع نیز در راستای حمایت منطقی از تولید از جانب وزارت صنایع دریافت شد.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها تأکید کرد: در خصوص تأمین مالی خارجی گرچه در 3 - 4 سال گذشته تحریم وجود داشت و فضای کسب و کار مورد انتقاد بود اما در عین حال در همین مدت یک دهم سرمایه‌گذاری‌های خارجی متقاضی برای حضور در ایران مصوب و جذب شد. بنابراین میزان تقاضا بیش از عملکرد سرمایه‌گذاری خارجی است و باید از این فرصت استفاده شود.
فرزین افزود: در بخش داخلی اقتصاد نیز مسئله تحریم مطرح نیست بلکه عمق دادن به روش‌های تأمین مالی و روش‌های کم هزینه تأمین مالی برای تولید است همچنین علاوه بر روش اقتصادی از خزانه و بانک برای تولید روش‌های دیگر باید طراحی و اجرا شود.
خبرگزاری فارس
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۷:۰۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.