English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۰۸:۴۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بهره برداری از سد کمال صالح در استان مرکزی آغاز شد

بهره برداری از سد کمال صالح در استان مرکزی آغاز شد
طرح انتقال آب از سد مخزنی کمال صالح یکی از طرح های بزرگ آبرسانی در کشور است که به صورت انتقال بین حوضه ای اجرا شده و آب را از ارتفاع 400 متری به پایین دست منتقل می کند.
بهره برداری رسمی از سد و سامانه انتقال آب کمال صالح در استان مرکزی، روز پنجشنبه (امروز) با حضور دکتر "محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری و مهندس "مجید نامجو" وزیر نیرو آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، طرح انتقال آب از سد مخزنی کمال صالح یکی از طرح های بزرگ آبرسانی در کشور است که به صورت انتقال بین حوضه ای اجرا شده و آب را از ارتفاع 400 متری به پایین دست منتقل می کند. 
سد سنگریزه ای کمال صالح بر روی رودخانه تیره از سرشاخه های دز و در 74 کیلومتری جنوب غربی شهر اراک در استان مرکزی احداث شده است.
این سد که از نوع سنگریزه ای با هسته رسی است دارای عرض تاج 12 متر و ارتفاع 80 متر از پی بوده و حجم کل مخزن آن افزون بر 110 میلیون مترمکعب است.
همچنین این سد دارای یک تونل انحرافی به طول 311 متر و خط انتقال آب 78 کیلومتری بوده و سالانه نزدیک به 65 میلیون مترمکعب آب را تنظیم می کند.
انتقال و تامین آب مورد نیاز شهر اراک، شازند و صنایع بزرگ منطقه در یک افق 20 ساله، تغذیه زیرزمینی اراضی مجاور و کنترل جریان های سطحی رودخانه های تیره و قلعه نو از جمله اهداف مهم اجرای این طرح است.
سد کمال صالح دومین سدی است که پس از سد هندو در در بخش سربند اجرا می شود و پس از بهره برداری به عنوان نگینی در این بخش و شهرستان خواهد درخشید. 
عملیات اجرایی این طرح از سال 82 آغاز شده و برای اجرای آن دو هزار و 200 میلیارد ریال هزینه شده است.
سد کمال صالح دومین طرح بزرگ وزارت نیرو پس از نیروگاه حرارتی خورشیدی یزد است که در هفته جاری با حضور رییس جمهوری به بهره برداری می رسد.
سایت خبری وزارت نیرو
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۶:۰۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.