English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۶:۰۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

قطره قطره آرزویی که جان گرفت/ کتریها دیگر گچ نمی گیرند

قطره قطره آرزویی که جان گرفت/ کتریها دیگر گچ نمی گیرند
" آب شرب سالم" قطره قطره آرزویی است که پشت سد کمال صالح جمع شده و نوشیدن آب گوارا از آرزوهای 600هزار انسانی است که سالها آب با املاح و نیترات بالا خورده اند و امروز با افتتاح رسمی سد کمال صالح یکی از نیازهای دیرینه آنها پاسخ داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، با افتتاح این سد نه تنها مردم اراک از آب سالم بهره مند می شوند که بخشی از این آب برای تامین آب شرب شهرستان شازند و صنایع بزرگ دو شهر اراک و شازند صرف می شود و با وارد شدن آب به لوله های آب مردم این دو شهر، بیش از 600 هزار نفر از این نعمت برخوردار می شوند.

سد کمال صالح، برکت حضور رهبر معظم انقلاب

سال 1379 بود که استان مرکزی زیر قدوم مبارک رهبر معظم انقلاب متبرک شد و دستاوردهای بیشماری برای شهر تدبیر شد. از جمله برکات حضور رهبری در این سال، اغاز مطالعات احداث سد کمال صالح برای تامین آب شرب بهداشتی برای مردم اراک بود که با موافقت ایشان روبرو شد و پس از آن مطالعات آغاز شد.

مردم اراک سال 1379 را سال کلید خوردن یکی از درخواستها و آرزوهای دیرینه خود می دانند، مصوبه ای که نور امید را در دل مردم صبور شهر اراک که سالهاست با آلودگی آب و هوا در این شهر صنعتی دست و پنجه نرم می کنند، تاباند.

آبرسانی از سرشاخه های دز

بر اساس این مصوبه آبرسانی به اراک، که آن موقع شهرستان شازند نیز جزو اراک بود به اضافه صنایع بزرگ منطقه، از سرشاخه های دز صورت می گیرد. 

آبی که از این سرشاخه ها به سمت جنوب و خلیج فارس می ریخت با احداث سد کمال صالح در منتهی الیه شازند، جمع شده و با احداث تجهیزات لازم برای شرب آماده می شود.

حرکت لاک پشتی و ناامیدی مردم

یادآوری زمان مصوبه یعنی سال 79، با زمان افتتاح یعنی سال 90، خود بیانگر حرکت لاک پشتی در سالهای گذشته است که قابل بررسی و چالش یابی است تا حداقل احداث پروژه هایی ملی سرعت بگیرد.

قرار بود بخشی از بودجه این سد و خط انتقال از طریق فاینانس و بخشی از طریق صنایع بزرگ تامین شود که در پی محقق نشدن فاینانس(سرمایه گذاری داخلی از طریق بانک) و اجرا نشدن تعهد بانکها در پی خصوصی سازی اجرای این سد عملا سالها به تعویق افتاد.

این تاخیر و حرکت لاک پشت وار خود در سالهای گذشته موجبات نا امیدی مردم شهر اراک را فراهم کرد.

سرعت اجرای سد در سالهای اخیر

 تسریع در اجرای این پروژه ملی در دولت نهم و دهم مردم با همدلی با مسئولان انتظار شیرین افتتاح این پروژه را نزدیک کرد تا امروز مردم منطقه شاهد تحقق خواسته به حق خود با حضور رئیس جمهور کشورشان باشند.

در این سالها وزارت نیرو تامین اعتبارات مورد نیاز این سد و خط انتقال را بر عهده گرفت و با واریز بودجه در هفت سال گذشته مسیر تحقق و اجرای کامل این پروژه ملی را فراهم کرد.

توان ذخیزه 100 میلیون متر مکعب آب پشت سد

سد مخزنی کمال صالح بر روی رودخانه تیره از سر شاخه‌های رود دز در 45 کیلومتری جنوب شازند و 74 کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است. این سد با هدف تامین آب شرب و صنعت شهری اراک و شازند در طول مسیر حد واصل  ساخته شده است. برای این طرح 4.87 کیلومتر خط انتقال تعبیه شده است.

سد کمال صالح با توان ذخیره سازی 100 میلیون متر مکعب آب دارای 760  متر طول و 80 متر ارتفاع بوده و سطح دریاچه آن 4.6 کیلومتر مربع است.

از مجموع 100 میلیون لیتر آب سد کمال صالح سالانه 50 میلیون لیتر به شهر اراک، 11 میلیون لیتر صنایع و چهارمیلیون لیتر به شهرهای شازند سربند هندودر و روستاهای مسیر خط انتقال و بخشی هم به روستاهای استان لرستان انتقال می یابد.

با انتقال آب سد کمال صالح از مجموع 56 حلقه چاه تامین آب شهر اراک درمجموع 35 حلقه چاه از مدار بهره برداری خارج خواهد شد.

 دیگر کتری ها گچ نمی گیرد

اگر به کتری و سماور آشپزخانه های اراکی نگاه کنی با لایه های فشرده املاح در داخل آنها مواجه می شوی، املاحی که مردم به زبان محلی آنر ا گچ می نامند و البته حالا امیدوارند که با ورود آب سد کمال صالح که حاصل برف و باران و نزولات آسمانی است دیگر اثری از این املاح به چشم نخورد.

اراکی ها پس از سالها نوشیدن آب با تردید، اکنون می توانند آبی را در لیوان های خود ببینند که تمیز و زلال است و مزه آب واقعی را می دهد، آبی بدون نیترات و املاح.

آب سد کمال صالح از نظر کیفیت بالاتر از استاندارد است، بطوریکه به گفته کارشاسان آزمایشگاه تصفیه خانه اراک، نیترات موجود در آب سد کمال صالح پنج میلی گرم بر لیتر، نیتریت آن سه میلیگرم بر لیتر و کدورت آب آن نیم ان تی یو یعنی معادل یک دهم حد مجاز است.

اکنون حجم آب مورد نیاز شهر اراک  امین شده است و با استفاده از آب سد کمال صالح نیاز آبی این شهر تا سه سال آینده مرتفع می شود.

خبرگزاری مهر
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۶:۵۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.