English
چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸, ۱۲:۰۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

موفقیت حذف صفرها در گرو اجرای سه مرحله‌ای و 10سال زمان

موفقیت حذف صفرها در گرو اجرای سه مرحله‌ای و 10سال زمان
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به الزامات حذف صفرها از پول ملی گفت: برای اجرای موفق این سیاست حداقل نیاز به 10 سال زمان و طی سه مرحله مقدماتی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس،  محمد هادی مهدوی در نشست بررسی سیاست رفرم پولی همایش سیاست‌های پولی و ارزی با با اشاره به وجود 8 میلیارد برگ اسکناس در کشور اظهار داشت: در ایران با 70 میلیون جمعیت 8 میلیارد اسکناس وجود دارد که باید سالانه یک میلیارد برگ آن در گردش باشد و هیچ کشوری در دنیا این وضعیت را ندارد و ایران از این لحاظ در رتبه پنجم یا ششم است.
وی با اشاره به تجربه ناموفق دو کشور در حذف صفر افزود: کشور آرژانتین در سه مرحله 11 صفر از واحد پول ملی خود را حذف کرد اما تا سال 1998 موفق به بهبود این وضعیت نشد اما از سال 98 به بعد توانست به شرایط تثبیت اقتصادی برسد.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: کشور زیمبابوه در طول سال‌های 2000 تا 2009 ، تعداد 22 صفر از واحد پول خود را حذف کرد اما تاکنون این سیاست موفق نبوده و مردم در این کشور برای معاملات از دلار و یورو استفاده می‌کنند.
مهدوی‌ با بیان اینکه چند روش برای ارزیابی حجم اسکناس و مسکوک در اقتصاد وجود دارد، گفت: یکی از این روش‌ها مدل ریاضی بهینه‌سازی است و مدلی که در تمام بانک‌های مرکزی دنیا از آن استفاده می‌شودکه به آن مدل اندازه‌گیری D گفته می‌شود.
وی تصریح کرد: در این مدل، D متوسط هزینه خانوار در روز است. براساس نتایج بدست آمده در بودجه خانوار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در سال 88، 200 هزار ریال برای خانوارها که میانگین آن 4.2 نفر است و طبق این مدل 200 هزار ریال معادل یک D و 5D معادل با بزرگترین اسکناس موجود است.
این کارشناس اقتصادی اظهارداشت: در صورتی که از 200 هزار ریال 4 صفر حذف شود 20 ریال جدید به وجود می‌آید که اسکناس‌ها به شکل 100، 20، 10، 5، 2 و یک D می‌شود و سکه‌های موجود که از تقسیم آن بر 100 هزار و ضرب آن در 100 ، دینار جدید به ارقام 50، 20، 10 و 5 خواهد ‌شد.
وی تاکید کرد: موفقیت این طرح در گرو سیاست‌های ضد تورمی و اصلاح ساختار پولی، بانکی و ارزی، اطلاع‌رسانی، آموزش، و زمان‌بندی در حذف صفرها است.
مهدوی با بیان اینکه اقدامات اجرایی برای موفقیت در اجرای سیاست حذف صفر‌ در یک فرآیند 10 الی 12 ساله در سه مرحله صورت گیرد، افزود: کاهش تعداد اسکناس‌های موجود به نصف، چاپ اسکناس‌ با نام ریال جدید و گردش آن همزمان با اسکناس‌های فعلی ضروری است تا در یک بازه زمانی چهار تا پنج ساله به تدریج اسکناس‌های قبلی جمع‌آوری شود.
به گفته وی، در فاز نهایی نیز چاپ اسکناس با نام "ریال " و بدون استفاده از واژه جدید امکان‌پذیر خواهد بود.
خبرگزاری فارس
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۶:۵۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.