English
چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سالانه پنج میلیارد متر مکعب از آبهای زیر زمینی بی رویه برداشت می شود

سالانه پنج میلیارد متر مکعب از آبهای زیر زمینی بی رویه برداشت می شود
مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: سالانه پنج میلیارد متر مکعب از آبهای زیر زمینی در ایران بی رویه برداشت می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، محمد حاج رسولیها، روز جمعه در حاشیه مراسم معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: کمبود بارش و خشکسالی مشکلی است که به تناوب کشور را که از نقاط خشک و نیمه خشک در جهان است با مشکل مواجه می کند اما مشکل اصلی که از چند سال قبل داریم و با بارش های زیاد نیز خیلی جبران نمی شود همین برداشت های بی رویه از آبهای زیرزمینی است.
وی گفت: از الگوهای وزارت نیرو در سال 1390 ساخت و توسعه شبکه های آبیاری زهکشی است و این می تواند نقش موثری در سال جهاد اقتصادی در زمینه ایجاد اشتغال داشته باشد و بهره وری را بسیار بالا ببرد.
وی ادامه داد: امسال درصدد هستیم ساخت شبکه های آبیاری و زهکشی را به چهار برابر برسانیم و قسمت عمده آن مربوط به استان اردبیل است.
حاج رسولی ها خاطرنشان کرد بارندگی در سال کشاورزی جاری در مقایسه با میانگین سال قبل کمتر بود، اما با عنایت خداوند هم از لحاظ شدت کمتر بود و هم از لحاظ تناوب بسیار مناسب بود که سبب تغذیه بهتر سفره های آب زیر زمینی خواهد شد.
وی وجود آبهای گرم و سرد معدنی را از بهترین ظرفیت ها و استعدادهای طبیعی استان اردبیل دانست و خاطر نشان کرد واگذاری این استعدادها به بخش خصوصی نوعی حمایت از آنهاست.
وی همچنین قزل اوزن را از حوزه های حساس وزارت نیرو دانست و گفت: مصارف این حوزه بالا و منابع آن بسیار محدود است و کار باید با دقت و ظرافت بسیار انجام شود.
حاج رسولیها یادآور شد کارگروهی را با استفاده از مشاوران خارجی ژاپنی روی این شبکه به کار گرفته ایم و نتایج آن استخراج شده و در نیمه اول امسال وضعیت منابع و مصارف حوزه قزل اوزن نهایی خواهد شد.
ایرنا
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۷:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.