English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۹:۴۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آغاز شمارش معکوس برای آبگیری بلندترین سد ایران

آغاز شمارش معکوس برای آبگیری بلندترین سد ایران
نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس با بیان این که سد گتوند علیا تا اواخر خرداد ماه امسال آبگیری می‌شود، گفت: سد گتوند علیا کشاورزی منطقه را یک گام به جلو می‌برد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، سید‌محمد سادات‌ابراهیمی بیان کرد: سد گتوندعلیا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سد‌های کشور است که آبگیری این سد باعث رشد منطقه خواهد شد.
نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اعتبارات اختصاص یافته برای پروژه سد گتوند حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.
سادات ابراهیمی درباره سد گتوند علیا، توضیح داد: سد گتوند علیا بلندترین سد خاکی کشور با ۱۸۲ متر ارتفاع از نوع سنگ ریزه‌ای با هسته‌ای رسی دارای حجم کل مخزن ۴.۵ میلیارد مترمکعب است، این سد عمیق‌ترین دیوار خاکی آب بند با وسعت ۴۲ هزار مترمربع در جهان را به خود اختصاص داده است.
وی درباره نیروگاه برق سد گتوند علیا، توضیح داد: نیروگاه برق این سد همزمان با آبگیری سد افتتاح می‌شود که در فاز اول حدود یکهزار مگاوات و در فاز دوم هم حدود یکهزار مگاوات دیگر برق تولید می‌کند.
وی درباره فواید افتتاح سد گتوند علیا، افزود: با افتتاح این سد بخش کشاورزی منطقه، به‌ویژه کشاورزی پایین سد رشد می‌کند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی مجلس تأکید کرد: به احتمال زیاد سد گتوند در خرداد ماه امسال آبگیری می‌شود.
سد گتوند علیا به عنوان بلندترین سد خاکی کشور با بزرگترین مخزن آبی بر روی رودخانه کارون در حال ساخت است که ساخت‌گاه طرح سد و نیروگاه آبی گتوند در فاصله ۳۸۰ کیلومتری از مصب رودخانه و در ۲۵کیلومتری شمال شهرستان شوشتر و در نزدیکی شهر گتوند واقع شده است.
خبرگزاری موج
۱ خرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۰۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.