English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۹:۳۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دستیابی ایران به دانش فنی توربین های برقابی

دستیابی ایران به دانش فنی توربین های برقابی
وزارت نیرو در صورت تایید مجلس شورای اسلامی وظایف حاکمیتی و متمرکز خود را پس از ادغام با وزارت نفت به شکل وزارت آب و انرژی ادامه خواهد داد.
وزیر نیرو از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به دانش فنی توربین های برقابی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "مجید نامجو" روز سه شنبه (امروز) در آیین گشایش هشتمین همایش ملی انرژی، با اشاره به ارتقای توربین های V94.2 و کسب دانش فنی آن، افزود: دستیابی به دانش فنی توربین های برقابی و نیروگاه های کوچک و نیز پایان اجرای برنامه سالانه تعمیر نیروگاه های کشور در فروردین ماه از دستاوردهای وزارت نیرو در سال جاری است.
وزیر نیرو همچنین با بیان اینکه سرانه تولید برق کشور در سال 89 افزون بر 377 کیلووات ساعت بیش از میانگین جهانی به ثبت رسید، اظهار داشت: سرانه تولید برق کشور در سال 89 به رقم سه هزار و 68 کیلووات ساعت رسید که این میزان 377 کیلووات ساعت بیش از میانگین جهانی است.
نامجو با بیان اینکه در زمان کنونی 25 میلیون و 770 هزار مشترک برق در کشور وجود دارد، تصریح کرد: این میزان در هر سال سه تا چهار درصد افزایش می یابد.
نامجو سپس با اشاره به برگزاری هشتمین همایش ملی انرژی در کشور، اظهار داشت: این همایش برای نخستین بار به صورت بین المللی برگزار می شود و این نشان از عزم و جدیت برگزار کنندگان آن دارد.
وی با بیان اینکه مقاله های تهیه شده در این همایش مبتنی بر عقل و درایت است، ابراز امیدواری کرد: صنعت برق کشور با استفاده از دستاوردهای این همایش موفقیت های خود را همچنان ادامه دهد.
نامجو در ادامه درخصوص وضعیت برق کشور اظهار داشت: دستاوردهای مهمی در دولت های نهم و دهم در بخش انرژی کشور به دست آمده است.
نامجو اضافه کرد: از آن جمله می توان به ظرفیت نامی 61 هزار و 365 مگاواتی نیروگاه های کشور اشاره کرد که ایران را در جایگاه شانزدهمین کشور جهان از نظر ظرفیت نامی قرار داده است.
وی همچنین افزود: یکی دیگر از دستاوردهای دولت نهم و دهم کاهش 12 درصدی مصرف انرژی در کشور است که با اجرای هدفمندی یارانه ها و جمع آوری تمام لامپ های التهابی اتفاق افتاد.
به گفته وی، در زمان کنونی 6/33 درصد مصرف کنندگان برق کشور به بخش خانگی و 4/45 درصد به بخش صنعت و کشاورزی اختصاص دارند.
وی تاکید کرد که این میزان در بخش صنعت و کشاورزی باید افزایش یابد.
وزیر نیرو درخصوص برنامه های راهبردی وزارت نیرو نیز اظهار داشت: شناسایی انشعاب های برق غیرمجاز، تقویت بازار برق و راه اندازی بورس برق از جمله این راهبردها است.
به گفته وی، وزارت نیرو در صورت تایید مجلس شورای اسلامی وظایف حاکمیتی و متمرکز خود را پس از ادغام با وزارت نفت به شکل وزارت آب و انرژی ادامه خواهد داد.
نامجو سپس گفت: وزارت نیرو تصمیم دارد سبد انرژی برق کشور را در سال جاری با استفاده از انرژی ذغال سنگ کامل کند.
نامجو افزود: البته در کشور در زمینه های انرژی های تجدید پذیر، ژئوترمال، بادی، زمین گرمایی، خورشیدی و غیره کارهای خوبی انجام شده است.
نامجو در زمینه استفاده از انرژی ذغال سنگ تصریح کرد: قصد داریم با همکاری کشور چین دانش فنی توربین های ذغال سنگی را در کشور اجرایی کنیم.
وی کسب دانش فنی توربین های دو مگاواتی بادی را یکی دیگر از برنامه های راهبردی وزارت نیرو عنوان کرد و افزود: این توانمندی در کشور شناسایی شده است.
نامجو تصریح کرد: تبدیل 20 هزار مگاوات نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی یکی از برنامه هایی است که با اجرای آن افزون بر 10 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده خواهد شد.
نامجو در زمینه فعالیت های بین المللی وزارت نیرو نیز گفت: در زمان حاضر ایران با تمام کشورهایی که با آن ها مرز خاکی دارد، ارتباط الکتریکی برقرار کرده است.
وی ادامه داد: قرار است میزان صادرات برق ایران به ترکیه به یک هزار مگاوات افزایش یافته و از این طریق برق به کشورهای اروپایی صادر شود.
وی با بیان اینکه نباید از سرعت اقدام های صنعت برق کشور کاسته شود، به دستاورد دیگر این صنعت اشاره کرد و گفت: وزارت نیرو توانست روستاهای بالای 20 خانوار را برق رسانی کرده و در سال گذشته نزدیک به پنج هزار مگاوات برق وارد مدار انرژی کشور کند.
وزیر نیرو تصریح کرد: همچنین در سال 89 با همت دولت، اجرای هدفمندی یارانه ها در مسیر درست خود قرار گرفت.
به گفته وی، وزارت نیرو همچنین توانسته است در بین تمام دستگاه های اجرایی کشور جایگاه نخست را در اجرای اصل خصوصی سازی به دست آورد.
سایت خبری وزارت نیرو
۳ خرداد ۱۳۹۰ ۱۷:۲۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.