English
چهارشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۹, ۰۶:۲۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

115 شرکت دولتی در سال گذشته واگذار شد

115 شرکت دولتی در سال گذشته واگذار شد
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: سال گذشته هر سه روز دو بنگاه اقتصادی عرضه و به طور متوسط یکی از آنها فروخته می‌شد و در نهایت نیز 115 شرکت واگذار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، سید شمس الدین حسینی صبح امروز در همایش ملی پذیرش بنگاه‌های اقتصادی در بورس اوراق بهادار اظهار داشت: در پی ابلاغ قانون اصل 44، دو رویکرد مکمل در مدیریت اقتصادی کشور مورد توجه است که یکی کاهش اثر ازدحام دولت در فعالیت‌های اقتصادی و دیگری توانمندسازی بخش غیردولتی برای تامین مالی است.
وی افزود:به منظور کاهش ازدحام دولت در بخش اقتصاد دو برنامه وجود دارد که نخستین برنامه واگذاری‌ها است که طی سال‌های اخیر با واگذاری 500 شرکت انجام شد و در سال گذشته هر سه روز دو بنگاه اقتصادی عرضه و به طور متوسط یکی از آنها فروخته می‌شد و در نهایت نیز 115 شرکت واگذار شد.
همچنین، دومین برنامه برای کاهش ازدحام دولت ممنوع شدن فعالیت اقتصادی بخش دولتی در بسیاری از فعالیت ها است.
وی در خصوص دومین رویکرد یعنی توانمند سازی بخش غیر دولتی گفت: برای ورود بخش غیر دولتی این بخش باید توانمند باشد، بنابراین در کنار کاهش ازدحام دولت باید این توانمند سازی نیز انجام شود. بر این اساس مطالعاتی در این زمینه انجام شده و مسئله مهم این بود که بنگاه ‌های اقتصادی در تأمین مالی با دشواری ها و هزینه ةای بالایی برای این مسئه روبه رو هستند.
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: برای حل این مسائل کارگروهی در وزارت اقتصاد به منظور ارتقاء مدل تامین مالی با حضور وزیر اقتصاد تشکیل شد تا به آسیب‌شناسی در این خصوص پرداخته شود.
حسینی با اشاره به رشد 8 درصدی اقتصاد در برنامه پنجم بیان کرد: 55 درصد از رشد اقتصادی در زمینه افزایش سرمایه بر عهده تأمین مالی است، بنابراین اگر بهروه‌وری 2.4 درصدی محقق شود، حدود 4.4 درصد از رشد 8 درصدی باید از محل افزایش سرمایه تأمین مالی شود.
وزیر اقتصاد تصریح کرد:از یک جهت سالانه به 240 هزار میلیارد تومان منابع برای تأمین مالی نیاز است و از جهت دیگر سالانه به 300 هزار میلیارد تومان منابع برای تامین مالی نیاز داریم تا بتوانیم به رشد 8 درصدی مورد نظر در اقتصاد دست پیدا کنیم.
حسینی با تأکید بر اینکه شیوه تامین مالی در کشور باید تغییر یابد،افزود: مطالعات نشان می‌دهد که طی چند دهه گذشته برای تامین مالی بیشتر به منابع عمومی یا سرمایه گذاری دولت و منابع بانکها توجه می شد در حالی که بانکها 110 درصد منابع در اختیار خود را به صورت وام پرداخت می‌کنند، بنابراین در بازار پول با مازاد تقاضا روبه‌رو هستیم، بر این اساس، به طور ناخواسته در این زمینه دچار تعارض شده‌ایم.
وی خاطر نشان کرد: پرداخت تسهیلات بیشتر از سوی بانک‌ها به منزله اخذ منابع از بانک مرکزی و افزایش نقدینگی بیش از حد است که در این حالت نیز دچار تعارض می‌شویم، این دو مسیر محدود یعنی منابع عمومی دولت و بازار پول نتوانسته‌اند یک روش پایدار غیر تورمی را برای تامین مالی در اقتصاد ایران به وجود ‌آورند،همچنین اگر بنگاه های اقتصادی به دنبال استفاده از منابع بانک ها باشند به در‌های بسته خواهند خورد.
سخنگو اقتصادی دولت با اشاره به اینکه با توجه به همه مسائلی که مطرح شد باید نگاه تامین مالی در کشور متحول شود،افزود: ظرفیت‌های بازار سرمایه در این راستا فراوان بوده و بنابراین باید نگاه ما در تامین مالی متحول شود، در غیر این صورت با محدود شدن منابع عمومی دولت و سیاست‌های پولی دچار سلطه مالی و سرکوب‌گری مالی می‌شویم و رشد اقتصادی، کاهش تورم و بیکاری به صورت همزمان میسر نمی‌شود.
به گفته حسینی بازار سرمایه از تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی حمایت و پشتیبانی می‌کند و بخش خصوصی نیز باید به این امر اقبال نشان دهد تا محدودیت‌ها در این بخش از بین برود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در قانون بودجه امسال 10 میلیارد تومان در اختیار سازمان سرمایه گذاری برای حمایت از بنگاه‌های غیردولتی که در جذب سرمایه بنگا‌ه‌های خارجی همکاری دارند، قرار گرفته است.
وی بیان کرد: بخش خصوصی با توجه به برنامه پنجم می‌تواند از منابع دولتی استفاده کند و بنگاه های اقتصادی می توانند از منابع خودشان وجوه را برای کار‌های عمرانی به بخش خصوصی وام داده تا هم تأمین زیر ساخت‌ها انجام شود و هم اثر ازدحام دولت کاهش یابد. همچنین با توجه به آنچه در بودجه ذکر شده درآمد های حاصل از فروش اموال و دارایی‌های که سرمایه راکد هستند به بخش خصوصی تعلق یابد.
خبرگزاری فارس
۳ خرداد ۱۳۹۰ ۱۷:۴۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.