English
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۴۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران موقعیت خود در زمینه تضمین امنیت انرژی را تثبیت کرده است

ایران موقعیت خود در زمینه تضمین امنیت انرژی را تثبیت کرده است
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: ایران همچنان و با وجود احداث خطوط لوله جدید انتقال گاز در دنیا اهمیت ویژه ‌خود را از نظر ثبات داخلی و تضمین امنیت انرژی تثبیت کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، 'محسن خجسته مهر' در میزگرد هدفمندی یارانه‌ها در حاشیه هشتمین همایش بین‌المللی انرژی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما اظهار داشت: هدفمندی یارانه‌ها از قوانین مهم در کشور است که اجرای آن تاثیر شگرفی بر اقتصاد کشور داشته و خواهد داشت.
خجسته مهر ادامه داد: هدفمندی یارانه‌ها باید فراتر از مباحث قیمتی مدنظر قرار گیرد چرا که اصلاح الگوهای قیمتی وسیله‌ای برای دستیابی به اهداف مهمتری از جمله هدفمندی مصرف انرژی و هدفمندی تخصیص آن است و در این راستا ضروری است سیاست‌های تقاضا، عرضه و زنجیره انرژی هدفمند شود.
وی افزود: مصرف بالای انرژی به شرطی که این مصرف در جهت تولید باشد می تواند نشان دهنده توسعه یافتگی یک کشور باشد اما آنچه که در این میان اهمیت دارد حذف اتلاف انرژی و اصلاح فرآیندهای مصرف آن است.
معاون وزیر نفت گفت: نباید عرضه انرژی دنباله رو تقاضای آن باشد و بویژه در زمانی تقاضا و مصرف الگوی مشخصی نداشته باشد این امر مشکل ساز خواهد بود.
خجسته مهر خاطرنشان کرد: پتانسیل صرفه‌جویی در حدود 20 میلیون بشکه سوخت در پالایشگاه‌های کشور وجود دارد و در نیروگاه‌ها نیز پتانسیل فراوانی برای کاهش مصرف سوخت موجود است و از سویی مصرف بنزین خودروها باید با 20 درصد کاهش به 45 میلیون لیتر در روز برسد تا سالیانه چهار میلیارد دلار صرفه جویی شود.
وی ادامه داد: تخصیص منابع انرژی و سپس اتلاف آن به سود منافع ملی کشور نیست و در این راستا ضروری است تا پایان برنامه‌ پنجم نه تنها از الگوهای قیمتی بلکه از الگوهای غیر قیمتی نیز در جهت کاهش مصرف انرژی بهره برده شود.
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت اظهار داشت: با همکاری مردم پس از هدفمندی یارانه ها مصرف بنزین از 67 میلیون لیتر در روز به 55 میلیون لیتر کاهش یافته است و در مورد گاز نیز 30 میلیون متر مکعب بیش از پیش بینی صورت گرفته صرفه‌جویی شده است.
خجسته مهر گفت: پیش بینی می شود در سال جاری در زمینه سوخت زمستانی با کاهش 10 درصدی مواجه شویم و در سال 1396 نیز در تمام فرآورده های نفتی به صادر کننده تبدیل خواهیم شد.
وی اضافه کرد: در سال 1394 ایران قادر به صدور 45 میلیون لیتر نفت کوره، 23 میلیون لیتر نفت گاز خواهد بود و در مورد بنزین نیز هم اکنون ایران امکان صادرات را دارد و تراز واردات و صادرات گاز نیز مثبت شده است.
خجسته مهر افزود: هم اکنون بیش از 99.5 درصد از سبد انرژی کشور مربوط به نفت و گاز است که این امر نیاز به اصلاح دارد و از سوی دیگر در چارچوب هدفمندی یارانه‌ها باید مباحث ارتقا فن‌آوری، اصلاح رفتار مصرفی و اصلاح ساختاری مد نظر قرار گیرد.
**بخش گاز
معاون وزیر نفت اظهار داشت: ایران با دارا بودن 16 درصد از ذخایر گازی جهان در رتبه دوم جهانی قرار دارد ضمن آنکه چهارمین تولید کننده گاز نیز هست که در صددیم جایگاه خود را به دوم ارتقا دهیم.
خجسته مهر گفت: ذخایر گازی کشور بیش از 33 تریلیون متر مکعب است که با اکتشافات جدید افزایش نیز خواهد یافت و این در حالی است که بیش از هشت درصد از ذخایر گازی دنیا تنها در پارس جنوبی قرار دارد و بر این اساس مزیت‌های فراوانی در زمینه گاز داریم.
وی اظهار داشت: هم اکنون ایران در هشت نقطه جهت انتقال گاز به سایر کشورها اتصال دارد که در حال گسترش این نقاط هستیم تا بتوان گاز را بطور مستقیم و نیز بصورت LNG صادر کنیم، چرا که ایران همچنان و با وجود احداث خطوط لوله جدید انتقال گاز در دنیا اهمیت ویژه‌خود را از نظر ثبات داخلی و تضمین امنیت انرژی تثبیت کرده است.
این مقام مسوول تاکید کرد: در برنامه پنجم توسعه بدنبال صادرات 200 میلیون متر مکعب گاز هستیم تا از این طریق گاز را به کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی صادر کنیم.
خجسته مهر گفت: رشد مصرف گاز در صنعت فولاد در سال‌جاری 36 درصد و در سیمان، ‌CNG و پالایشگاه‌های نفتی بترتیب 49،‌25 و 27 درصد بوده و رشد تقاضای گاز در نیروگاه‌های کشور نیز پنج درصد است و این در حالی است که در بخش خانگی و تجاری، واردات و صادرات گاز نرخ رشد بترتیب 16، 33 و 35 درصد است.
وی تاکید کرد: دولت بدنبال این است گاز بیشتر در اختیار بخش های تولید قرار گیرد که در این راستا در سالجاری میزان گاز مصرفی پتروشیمی از 40 میلیون متر مکعب در سال گذشته به 163 میلیون متر مکعب می رسد، چرا که پتروشیمی محور توسعه صنعتی کشور است.
وی ضمن استقبال از سرمایه گذاری در زمینه تولید برق از طریق گاز تصریح کرد: وزارت نفت از این امر حمایت می کند.
این مقام مسوول اظهار داشت: هم اکنون ایران روزانه معادل هشت میلیون بشکه نفت شامل نفت و گاز را تولید می کند که از این میزان 5.7 میلیون بشکه مصرف و 28 درصد آن نیز صادر می شود.
خجسته مهر افزود: این در حالی است که برای تولید 50 میلیون متر مکعب گاز نیاز به بیش از شش میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و در صورتی که این امر با بیع متقابل انجام شود 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.
وی یادآور شد: مصرف گاز خانگی در سال جاری 422 میلیون متر مکعب در دی ماه خواهد بود که 63 درصد از مجموع تقاضای گاز در کشور را تشکیل می دهد و اگر تنها 10 درصد در مصرف گاز در کشور صرفه‌جویی شود در چهار ماه پایانی سال می توان 66 میلیون متر مکعب گاز معادل تولید سه فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی کرد که ارزش آن یک و نیم میلیارد دلار می شود و در صورت صرفه‌جویی 30 درصدی نیز بیش از چهار و نیم میلیارد دلار صرفه‌جویی خواهد شد.
این مقام مسوول تاکید کرد: ضروری است گاز جایگزین نفت شده و نفت خام تبدیل به فرآورده و صادر شود که در این راستا در سال‌جاری میزان صادرات فرآورده‌های نفتی 35 درصد و میزان واردات آن 25 درصد خواهد بود.
وی تصریح کرد: در سال‌جاری همچنین بیش از 330 میلیون متر مکعب گاز به مخازن نفتی تزریق می شود که گاز آن بعنوان ذخیره برای کشور خواهد ماند و این کار به نوعی تولید ثروت نیز است.
ایرنا
۳ خرداد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.