English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۱۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بهره برداری رسمی از طرح انتقال آب سرشاخه‌های دز به قم

بهره برداری رسمی از طرح انتقال آب سرشاخه‌های دز به قم
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان این که بهره برداری رسمی از مرحله نخست طرح انتقال آب سرشاخه های دز به قم فردا آغاز می شود، گفت: با بهره برداری کامل از این طرح، آب شرب این شهر به کیفیت و مطلوبیت آب تهران خواهد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، خسرو ارتقایی امروز در نشست خبری افزود: این طرح یکی از بزرگترین طرح های انتقال آب کشور و خاورمیانه محسوب می شود و همزمان با بهره برداری از آن، 10 شهر می توانند استفاده کنند و در یک یا دو سال آینده با بهره برداری از مرحله دوم این طرح حدود 100 روستا نیز از آبرسانی بهره مند می شوند.
وی گفت: حجم آب انتقال آب به قم 181 میلیون مترمکعب در سال است که 141 میلیون مترمکعب به استان قم و 40 میلیون مترمکعب نیز در طول مسیر به شهرهای دیگر می رسد.
ارتقایی اظهار داشت: در حال حاضر تصفیه خانه ای با ظرفیت 2.5 مترمکعب بر ثانیه کار تصفیه آب را از این سرشاخه ها به قم به عهده دارد.
وی درباره اعتبارات هزینه شده برای این طرح نیز افزود: بالغ بر 480 میلیارد تومان هم هزینه شده و 150 میلیارد تومان هم تا پایان کار لازم است.
ارتقایی گفت: به تدریج شبکه آبرسانی شهر قم از آب سد 15 خرداد و چاه ها تخلیه شده و آب شیرین جای آن را خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به شهر مقدس قم شامل چهار سد انحرافی است، اظهار داشت: نقش این سدها جمع آوری آب از دره هایی است که از سرشاخه های دز سرازیر می شود.
ارتقایی تصریح کرد: آب از ارتفاعات بالادست وارد چهار دره "چشمه سرداب"، دره "دزدان"، دره "لکو" و دره "دایی" می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران افزود: حجم آب استحصال شده از این چهار دره به 181 میلیون مترمکعب در سال می رسد.
ارتقایی گفت : علاوه بر چهار سد ذکر شده ، سه تونل انتقال آب به ترتیب به طول 1200، 2000 و 2500 متر و با قطر چهار متر اجرایی شده است.
ارتقایی با بیان اینکه طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به شهر قم از چهار بخش اصلی تشکیل شده است، افزود: در بخش نخست که سامانه جمع آوری است آب از دره هایی که بیان شد، وارد سامانه انتقال می شود.
ارتقایی ادامه داد: سامانه انتقال که شامل یک تونل 9 کیلومتری است آب را وارد رودخانه "انوج" می کند و سپس آب به یک جعبه بتنی هفت کیلومتری وارد می شود.
ارتقایی اظهار داشت: پس از طی این مراحل آب به تونل بلند که 36 کیلومتر طول دارد، منتقل می شود.
وی گفت: ظرفیت سامانه های جمع آوری و انتقال آب نزدیک به 23 مترمکعب در ثانیه در زمان اوج مصرف خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه بیشترین حجم آب انتقالی از سد کرج به تهران 11 مترمکعب است، گفت: میزان انتقال آب در طرح قمرود دو برابر حجم انتقالی از سد کرج به شهر تهران است.
وی هدف از اجرای طرح قمرود را تامین آب 10 شهر و 100 روستای بین راه ذکر کرد و گفت: شهرهای خوانسار، گلپایگان، قم، خمین، محلات، شهرک صنعتی سلچگان، نیم ور، ساوه و دلیجان از این طرح بهره مند خواهند شد.
ارتقایی ساخت سد "کوچ ری" در 11 کیلومتری پایین دست سد گلپایگان را از دیگر بخش های این طرح عظیم آبرسانی اعلام کرد و افزود: ظرفیت این سد 200 میلیون مترمکعب است و آب از این سد به تصفیه خانه دو دهک در نزدیکی شهر قم منتقل می شود.
ارتقایی افزود: با بهره برداری از طرح آبرسانی به شهر قم، شهرهای موجود در مسیر انتقال قادر خواهند بود با اجرای تصفیه خانه و شبکه آبرسانی از این خط انتقال استفاده کنند.
وی ویژگی های طرح قمرود را اجرای 56 کیلومتر خط انتقال با قطرهای بزرگ و نزدیک به چهار متر دانست و گفت: 24 کیلومتر از این میزان تنها در یک جبهه و منطقه کاری اجرا شده است.
ارتقایی فعالیت در شرایط سخت و دشوار را در اجرای طرح یکی از ویژگی ها و موفقیت های پروژه آبرسانی قمرود برشمرد و تصریح کرد: بتن ریزی و فعالیت در دمای 35 درجه زیر صفر به ویژه در سرشاخه ها که ارتفاع برف به دو متر نیز می رسید، از کارهای مهم مجریان این طرح بزرگ است.
ارتقایی سپس ادامه داد: به کار گرفتن فناوری های برتر و روز جهان چون دستگاه حفاری TBM، نشان دهنده بهره مندی صنعت آب از دانش روز است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: با توجه به اینکه تونل 1700 متری انتقال آب، سد کوچ ری و تصفیه خانه طرح تکمیل نشده است، از روش های جایگزینی مانند پمپاژ استفاده شد.
ارتقایی نیاز آب شهر قم را تا 2.5 مترمکعب بیان کرد و گفت: این رقم در زمان اوج به سه مترمکعب نیز می رسد.
خبرگزاری موج
۴ خرداد ۱۳۹۰ ۱۶:۴۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.