English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۶:۳۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ادغام وزارتخانه ها نیاز کشور است

ادغام وزارتخانه ها نیاز کشور است
سه تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در میزگرد ایرنا، با دفاع از برنامه دولت برای ادغام وزارتخانه ها، انجام آن را در سال جهاد اقتصادی، 'نیاز کشور' خواندند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، 'محمدرضا حسین نژاد' نماینده مردم شیروان و سخنگوی کمیسیون عمران، 'محمد ضابطی' نماینده مردم نطنز و قمصر و عضو کمیسیون بهداشت و درمان و حجت الاسلام 'سیدمحمود حسینی دولت آبادی' نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این میزگرد با عنوان 'ادغام وزارتخانه ها در سال جهاد اقتصادی' شرکت داشتند.
حسین نژاد از اقدام دولت برای اجرای سریع قانون برنامه پنجساله پنجم کشور برای کاهش شمار وزارتخانه ها و ادغام برخی از آنها در یکدیگر ستایش کرد و گفت که این ادغام، ثمرات و نتایج ارزشمندی برای جامعه خواهد داشت.
بر اساس مصوبه دولت، وزارتخانه های صنایع و معادن با بازرگانی، نفت با نیرو، راه و ترابری با مسکن و رفاه و تامین اجتماعی با کار و امور اجتماعی در سال جاری در یکدیگر ادغام می شوند تا مطابق قانون برنامه پنجم توسعه، شمار وزارتخانه های دولت از 21 وزارتخانه در حال حاضر به 17 وزارتخانه برسد.
این در حالی است که مجلس شورای اسلامی، طرح تشکیل وزارت امور ورزش و جوانان را با ادغام دو سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در اواخر سال گذشته تصویب کرده اما دولت گفته است قانون تشکیل این وزارتخانه ابهاماتی دارد که باید رفع شود.
'محمود احمدی نژاد' رییس جمهوری در اجرای روند قانونی ادغام وزارتخانه ها، هفته گذشته 'علی نیکزاد' را به عنوان وزیر وزارتخانه جدید امور زیربنایی به مجلس معرفی کرد. این وزارتخانه از ادغام دو وزارتخانه مسکن و شهرسازی و راه و ترابری تشکیل می شود. نیکزاد که به عنوان وزیر مسکن از مجلس رای اعتماد گرفته است، از هنگام استیضاح 'حمید بهبهانی' وزیر راه و ترابری در اواخر سال گذشته، با حکم رییس جمهور سرپرستی این وزارتخانه را نیز بر عهده دارد.
هم اکنون مجلس با تشکیل کمیسیون مشترک برای رسیدگی به لوایح ادغام وزارتخانه ها، بررسی ساختار وزارت جدید امور زیربنایی را در دستور کار خود قرار داده است تا با تصویب آن، رای اعتماد به نیکزاد را به عنوان وزیر پیشنهادی رییس جمهوری برای این وزارتخانه نیز به بحث بگذارد.
حسین نژاد، عضو کمیسیون عمران مجلس با استقبال از ادغام وزارتخانه ها، تشکیل وزارتخانه های جدید را در راستای تسریع در رسیدگی به کار مردم، صرفه جویی در مصرف حاملهای انرژی، کوچک سازی دولت و 'دهها فایده دیگر' دانست.
وی گفت: در حال حاضر، مردم ناچار هستند برای پیگیری امور اداری خود برای موضوعات مرتبط مثلا در زمینه مسکن و راه یا صنعت و بازرگانی وقت و انرژی فراوانی را صرف کنند زیرا تشکیلات و ساختار اداری این وزارتخانه ها جدا است و پیگیری امور در آنها وقت ، انرژی و هزینه زیادی را طلب می کند.
نماینده شیروان افزود: ادغام این وزارتخانه ها به معنای آن است که مردم برای پیگیری امور خود با ادارات و مسئولان کمتری روبرو خواهند بود و در نتیجه، سرعت انجام کارهای اداری بیشتر می شود.
وی تصریح کرد: کاهش شمار وزارتخانه ها همچنین موجب صرفه جویی در مصرف حاملهای انرژی و سوخت در کشور خواهد شد زیرا اکنون هر وزارتخانه ساختمانهای اداری متعددی را در پایتخت و دیگر شهرها و مناطق کشور دارد که با تجمیع و ادغام آنها، هزینه های مربوطه نیز از دوش دولت و مردم برداشته خواهد شد.
عضو کمیسیون عمران، اجرای قانون در زمینه کوچک سازی دولت، واگذاری امور به بخش خصوصی و رونق گرفتن کار و فعالیت را از جمله 'دهها فایده' دیگری خواند که با ادغام وزارتخانه ها محقق می شود.
حسین نژاد گفت: به همین دلیل، مجلس باید کمک کند تا وزارتخانه های جدید زودتر شکل بگیرد.
وی تصریح کرد: تشکیل وزارتخانه های جدید تغییری در قوانین و مقررات کنونی موجود در عرصه مسکن و شهرسازی، راه و ترابری و دیگر حوزه های مرتبط ایجاد نمی کند و در نتیجه، مجلس فقط به دنبال آن است تا در ادغام وزارتخانه ها، دو بسته جدا را که دارای قوانین مصوب خود هستند، از نظر اجرایی به یک مدیریت واحد بسپارد.
نماینده شیروان گفت: به همین دلیل، من معتقدم در ادغام وزارتخانه ها بیش از هر چیز باید توانمندی وزیران معرفی شده برای تصدی مسئولیت جدید بررسی شود زیرا اصل موضوع ادغام، مساله ای چندان پیچیده نیست.
وی افزود: مجلس باید بسرعت شرح وظایف و ساختار سازمانی وزارتخانه های ادغامی را بررسی و شکل جدید آن را تعریف کند.
حسین نژاد تاکید کرد برای آنکه مجلس اهتمام خود را برای حل مسائل کشور نشان دهد، باید ظرف 20 روز موضوع تشکیل وزارت امور زیربنایی را نهایی کرده و به وزیر آن رای اعتماد بدهد.
وی از اقدام هیات رییسه مجلس برای تشکیل کمیسیون ویژه ادغامها با حضور نمایندگان کمیسیونهای تخصصی ابراز خرسندی کرد و گفت که به نظر نمی رسد چالش و مانع مهمی بر سر ادغام وزارتخانه ها بخصوص وزارت مسکن و راه برای تشکیل وزارت امور زیربنایی وجود داشته باشد.

* ضابطی: وزارت رفاه باید در بهداشت ادغام شود
ضابطی، نماینده نطنز و قمصر و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این میزگرد تاکید کرد: اصل مساله ادغام وزارتخانه ها کار درستی است و با توجه به نیازهای کشور، انجام برخی از آنها ضرورت دارد.
ضابطی با این حال گفت که به عقیده وی، به جای ادغام وزارت رفاه و تامین اجتماعی در وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت رفاه باید با وزارت درمان، بهداشت و آموزش پزشکی یکی شود.
وی در توضیح این دیدگاه خود اظهارداشت: هم اکنون مسائلی مانند بیمه های درمانی در زمره وظایف وزارت رفاه و تامین اجتماعی است. به همین دلیل، برای ساماندهی نظام درمانی کشور ضرورت دارد هماهنگی و همدلی نزدیکی بین این
وزارتخانه و وزارت بهداشت وجود داشته باشد.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه اکنون هماهنگی لازم میان این دو وزارتخانه دیده نمی شود، ابراز عقیده کرد که ادغام آنها در یکدیگر به نفع نظام درمان کشور خواهد بود.
به عقیده ضابطی، میزان ارتباط موضوعی و کاری میان وزارتخانه های بهداشت و رفاه نیز بسیار بیش از کار و رفاه است، اگرچه می توان پذیرفت وزارتخانه های رفاه و تامین اجتماعی و کار نیز بویژه در موضوعاتی مانند بازنشستگی با یکدیگر سنخیت دارند.
وی با این حال پیش بینی کرد نمایندگان مجلس هنگام بررسی با ادغام وزارتخانه های کار و امور اجتماعی و رفاه و تامین اجتماعی با یکدیگر موافقت کنند و لایحه دولت در این زمینه به تصویب نهایی برسد.

* ادغام وزارتخانه ها از لوازم سال جهاد اقتصادی است
حجت الاسلام و المسلمین حسینی دولت آبادی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه اصفهان نیز در این میزگرد، با دفاع از ادغام وزارتخانه ها، چنین اقدامی را از لوازم تحقق جهاد اقتصادی در سال جاری بیان کرد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: جهاد اقتصادی باید در همه بخش های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تعریف و فراگیر شود و ادغام وزارتخانه ها نیز باید در همین چارچوب باشد.
وی افزود: امروز نقاط آسیب پذیر ایران اسلامی کم شده است اما بخش اقتصادی هنوز یک نقطه حساس است و باید در این زمینه اقدامات لازم را به عمل آورد.
حسینی دولت آبادی تصریح کرد: به همین دلیل بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی با بصیرت حکیمانه خود با فراهم سازی مقدمات نام گذاری دو سال با عناوین 'سال اصلاح الگوی مصرف' و سال 'همت مضاعف'، هدف و شعار امسال را 'جهاد اقتصادی' اعلام کردند.
نماینده شاهین شهر اظهار داشت: بکاربردن تعبیر 'جهاد' برای این نامگذاری ، حکیمانه است و به آن رنگ و بوی معنوی و دینی بخشیده است چراکه جهاد نیاز به اخلاص دارد و باید مطابق موازین شرعی و اسلامی باشد.
حسینی دولت آبادی با تاکید بر اینکه بن بست در جهاد اقتصادی معنا ندارد، افزود: جهاد اقتصادی باید در تمام بخش ها تعریف و الگوی آن نهادینه شود، بطور مثال جهاد اقتصادی در زمینه علمی باید دستاوردها و تولیدات علمی کشور را به ثروت تبدیل کند.
وی گفت: اقداماتی که در سال جهاد اقتصادی انجام می شود، از جمله ادغام وزارتخانه ها باید هدف خدمت رسانی بهتر و بیشتر به مردم در راستای تحقق عدالت در جامعه را دنبال کند.
نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه با یادآوری اهمیت اجرای عدالت در نظام اسلامی تصریح کرد: اکنون در جامعه رییس جمهور از نظر حقوق شهروندی تفاوتی با ضعیف ترین فرد ندارد اما هر کدام، مسئولیت و وظایفی را بر عهده دارند که باید آن را بخوبی و در حد کمال انجام دهند.
ایرنا
۴ خرداد ۱۳۹۰ ۲۱:۰۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.