English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۵:۳۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اختتامیه هشتمین همایش انرژی در حسرت حضور مدیران

اختتامیه هشتمین همایش انرژی در حسرت حضور مدیران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا، مراسم اختتامیه هشتمین همایش انرژی در روز چهارشنبه 4 خرداد 1390 درحالی برگزار شد که جای خالی اکثریت قریب به اتفاق مدیران این بخش در آن کاملا مشهود بود.

علیرغم حضور تعدادی از دانشجویان دختر و پسر در این مراسم، صندلی های خالی سالن همچنان چشم ها را اذیت می کرد.

تنها سخنران این مراسم آقای مهندس خجسته مهر – معاون محترم برنامه ریزی صنایع هیدروکربوی وزارت نفت – بود که در خصوص ساماندهی به وضعیت تراز عرضه و تقاضای انرژی در جهان و علی الخصوص ایران سخنرانی کرد.

ایشان در بخشی از سخنان خود گفت: وقتی صحبت از ثبات انرژی می کنیم منظور تمرکز بر روی موضوع عرضه است و بهمین دلیل فکر می کنم لازم است صحبتهایی داشته باشیم تا راهکارهای ساماندهی به تراز عرضه و تقاضا در دنیا را مورد بررسی قرار دهیم. امروزعرضه انرژی اولیه به سادگی گذشته نیست هم به جهت فنی هم به جهت اقتصادی و هزینه ای و بعبارتی دوره آن به سر آمده است. بعنوان مثال در دوره گذشته در سال 1352 با 270 حلقه چاه روزانه 5/5 میلیون بشکه نفت تولید میکردیم در حالیکه در سال 87 از تعداد حفاریهای 1560 حلقه ( از میادین خشکی ) فقط حدود 3/3 میلیون بشکه نفت تولید داشه ایم. 

آقای خجسته مهر در خصوص چالش های بخش انرژی گفت : خیلی از چالش های بخش انرژی مربوط به تقاضا است. هم امروز و هم در دهه های آینده، منطقه خاورمیانه بخصوص خلیج فارس بیشترین نقش را در تامین انرژی دنیا ایفا خواهند کرد.

ایشان در ادامه صحبتهای خود به سیاست جمهوری اسلامی ایران در بحث تراز عرضه و تقاضا پرداخت و گفت : ما بدنبال راهی برای تامین ثبات تقاضا در بخش انرژی هستیم. در کشور ما نیز همیشه نگاه بخش عرضه به تقاضا است و بر این اساس است که استراتژی های خود را تعریف می کند. در برنامه پنجم در بخش بالادستی 150 میلیارد دلار در بخش انرژی اولیه سرمایه گذاری خواهیم کرد و 50 میلیارد دلار هم در بخش پائین دستی که امیدواریم با این 200 میلیارد دلار بتوانیم تراز عرضه و تقاضا را به ثبات برسانیم.

ایشان همچنین اضافه کرد : سیاست ما در بخش انتقال ( عمدتا انرژی ) اینست که آن را به سمت مرزهایمان منتقل کنیم چه در بخش انرژی و چه در بخش صنعت.

نامبرده در پایان خطاب به برگزار کنندگان همایش گفت : ضمن تشکر و قدردانی از برگزار کنندگان این همایش، پیشنهاد می کنم قبل از برگزاری همایش یک سری مسائل و مشکلات این بخش را تعریف کنیم و بعد برای پیدا کردن پاسخ های مربوطه به آنها سمت و سو دهیم. این روش میتواند بسیار اثربخش باشد بخصوص برای ما که دنبال این هستیم که از یافته های جدید در دنیا استفاده کنیم .

انرژی نقش بسیار اساسی برای اداره کشور دارد هم از بعد اقتصادی، هم از بعد تولیدی و هم از بعد علمی.

در بیانیه پایانی این همایش، جمع بندی نظرهای ارایه شده در قالب سخنرانی، نشست‌های تخصصی و مقاله های ارایه شده در 9 ماده منتشر شد تا مورد توجه سیاست گذاران و برنامه‌ریزان بخش انرژی کشور قرار گیرد.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است: 
1 - ضمن ارج نهادن بر تلاش های بی دریغ دست اندرکاران بخش انرژی در وزارتخانه‌های نیرو و نفت و شرکت‌های وابسته، صاحبنظران انرژی بر این باور هستند که تمرکز سازمانی بخش انرژی در قالب یک وزارتخانه به نام وزارت انرژی، به بهبود فرآیند تصمیم‌گیری، سیاست گذاری و برنامه‌ریزی انرژی و همچنین تقویت بعد حاکمیتی آن منجر خواهد شد. لذا همچنان که در شعار همایش یعنی مدیریت بخش انرژی آمده است، از تصمیم دولت مبنی بر تشکیل وزارت انرژی به صورت قوی حمایت می‌شود و امید است که این تصمیم بزرگ که سال‌های زیادی در اجرای آن تأخیر شده است، هرچه سریعتر و با همفکری و همدلی دست اندرکاران، مدیران و کارشناسان بخش انرژی به مرحله اجرا درآید. 
2 - جای خوشحالی است که دولت محترم توصیه‌های سیاستی برخاسته از نتایج پژوهش‌ها و تحقیقات علمی متخصصان انرژی در سالیان متمادی را جدی گرفته و بر اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها کمر همت بسته است. ضمن حمایت همه جانبه از این قانون، از آحاد مردم عزیز کشور انتظار می‌رود که دولت را در اجرای هرچه بهتر این قانون به جد یاری کنند زیرا اجرای دقیق و کامل آن تأمین کننده منافع عظیم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور خواهد بود. به طور یقین در آینده نزدیکی شاهد آثار نیکو و پربار این اقدام ملی و تاریخی خواهیم بود ضمن آنکه لازم است به طور همزمان بهبود ساختار تولید واحدهای تولیدی انرژی نیز به طور جدی تر مورد توجه قرار گیرد.
3 - مقام معظم رهبری، شعار ملی امسال را جهاد اقتصادی اعلام فرموده‌اند. یکی از ابعاد بسیار مهم این جهاد ملی، جهاد در عرصه تولید کارآمدتر و مصرف بهتر انرژی است. تلاش در جهت مصرف منطقی و عقلایی انرژی و جلوگیری از اسراف و تبذیر آن، حرکتی جهادی است که نتایج آن کام عموم مردم را شیرین خواهد ساخت. اکنون که با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، زمینه برای این جهاد بیش از پیش مهیاست؛ از آحاد ملت عزیز ایران انتظار می‌رود که منویات مقام معظم رهبری را وجهه همت خود قرار داده از هیچ تلاشی در این زمینه فرو نگذارند.
4) با توجه به رشد فزاینده تقاضای برق و لزوم تامین مطمئن آن از طریق تنوع بخشی منابع، انرژی هسته ای یک انتخاب غیرقابل اجتناب خواهد بود و برای تضمین تامین سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر و نیروگاه های هسته ای آینده کشور در فضای انحصاری بین المللی تامین سوخت هسته ای، تداوم و توسعه چرخه سوخت هسته ای کشور به صورت اکید توصیه می شود.
5) توجه هرچه بیشتر به تدوین و رعایت استانداردهای زیست محیطی در تولید انرژی مورد تاکید قرار می گیرد. در این میان توجه ویژه به امکان سنجی و اجرای طرح های جداسازی CO2 نیروگاه های کشور و استفاده از تجربه نیروگاه بعثت توصیه می شود.
6) افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیر در سبد عرضه انرژی مورد تاکید قرار می گیرد. در این راستا بایسته است دولت بسترهای لازم برای توسعه آنها از طریق تدوین سیاست و برنامه های حمایتی را فراهم کند. 
7) در راستای آگاه سازی عموم مصرف کنندگان در مصرف بهینه انرژی و نیز کمک به اجرای بهتر سیاست های بهینه سازی بخش انرژی، پیشنهاد می شود شرکت های ارایه دهنده خدمات انرژی (اسکوها) تحت حمایت های مالی و قانونی دولت توسعه یابند.
8) پیشنهاد می شود از تمام ظرفیت های بازار سرمایه به ویژه بورس اوراق بهادار و ابزارهای مالی نوین ازجمله اوراق اجاره جهت تامین مالی پروژه های بخش انرژی استفاده شود.
9) در جهت افزایش کارایی در بخش انرژی اقدام های ذیل مورد تاکید قرار می گیرد:
• طراحی و اعمال برچسب انرژی برای ساختمان های اداری و مسکونی
• جایگزینی سامانه هوادهی عمقی یا سطحی در تصفیه خانه های کشور
• نصب سامانه پایش مداوم گاز در نیروگاه ها
• ایجاد و توسعه سامانه بازیافت گازهای فلر در پالایشگاه های کشور
• توسعه سامانه تولید همزمان برق و حرارت (CHP) در بخش های مصرف کننده صنعت، خانگی و تجاری 
• توسعه سامانه های تولید پراکنده برق (DG) و شبکه هوشمند برق 
• اجرا و بهره برداری کامل بورس برق
• توسعه مخازن مشترک نفت و گاز و توجه جدی تر به برداشت صیانتی از میادین 
• بهبود الگوی پالایشی پالایشگاه های کشور با توجه به نیازهای بازار داخل 
• توسعه صادرات منابع انرژی آزاد شده در نتیجه اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها
• تدوین برنامه جامع انرژی کشور
• تداوم تعامل سازنده جمهوری اسلامی ایران با اوپک و تلاش جهت توسعه تعاملات اوپک با سایر تولیدکنندگان بزرگ در بازار جهانی نفت
• انجام مطالعات آمایش در آموزش عالی در حوزه انرژی


۵ خرداد ۱۳۹۰ ۰۸:۰۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.