English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۲۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیرعامل آب منطقه ای تهران به ایسنا خبر داد: رییس‌جمهوری فردا طرح انتقال آب به قم را افتتاح می‌کند

مدیرعامل آب منطقه ای تهران به ایسنا خبر داد:
رییس‌جمهوری فردا طرح انتقال آب به قم را افتتاح می‌کند
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از افتتاح رسمی طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قمرود در روز پنج‌شنبه (فردا) با حضور رییس‌جمهوری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، خسرو ارتقایی اظهار کرد: فردا در جریان سفر رییس‌جمهور به استان قم، مرحله نخست طرح بزرگ ملی انتقال آب از سرشاخه‌های دز به شهرهای کویر مرکزی به طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی همچنین انتقال 181 میلیون متر مکعب آب در سال به منظور تامین آب شرب شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیمور، سلفچگان، ساوه و شهر مقدس قم و همچنین تخصیص مقداری از آب انتقال یافته به صنعت را از مهم ترین اهداف اجرای این طرح ملی اعلام کرد و افزود: مراحل مختلف این پروژه شامل چهار بخش اجرایی است که در بخش اول شامل جمع اوری آبهای سرشاخه های دز، در بخش دوم انتقال آب از حوضه دز به قمرود، در بخش سوم ذخیره و تنظیم آب انتقالی و در بخش پایانی آبرسانی به شهرهای هدف می شود.

وی با بیان این‌که نزدیک به یک‌ماه است که این طرح به طور ازمایشی آب را به شهر قم می‌رساند، افزود: درحال حاضر ظرفیت انتقال آب 2.5 متر مکعب بر ثانیه است که این ظرفیت در فازهای بعدی اجرای طرح اضافه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: با گذشت یک ماه از رسیدن آب شیرین به قم، اکنون شبکه آب این شهر بیشتر از آب شیرین بهره‌مند شده و این آب در نقاط مختلف شهر قم برای استفاده تمام شهروندان توزیع شده است.

به گفته وی، انتقال 2.5 متر مکعب بر ثانیه آب به شهر قم معادل 75 میلیون متر مکعب در سال، فاز نخست این طرح بزرگ ملی خواهد بود و با تکمیل تونل اول به طول 1700 متر و تکمیل ساخت سد کوچری که هر دو تا سال 1391 اجرایی خواهند شد. علاوه بر این‌که 9 شهر مرکزی دیگر به‌جز قم نیز از آب شیرین برخوردار خواهند شد، ظرفیت انتقال آب نیز از 2.5 متر مکعب به 23 متر مکعب بر ثانیه، معادل 181 میلیون متر مکعب در سال خواهد رسید.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران درخصوص تاثیر اجرای این پروژه بر کیفیت آب شرب قم نیز به ایسنا گفت: درحال حاضر از زمان اجرای طرح تاکنون، کیفیت آب بالغ بر شش تا هفت برابر افزایش یافته و کیفیت آب قم، با کیفیت آب تهران برابری خواهد کرد.

او درخصوص اعتبارات به‌کار گرفته شده برای اجرای این طرح نیز تصریح کرد: سرمایه 630 میلیارد تومانی برای خطوط انتقال آب تا سد کوچری و سرمایه 400 میلیارد تومانی انتقال به قم درکنار سرمایه 200 میلیارد تومانی برای تصفیه‌خانه، مجموع اعتبارات هزینه شده و مورد نیاز برای این پروژه را به بیش از 1300 میلیارد تومان می‌رساند که البته این هزینه‌ها بدون احتساب به‌روز رسانی هزینه‌هایی است که در گذشته انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های منحصر به فرد این پروژه را استفاده از سیستم حفاری مکانیزه برای نختسین بار در ایران و همچنین رکورد حفر طولانی ترین تونل به میزان 36 کیلومتر دانست که در کشور تاکنون بی سابقه بوده است. در سیستم حفاری مکانیزه، پیمانکاران این پروژه برای نخستین بار با استفاده از دستگاه TBM به صورت کاملا مکانیزه علاوه بر حفاری در دل کوهستان، کار بتن لایتینگ را هم به صورت همزمان به اجرا رسانده اند که اجرای طرح، علاوه بر زمان سریع تر در قیاس با حفاری سنتی، از کیفیت بالاتری نیز برخوردار است. در این زمینه ثبت رکورد حفاری مکانیزه در پروژه قطعات 3 و 4 تونل بلند پروژه به میزان هزار متر در ماه از مهم ترین توفیقات حاصل شده در این طرح بوده است.

ایسنا
۴ خرداد ۱۳۹۰ ۲۳:۵۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.