English
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹, ۱۴:۴۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آغاز عملیات انتقال آب "زاب" به دریاچه ارومیه

آغاز عملیات انتقال آب "زاب" به دریاچه ارومیه
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از آغاز انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، بیوک رئیسی ظهر شنبه در سفر یک روزه به مناطق حفاظت شده ارسباران به مناسبت هفته محیط زیست در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: عملیات انتقال آب از رودخانه مرزی زاب واقع در استان کردستان، به دریاچه ارومیه آغاز شد.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه از لحاظ بیولوژیکی سالانه نیازمند تزریق 3.1 میلیارد متر مکعب آب است، اظهار داشت: 700 میلیون متر مکعب از این میزان توسط عملیات انتقال آب از رودخانه مرزی زاب تامین خواهد شد.

رئیسی انتقال آب از رودخانه مرزی ارس واقع در آذربایجان شرقی و دریای خزر را از دیگر راهکارهای تامین نیاز بیولوژیکی دریاچه ارومیه دانست و افزود: سهم هر یک از استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان برای تامین آب مورد نیاز دریاچه ارومیه مشخص شده و در این بین سهم آذربایجان شرقی 270 میلیون متر مکعب در سال است.

وی یادآور شد: دولت در راستای رفع نیازمندی دریاچه ارومیه به آب، 23 طرح را در دستور کار خود قرار داده که البته  اجرایی کردن آنها نیازمند زمان است.

رئیسی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در خصوص مشارکت سرمایه گذاران برای رفع معضل دریاچه ارومیه اظهار داشت: استفاده از مشارکت سرمایه گذاران برای انتقال آب به این دریاچه یکی از راهکارها بوده که اجرایی شدن آن نیازمند زمان است.

وی یادآور شد: در پی بررسی علل خشکی دریاچه ارومیه 66 درصد تغییرات اقلیمی، 25 درصد راندمان آبی و پنج درصد سازه ها گزارش شده است.

رئیسی مقدار شوری دریاچه را 36 درصد عنوان کرد و اظهار داشت: این مقدار شوری جانوران دریایی همچون آرتمیا که از لحاظ درمانی، اقتصادی و زیست محیطی حائز اهمیت بوده را در معرض خطر قرار داده است.

استقبال محیط زیست از رونق گردشگری در ارسباران

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با استقبال از رونق گردشگری در ارسباران و همکاری رسانه ها برای انعکاس پتانسیلهای این منطقه اظهار داشت: حدود هزار و 400 گونه از مجموع گونه های شناسایی شده در آذربایجان شرقی در این جنگل ها زیست می کنند.

رئیسی افزود: در آذربایجان شرقی دو هزار و 400 گونه زیستی  شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه حدود 80 هزار هکتار از عرصه های جنگلی ارسباران تحت مدیریت این اداره کل است، افزود: برای صیانت از این عرصه ها و نیز دیگر مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی 21 محیط بان فعالیت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه طرح احیای مرال در جنگلهای ارسباران آذربایجان شرقی موفقیت آمیز بود، گفت: هم اکنون 26 راس مرال احیای نسل شده در محوطه 180 هکتاری واقع در این جنگل ها مورد حفاظت قرار می گیرند.

به گفته رئیسی، تعدادی از مارال های به اصطلاح از رده خارج نیز در فنسی به وسعت هشت هکتار در جنگل های آینالی کلیبر نگهداری می شوند که هدف از نگهداری آن ها، رونق گردشگری در منطقه است.

جنگلهای ارسباران با دوربینهای مدار بسته حفاظت می شوند

رئیسی استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در نگهداری از جنگل های ارسباران را یادآور شد و افزود: هم اکنون بخشی از عرصه های جنگلی ارسباران با بهره گیری از دو دوربین مداربسته حفاظت می شوند که این امر نیاز به حضور نیروی انسانی و دیگر کمبودها را به نوعی رفع کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای نخستین بار در ایران در تجهیز جنگلهای ارسباران به دوربینهای مداربسته از تکنولوژی خاصی استفاده شده است، عنوان کرد: تلاش می شود از این تکنولوژی در سایر حوزه های جنگلی ارسباران و نیز دیگر عرصه های تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان استفاده شود.

وی با بیان اینکه استفاده از دوربینهای مداربسته می تواند در تسریع اطفاء حریق های احتمالی در ارسباران موثر باشد، افزود: طراحی و استقرار کانون های خنثی سازی آتش و تجهیز این کانون ها به ملزومات اطفاء حریق از برنامه های دیگری است که برای افزایش ضریب ایمنی این عرصه های جنگلی در برابر آتش سوزی عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: افزایش ناوگان موتوری محیطبانان و نیز استقرار پاسگاه های جدید از دیگر برنمامه هایی است که مدیرت اداره کل حفاظت از محیط زیست اذربایجان شرقی برای ارتقای وضعیت موجود در دستور کار دارد.

حفاظت از جنگلهای ارسباران نیازمند مشارکت جنگل نشینان است

رئیسی استفاده از مشارکت جنگل نشینان و جوامع محلی را مهم ترین برنامه محیط زیست اذربایجان شرقی برای صیانت شایسته از جنگل های موجود در این استان به ویژه ارسباران بیان و عنوان کرد: اهمیت بهره مندی از این ایده در جریان آتش سوزی سال گذشته جنگل های ارسباران به خوبی دیده شد چراکه جنگل نشینان در اسرع وقت این حریق را مهار کرده و دیگر نیازی به حضور امدادگران از مرکز استان و شهرای مجاور نشد.

اختصاص 2 میلیارد ریال برای صیانت از عرصه های جنگلی ارسباران

به گفته رئیسی، برای اجرای طرح استفاده بهینه از مشارکت جوامع محلی برای صیانت از عرصه های جنگلی ارسباران، دو میلیارد ریال از منابع ملی و استانی برای سه سال اختصاص یافته که تا کنون 30 درصد از این اعتبار جذب شده است.

وی همچنین با بیان اینکه هم اکنون 500 همیار محیط زیست در جنگل های ارسباران فعالیت می کنند، افزایش تعداد همیاران محیط زیست آذربایجان شرقی را از دیگر برنامه های اولویت دار محیط زیست این استان دانست.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره کمک سازمان های بین المللی با توجه به ثبت ارسباران به عنوان ذخیره گاه زیست کره گفت: "برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد" یا UNDPو "تسهیلات محیط زیست جهانی" موسوم به GEF همه ساله منابع مالی در اختیار ایران قرار می دهند و استان ها با دریافت سهم مشخصی، این منابع را برای صیانت و جلوگیری از تخریب محیط زیست بکار می گیرند اما با توجه به اهمیت بحران دریاچه ارومیه، تا کنون همه سهم آذربایجان شرقی برای حل و فصل مسایل مربوط به این دریاچه هزینه شده است.

به گفته رئیسی، با برنامه ریزی اصولی بخشی از این منابع برای حفاظت از جنگل های ارسباران هدایت خواهد شد ضمن اینکه مدیریت اداه کل حفاظت از محیط آذربایجان شرقی به دنبال تخصیص و جذب منابع مالی از محل اعتبارات ملی به همین منظور است.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه محیط زیست، توسعه گردشگری در جنگلهای ارسباران را یک فرصت می داند یا یک تهدید، اظهار داشت: یکی از رویکردهای دولت توسعه گردشگری در مناطق تحت مدیریت محیط زیست است تا زیبایی این مناطق در معرض تماشای عموم قرار گذاشته شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت سرمایه گذاری برای رونق صنعت گردشگری، تصریح کرد: محیط زیست با لحاظ برخی مسایل، سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در مناطق تحت مدیریت محیط زیست را شناسایی و دعوت به همکاری می کند ضمن اینکه از حضور دیگر سرمایه گذاران در این حوزه استقبال می شود.

وی با بیان اینکه محیط زیست، کارشناسایی و جانمایی تاسیاسات گردشگری در مناطق تحت مدیریت خود از جمله ارسباران را انجام داده است، اظهار داشت: محیط زیست در بحث گردشگری مناطق تحت کنترلش، خود را در کنار دولت می بیند و نگاه صرفاً حفاظتی ندارد.

113 گونه گیاهی و جانوری در بانک ژن آذربایجان شرقی نگهداری می شود

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از نگهداری 113 گونه گیاهی و جانوری در بانک ژن استان خبر داد.

وی یاد آور شد: این بانک ژن که برای نخستین بار در کشور در این استان راه اندازی شده در راستای احیا و حفظ گونه های مختلف گیاهی و حیوانی فعالیت خود را از سال 87 آغاز کرده است.

وی با اشاره به فعالیت های این بانک گفت: تا کنون جمع آوری ژن های خزندگان به اتمام رسیده و 113 گونه گیاهی و جانوری جمع آوری شده است.

رئیسی افزود: دستیابی به ژنوم و دی ان ای گونه‌های گیاهی و جانوری و ذخیره آن در بانک ژن علاوه بر ایجاد فرصت مطالعاتی برای محققان علم ژنتیک، احتمال انقراض کامل آن گونه را به صفر می‌رساند.

وی با بیان اینکه تحقیقات این بانک محرمانه بوده افزود: این بانک برای مطالعات دانشجویان و محققان پس از طی مراحلی قابل دسترسی و استفاده است.

رئیسی با بیان اینکه 17 گونه حیوانی در این منطقه در حال انقراض است، گفت: سیاه خروس، اردک سر سفید، میش مرغی قره قشلاق و پلنگ در حال انقراض بوده که با برنامه‌ریزی های بعمل آمده مقرر شده از همه گونه‌های زیستی آذربایجان شرقی به ویژه گونه های در معرض خطر نمونه‌برداری شود.

افزایش پوشش گیاهی تنها راهکار کاهش آلودگی هوای تبریز است

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی بر افزایش پوشش گیاهی به عنوان تنها راهکار برای کاهش آلودگی هوای تبریز در سالهای اخیر تاکید کرد.

بیوک رئیسی گفت: یکی از عوامل آلودگی هوای تبریز در سالهای اخیر ناشی از کمبود پوشش گیاهی است که برای کاهش آلودگی با همکاری رسانه ها فرهنگ سازی و نهادینه کردن آن در جامعه ضروریست.

رئیسی افزود: در سالهای گذشته پدیده گرد و غبار تنها محدود به استانهای جنوبی بود و این درحالیست که چند سالیست این پدیده استانهای غربی و شمالغرب را نیز درگیر خود کرده است.

وی ادامه داد: 90 درصد این آلودگی ها فرامنطقه ای بوده و ناشی از تغییرات جوی جهان است و 10 درصد مابقی ریشه در عوامل منطقه ای دارد.

رئیسی از بین رفتن بافت خاک و رطوبت آن، پوشش گیاهی و تغییرات اقلیمی در جهان را از عوامل آلودگی هوا در استان دانسته و اظهار اشت: در گذشته تنها 10 روز شاهد این غبار در استان بودیم و این درحالیست که این مدت به 100 روز افزایش یافته و اغلب ناشی از عوامل طبیعی بوده و از کنترل خارج است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به خصوصیات گرد و غبار که از کشورهای عربی وارد کشور می شود گفت: ماندگاری این غبار در هوا بالا بوده و بسیار ریز هستند و تعطیلی مدارس راهگشای این معضل نبوده و تنها افزایش پوشش گیاهی در استان می تواند تا حد زیادی این معضل را تقلیل دهد

ساماندهی پسماندهای بیمارستانی در اولویت برنامه های زیست محیطی در آذربایجان شرقی است

همچنین بیوک رئیسی به خبرنگاران گفت: ساماندهی پسماندهای بیمارستانی و شهری در اولویت برنامه های زیست محیطی در این استان در سال جاری قرار گرفته است.

وی اعلام کرد: 90 درصد کارخانه ها در آذربایجان شرقی مجهز به دستگاههای کنترل سلامت بوده و بیش از 70 درصد بیمارستانها نیز دستگاهای خنثی سازی دارند.

به گفته رئیسی، مکان مناسبی برای پسماندهای شهری و روستایی شناسایی شده و با تاکید بر بازیافت آنها بر ساماندهی آنها مدیریت خواهد شد.

وی استفاده از دانش روز برای کنترل پسماندها از جمله دستاوردهای این اداره کل عنوان کرده و اظهار داشت: در چرمشهر نیز با بهره بردن از دانش روز، واحدهای چرم سازی به فعالیت در چهارچوب قوانین زیست محیطی نزدیکتر شده اند.

انهدام180 مورد شکار غیر مجاز در آذربایجان شرقی

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به انهدام باند بزرگ شکارچیان غیر مجاز گونه های مختلف جانوری گفت: در سال گذشته 180 مورد صید و شکار غیر مجاز گونه های جانوری در استان کشف و انهدام شده که این رقم در مقایسه با سایر استانهای کشور رقم ناچیزی است.

بیوک رئیسی تاکید کرد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف با مجرمان برخورد جدی طبق قانون می شود.

به گفته وی، اغلب گونه های جانوری قوش، میش، کل و بز به صورت غیر قانونی شکار می شوند.

وی با اشاره به محدودیت منابع طبیعی و عرصه های جنگلی اظهار داشت: شاید مبارزات آینده بر سر استفاده و مالکیت منابع طبیعی و عرصه های جنگلی باشد و این امر نشان دهنده اهمیت صیانت از این عرصه هاست.

رئیسی گفت: در بحث حفاظت از محیط زیست مشارکت همه مردم لازم است و در این بین رسانه ها نقش بسزایی دارند.

در سفر یک روزه 60 نفر از خبرنگاران تبریز به منطقه حفاظت شده ارسباران با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از مناطق مختلف آن منطقه، ایستگاه حفاظتی تحقیقاتی آینالو و مارال ها بازدید شد. 

خبرگزاری مهر
۷ خرداد ۱۳۹۰ ۲۱:۰۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.