English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۲۰:۴۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران آماده انتقال دانش و تجربه در حوزه آب به ارمنستان است

ایران آماده انتقال دانش و تجربه در حوزه آب به ارمنستان است
هم اکنون افزون بر اجرای بیش از 100 سد بزرگ، نزدیک به 170 سد دیگر در دست مطالعه متخصصان حوزه آب ایران قرار دارد.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده انتقال دانش خود در زمینه منابع آب به کشور ارمنستان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "محمدرضا عطارزاده" در دیدار رییس کمیته امور آب ارمنستان، اظهار داشت: وزارت نیرو در این سال ها فعالیت های بسیاری را در حوزه منابع آب ایران انجام داده است و تجربه های خوبی نیز در این زمینه دارد.
عطارزاده با اعلام آمادگی کشورمان در راستای انتقال این تجربه ها به ارمنستان، افزود: در سال های مختلف در ایران سدهای زیادی ساخته شده که به کمک آن بیش از 40 میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده است.
عطارزاده با بیان اینکه در زمان کنونی افزون بر 100 سد بزرگ در دست ساخت است، تصریح کرد: نزدیک به 170 سد دیگر نیز در دست مطالعه متخصصان حوزه آب ایران قرار دارد.  
وی همچنین اعلام کرد: در ایران استفاده از آب های زیرزمینی بیش از دو برابر آب های سطحی است.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو در ادامه اظهار داشت: در حدود یک میلیون و 700 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در دست بهره برداری داریم و به همین میزان نیز در حال مطالعه است.
عطارزاده در این نشست با اشاره به اجرای 120 طرح آبرسانی در زمان حاضر، اضافه کرد: نزدیک به 230 طرح تصفیه خانه فاضلاب در ایران در دست ساخت است.
عطارزاده با بیان اینکه ایران در تمامی این زمینه ها علاقه مند به همکاری با ارمنستان است، تصریح کرد: بسیاری از این فعالیت ها به وسیله شرکت های مشاور و پیمانکار بخش خصوصی اجرایی شده است.
به گفته وی، شرکت های ایرانی توان اجرای طرح های بزرگ و بسیاری را در ارمنستان دارند.
عطارزاده در ادامه با اشاره به محورهای همکاری دو جانبه ایران و ارمنستان در حوزه آب، گفت: انتقال تجربه های ایران در تمام حوزه های آب و آبفا، معرفی شرکت های توانمند، انتقال آب و باروری ابرها از جمله محورهای همکاری است.
وی ادامه داد: ما تجربه خوبی را در زمینه به روز رسانی منابع آب داریم تا بر اساس آن بتوانیم برنامه ریزی دقیقی انجام دهیم.
عطارزاده با اشاره به آموزش متخصصان متعدد و وجود مراکز آموزشی قوی در زمینه های آبی، اظهار داشت: ما آماده ایم تا دوره های تخصصی را در ارمنستان و یا در ایران برگزار کنیم.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو توانمندی ایران در سازه های تاریخی آب همچون قنات را از دیگر محورهای همکاری دو جانبه کشورمان با ارمنستان ذکر کرد.
عطارزاده در پایان از این کشور دعوت کرد تا با عضویت در مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری که 13 کشور منطقه نیز در آن حضور دارند، همکاری های خود را با ایران گسترش دهد.
در ادامه این دیدار، "آندریاس" رییس کمیته امور آب ارمنستان، با قدردانی از فعالیت های ایران در حوزه آب، گفت: حجم کارهای صورت گرفته در ایران قابل مقایسه با ارمنستان نیست و از این همکاری دو جانبه استقبال می کنیم.
وی با بیان اینکه در ارمنستان نزدیک به 73 سد در دست بهره برداری است، افزود: بزرگترین سد ارمنستان با 500 میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره آب، به صورت مشترک با ترکیه بهره برداری می شود.
وی در پایان با بیان اینکه کشاورزی مهمترین بخش اقتصادی ارمنستان است، تصریح کرد: ارمنستان مایل است در زمینه های مختلف آبی با ایران همکاری صمیمانه و نزدیکی داشته باشد.
سایت خبری وزارت نیرو
۱۰ خرداد ۱۳۹۰ ۱۶:۲۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.