English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۲۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

جزئیات تغییرات پیشنهادی در بسته سیاستی به شورای پول و اعتبار

جزئیات تغییرات پیشنهادی در بسته سیاستی به شورای پول و اعتبار
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر احتمال افزایش نرخ سود سپرده‌ها در بسته سیاستی نظارتی سال جاری به تشریح سایر تغییرات در این بسته در صورت تصویب شورای پول و اعتبار پرداخت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، محمود بهمنی درباره تغییرات بسته سیاستی _ نظارتی سال جاری و همچنین هرگونه اصلاح در خصوص نرخ‌های سود سپرده اظهار داشت: با توجه به شرایط و اینکه بتوان نقدینگی بیشتری را در بانک‌ها جذب کرد و به منظور جلوگیری از انحراف نقدینگی برای کسب سود بیشتر در بازارهای طلا و ارز، بانک مرکزی تصمیم گرفت پیشنهاد افزایش سود سپرده‌ها را در شورای پول و اعتبار مطرح کند.
وی هدف این پیشنهاد را افزایش اطمینان مردم برای سپرده‌گذاری در شبکه بانکی عنوان کرد و افزود: بسیاری از مردم شناختی از بازار ندارند و با ورود به بازار طلا و ارز یک مرتبه ظرف چند روز مثلا 60 هزار تومان برای خرید 1 دلار متضرر می‌شوند.
رئیس کل بانک مرکزی با ابراز تاسف از مورد مذکور تصریح کرد: کسانی که حواسشان به تغییرات بازار است و نقش واسطه را دارند از نوسانات ارز و سکه ضرر نمی‌کنند بلکه بیشتر مردم عادی هستند که به دلیل عدم سر و کار با بازار ارز و تنها به خاطر مشاهده افزایش هجوم به بازار و شنیدن کسب سود بالا ناشی از خرید ارز متضرر می‌شوند.
بهمنی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی قصد دارد جلوی ضرر مردم را بگیرد، گفت: بانک مرکزی می‌داند قیمت ارز یا سکه در بازار طی برخی مقاطع حبابی می‌شود اما به دلیل دخالت برخی واسطه‌ها با قدرت بالا نمی‌توان در برخی مقاطع این نرخ‌ها را کاهش داد.
وی در ادامه با بیان اینکه مقابله با دولت و بانک مرکزی که دارای ذخایر قوی هستند، به همین راحتی نیست تاکید کرد: به عنوان مثال بانک مرکزی از محل فروش نفت که در بودجه قیمت آن را 81 دلار دیده بود الان تا رسیدن آن به بالای 110 دلار تنها از همین محل 30 دلار اضافه‌تر درآمد به دست آورده است.
بهمنی درآمد مذکور را یکی از راه‌ها برای تزریق دلار و ارز به بازار عنوان و اضافه کرد: الان اگر این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار به تصویب برسد در حقیقت نقدینگی در بازار ساماندهی خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی درباره پیشنهاد این بانک برای تغییر نرخ سود سپرده‌ها گفت: حداقل این نرخ‌ها معادل سال گذشته خواهند شد به این ترتیب که سپرده‌های 5 ساله سود 17 درصد و 1 ساله 14 الی 15 درصد خواهند داشت.
بهمنی با تاکید بر اینکه پیشنهادی برای تغییر سود تسهیلات نشده اظهار داشت: بانک مرکزی می‌خواهد مردم از سپرده‌گذاری سپرده‌هایشان سود بیشتری به دست بیاورند.
وی تاکید کرد: با وجود اینکه بنده رئیس شورای پول و اعتبار هستم و توضیحات و دلایل خود را برای این تغییرات ارایه خواهم داد اما در نهایت ترکیب 11 نفره شورای پول و اعتبار باید به این تغییرات رای مثبت بدهد.
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تصمیمات امروز شورای پول و اعتبار بسیار حائز اهمیت است گفت: بعد از شورا اعلام می‌کنم که تا چه حد این تغییرات وارد موافقت اعضا قرار گرفته است.
بهمنی دیگر تغییرات بسته سیاستی _ نظارتی سال 90 را علاوه بر افزایش سود سپرده‌ها تغییر در سود سپرده‌های اوراق مشارکت و انتشار اوراق گواهی سپرده عنوان کرد.
وی افزود: پایین بودن نرخ سود اوراق مشارکت باعث شده عملا تقاضایی برای این اوراق وجود نداشته باشد. علاوه بر این با ورود به بورس انگیزه مردم نیز کاسته شده است.
بهمنی تاکید کرد: پیشنهاد شده نرخ اوراق مشارکت نیز مانند سال گذشته یعنی 1 درصد بالاتر از سود سپرده بلند‌مدت باشد.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین در خاتمه اضافه کرد: امروز در جلسه شورای پول و اعتبار انتشار گواهی سپرده عام و خاص مطرح می‌شود تا در مقاطع خاص (1 سال یا بیشتر) این گواهی منتشر شود.
خبرگزاری فارس
۱۱ خرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۵۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.