English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۲۳:۰۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تغذیه مصنوعی در اولویت برنامه های حفاظت از منابع آب

تغذیه مصنوعی در اولویت برنامه های حفاظت از منابع آب
برنامه ریزی برای افزایش تخصیص نزدیک به 100 میلیون مترمکعب آب جهت تغذیه مصنوعی منابع زیرزمینی تا پایان دولت دهم در حال انجام است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: تغذیه مصنوعی یکی از روش های حفاظت از منابع آب های زیرزمینی است که در اولویت برنامه های این وزارتخانه قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "محمدرضا عطارزاده" اظهار داشت: بحث تغذیه مصنوعی در برنامه های امسال و سال آینده وزارت نیرو قرار دارد.
عطارزاده با بیان اینکه تغذیه مصنوعی یکی از روش های احیای منابع آب های زیرزمینی است، افزود: این روش حتی با هزینه های زیاد نیز در برنامه های وزارت نیرو قرار دارد و باید اجرایی شود.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای افزایش تخصیص نزدیک به 100 میلیون مترمکعب آب جهت تغذیه مصنوعی منابع زیرزمینی در حال انجام است، تصریح کرد: بر اساس این برنامه قرار است تا پایان دولت دهم این میزان آب به حجم کنونی تغذیه مصنوعی کشور اضافه شود.
به گفته عطارزاده، حجم تغذیه مصنوعی کشور بر اساس برنامه های تدوین شده تا سال جاری به حدود 600 میلیون مترمکعب رسیده است.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو همچنین اظهار داشت: در برخی مناطق و حوضه ها با وجود برنامه ریزی مشخص به دلیل تغییر اقلیم و خشکی های پیاپی در اجرای تغذیه مصنوعی با مشکلاتی مواجه شدیم. وی با تاکید بر لزوم توجه مدیران استان ها و زیرمجموعه های وزارت نیرو به تغذیه مصنوعی، اظهار داشت: مدیران منطقه ای باید به هر وسیله ای که می توانند در جهت اجرای تغذیه مصنوعی حرکت کنند.
عطارزاده همچنین گفت: تغذیه مصنوعی در پایین دست و پایاب سدهای ساخته شده در کشور باید مورد توجه قرار گیرد.
عطارزاده در ادامه به آغاز بهره برداری از طرح قمرود در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: باید از تمامی تلاشگران این عرصه از گذشته تا به امروز قدردانی شود که پس از سال ها توانستند آب شیرین را به مردم قم هدیه کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: در ماه های آینده شاهد آغاز بهره برداری از دیگر طرح های بزرگ صنعت آب و فاضلاب کشور باشیم.
بر اساس این گزارش، یکی از روش هایی که جهت کنترل و جلوگیری از پایین افتادن سطح آب در دشت ها مورد توجه قرار دارد، تغذیه مصنوعی است.
بر اساس این روش، در شرایطی که تغذیه طبیعی مناسب و موثر نباشد با تزریق مداوم آب به داخل یک مخزن در جهت جلوگیری از نابودی آن اقدام می شود.
تغذیه مصنوعی به شکل های متنوعی در دشت های گرمسار، سمنان، آبگرم، دامغان، مهماندوست و سایر دشت های مهم کشور اجرا شده که نتایج مطلوبی نیز بر جای گذاشته است.

سایت خبری وزارت نیرو
۱۱ خرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۲۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.