English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۲۲:۴۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معاون وزیر نیرو در بازدید از بلندترین سد خاکی کشور خبر داد: دستیابی به بیشترین تولید سالانه برق با راه‌اندازی سد و نیروگاه گتوند

معاون وزیر نیرو در بازدید از بلندترین سد خاکی کشور خبر داد:
دستیابی به بیشترین تولید سالانه برق با راه‌اندازی سد و نیروگاه گتوند
معاون وزیر نیرو پس از بازدید از پروژه فجر و نیروگاه گتوند علیا از آبگیری این سد در هفته‌های آینده خبر داد و گفت: این پروژه یکی از پروژه‌های مهم و پیچیده کشور است که مطالعات آن از سال ‌٧٣ آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدرضا عطار‌زاده پس از بازدید از پروژه سد گتوند علیا و در نشست خبری اظهار کرد: در حوزه آب کشور به دلیل مشکل منابع مالی و متکی بودن به منابع مالی دولت نتوانستیم بعضی از پروژه‌ها را با پیشرفت‌های سریع انجام دهیم و این دلیل در طولانی اجرای پروژه سد گتوند علیا موثر بوده است.

وی با بیان این‌که مطالعات سد گتوند از سال ‌٧٣ آغاز و در سال ‌٧٦ عملیات اجرای انحراف آب و در نهایت ساخت بدنه سد آغاز شد، افزود: این پروژه ملی بلندترین سد خاکی کشور است. ‌٥/٧ میلیارد مترمکعب میزان ظرفیت حجم مخازن آب این سد است و این اعداد می‌تواند در آبیاری سرزمین زرخیز خوزستان بسیار موثر باشد. نکته دیگر به مسئله تولید برق مربوط می‌شود و این ویژگی‌ منحصر به‌فرد این سد است. با راه‌اندازی سد و نیروگاه گتوند بیشترین تولید سالانه برق معادل ‌٤هزار و ‌٢٥٠ گیگابایت ساعت تولید برق تحقق می‌یابد و بیشترین میزان تولید برق در سال نصیب ما خواهد شد.

معاون وزیر نیرو توضیح داد: احداث این سد کار بزرگی است که در حوزه آب کشور در حال اتمام است و امیدواریم با آبگیری به سرانجام برسد. اگر چه در حال حاضر خبر آبگیری سد را می‌دهیم اما حدود یک سال نیم است که برای تعیین زمان آبگیری برنامه‌ریزی می‌کنیم و امیدواریم تکمیل این پروژه موجب رفع مشکلات آبی مردم و کشاورزی منطقه پایین‌دست گتوند شود.

عطارزاده بیان کرد:‌ سد گتوند علیا آخرین سد بزرگ بر روی رودخانه کارون است که بعد از آن به دلیل وجود دشت‌ها، امکان احداث سد وجود ندارد و باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که زمان آبگیری به حداقل زمان ممکن برسد؛ البته زمانی که هم‌اکنون انتخاب شده است در نهایت دقت بوده است و امیدواریم با برنامه‌ریزی انجام شده، بدون وجود هیچ تنش آبی این کار انجام شود.

وی ادامه داد: سد گتوند پروژه بزرگ و پیچیده‌ای است که بیش از ‌٤٠٠ مهندس درگیر آن هستند و در ابعاد مختلفی کار می‌کنند؛ در این پروژه مشکلات فراوانی وجود داشت، اما با استفاده از کارشناسان داخلی و خارجی توانستیم آخرین روش‌های معمول در دنیا را برای حل مشکلات سد به‌کار بگیریم؛ البته تا لحظات پایانی اجرای سد مشکلات تمام نمی‌شود و حتی تا سال‌های بعد از بهره‌برداری باید مشکلات احتمالی را مورد بررسی و کنترل قرار داد.

معاون وزیر نیرو با بیان این‌که برای آبگیری سد گتوند یک سال نیم وقت صرف شده است، عنوان کرد: مسائل بزرگ، پیچیده و اجتماعی پایین‌دست سد گتوند همه را به این واداشت تا با دقت و برنامه‌ریزی دقیق پروژه اجرا شود.

عطارزاده اظهار کرد: سد گتوند و کارون سه توسط متخصصان داخلی طراحی شد و امسال هم با آبگیری سد گتوند، بزرگترین سد خاکی که عملیات اجرایی آن توسط متخصصان ایرانی انجام شده، اجرا می‌شود. این هنرمندی نشان می‌دهد که ما می‌توانیم آبی را که هر ساله رها می‌شود توسط سد گتوند نگهداری کنیم.

وی درباره لایروبی رودخانه کارون همزمان با آبگیری سد گتوند تصریح کرد: لایروبی رودخانه کارون همزمان با آبگیری سد گتوند امکان ندارد زیرا لایروبی باید در آب صورت گیرد؛ اما تلاش ما این است که برای لایروبی رودخانه بهمن‌شیر و کارون مناقصه بین‌المللی برگزار کنیم. اگرچه در حال حاضر لایروبی در کارون به‌صورت کوتاه و مقطعی انجام می‌شود اما با برگزاری این مناقصه، لایروبی به‌صورت اساسی انجام خواهد شد. این مناقصه را به‌گونه‌ای برگزار می‌کنیم که پروژه لایرویی با حداقل اعتبار اجرا شود.

معاون وزیر نیرو در ادامه درباره وجود گنبد‌های نمکی در لایه گچساران و احتمال شوری آب سد گتوند بیان کرد: اساس کار مقابله با این مشکل است؛ برای به حداقل رساندن اثرگذاری این لایه نمکی طرح‌های متنوعی ارائه شده است و این موضوع در مرحله اول انجام می‌شود. گام بعدی مدیریت در نحوه آبگیری است که در حال حاضر طراحی شده و لازم است این آبگیری برنامه‌ریزی شده و با کنترل انجام شود.

عطارزاده خاطرنشان کرد: سیستم مدیریت کنترلی آب در سد گتوند یکی از مباحث اصلی ما است؛ در حال حاضر مناطق پایین‌دست را آماده می‌کنیم که در روند تامین آب با توجه به شرایط مختلف مشکلات مردم را به حداقل برسانیم. قرار است آبگیری بدون ایجاد شوری در آب انجام شود و تمهیدات لازم از سوی مسوولان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: پروژه سد گتوند علیا دو هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد که در حال حاضر ‌١٦٠٠ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافته است.

معاون وزیر نیرو در خصوص تامین آب شرب در فصل تابستان گفت: به دلیل نقش بسیار موثر فعالیت سدسازی و ایجاد مخازن در کشور به جز در چند استان که برای توزیع آب محدودیت‌هایی وجود دارد، آب همه استان‌ها تامین می‌شود؛ اما این تامین آب باید در بخش آب شرب بدون اتلاف و اسراف انجام شود و برای صنایع مشکلی به‌وجود نیاید؛ اما در بخش آب کشاورزی فقط در چند استان مشکل وجود دارد که باید این مشکلات با مدیریت ستادهای خشکسالی استان‌ها کنترل شود.

عطارزاده درباره بهای آب خوزستان در تابستان اظهار کرد: نمی‌توانیم هیچ‌گونه برنامه‌ مستقلی برای بهای آب درنظر بگیریم؛ این تصمیم در ستاد هدفمندکردن یارانه‌ها گرفته می‌شود و تغییرات آب‌بها در تابستان به‌نظر نهایی ستاد هدفمندی بستگی دارد.

وی درباره اعتبارات امسال کشور در بخش آب گفت: چهار هزار و ‌٦٠٠ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری به بخش آب وزارت نیرو اختصاص یافته است؛ البته اوراق مشارکت در شکل‌های مختلف و یا مبالغ ارزی به بخش آب تخصیص داده خواهد شد. علاوه بر این موضوع طرح فروش اموال در دستور کار قرار گرفته است؛ همچنین سهمی از صندوق توسعه منابع ملی برای فعالان بخش آب در نظر گرفته شده که میزان آن هنوز مشخص نشده است.

ایسنا
۱۴ خرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۲۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.