English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ادغام وزارتخانه‌ها پس از آماد‌ه سازی مقدمات باید انجام می‌شد

ادغام وزارتخانه‌ها پس از آماد‌ه سازی مقدمات باید انجام می‌شد
یک اقتصاددان گفت: ادغام وزارتخانه‌ها نیاز به بررسی و مطالعه بیشتر و داشتن آرامش در جامعه بود و زمانی که مجلس و دولت در حال خطا هستند طرح آن در این زمان مناسب نبود، مثلا کجای دنیا دیده شده که وزارتخانه‌های راه و مسکن با هم ادغام شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، محمد باقر صدری در پاسخ به اینکه آیا عملکرد دولت طی دو ماه گذشته در راستای تحقق اهداف جهاد اقتصادی و افزایش شاخص‌هی اقتصادی بوده‌ است، گفت: همچنان که مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند، رشد اقتصادی باید سالانه 8 درصد و بهره‌وری هم 33 درصد می‌شد 4 برنامه توسعه‌ای کشور را پشت سر گذاشته‌ایم که میانگین رشد آنها 5.5 درصد بوده است. یعنی طی فرآیند 21 سال گذشته آنچه که تحقق یافته در راستای اهداف پیش‌بینی شده نبوده است.
این اقتصاددان افزود: طبق افق چشم‌انداز تعریف شده 1404 ایران باید مقام اول منطقه باشد و این رشد اقتصادی تحقق اهداف را سخت‌تر می‌کند در حالی که سایر کشورها هم متوقف نیستند و مدام در حال حرکتند و منتظر نمی‌مانند که ما خودمان را به آنها برسانیم بنابراین تحقق این اهداف تلاش مضاعفی نیاز دارد.

*حرکت دو ماه اخیر در راستای تحقق اهداف جهاد اقتصادی نبود

صدری گفت:‌ اینکه طی سه ماه اخیر حرکت ما در راستای تحقق جهاد اقتصادی بوده، پاسخ منفی است اما این دلیل نیست که ما در ادامه سال نتوانیم به رشد 8 درصدی پیش‌بینی شده برسیم.
وی با بیان اینکه در اقتصاد همواره توسعه نیازمند بسترسازی مناسب است، گفت:‌ در صورتی که بستر مناسب با اهداف تعیین شده جهاد اقتصادی ایجاد شود، سرعت رسیدن به هدف و توسعه بیشتر خواهد شد، همچنین در کنار آن باید با بررسی دقیق برنامه چهار دوره گذشته توفیقات، ناکامی، نقصان مدیریتی،‌ عدم توجه به شایستگی و علل و عوامل داخلی و خارجی را بسنجیم.
وی همچنین در مورد موانع ناکامی طی این دو ماه برای تحقق اهداف جهاد اقتصادی گفت: در این مورد نمی‌خواهم صحبت کنم اما به هر حال برای رسیدن به این اهداف باید مشکلات موجود برطرف و مقدمات کار آماده شود.

*زمان ادغام وزارتخانه‌ها مناسب نبود

صدری همچنین در مورد تأثیر ادغام وازرتخانه‌ها در ابتدای سال جهاد اقتصادی تصریح کرد: اگر چه نفس ادغام وزارتخانه‌ها کاری صحیح و مطابق با نص‌ صریح قانون است اما در چنین شرایطی که شروع سال جهاد اقتصادی است، کاری مناسب نبود زیرا توسعه همواره نیازمند آرامش است و هیچ‌گاه از کشوری که مدام در حال کشتی گرفتن است انتظار توسعه اقتصادی نباید داشت بلکه باید تلاش شود این فضا به آرامش برسد و بعد توسعه اقتصادی محقق شود.
وی افزود: در حالیکه دولت و مجلس در حال خطا هستند طرح بحث ادغام وزارتخانه‌ها کاری درست نبود.
صدری گفت: هدف از ادغام وزارتخانه‌ها کوچک‌ کردن دولت و سرعت بخشیدن و بهره وری بیشتر است که این هدف باید با آماده‌سازی مقدمات لازم انجام می‌شد، مثلا در کجای دنیا دیده شده است که راه و مسکن باهم ادغام شود. اگر چه ما اعتقاد به کار جهادی و بسیجی داریم اما مطالعه قبل از ادغام نیز ضروری بود.

*هدفمندی یارانه‌ها تناقضی با اهداف جهاد اقتصادی ندارد

صدری همچنین در مورد نتایج هدفمندی یارانه‌ها بر روی اهداف جهاد اقتصادی گفت: قانون هدفمندی یارانه‌ها سال‌هاست که بررسی می‌شود و نهایتا مصوب شد که در کشور اجرایی شود، اگرچه در مورد شیب اجرا برخی کارشناسان معتقدند که باید به صورت متعادل‌تر و در زمان طولانی‌تر انجام می‌شد اما در هر حال تناقضی با اهداف جهاد اقتصادی ندارد.
این اقتصاددان تصریح کرد: واژه جهاد اقتصادی کلمه مقدسی است و برای رسیدن به اهداف آن باید مطالعات دقیق و بررسی‌های بیشتری صورت گیرد.
خبرگزاری فارس
۱۷ خرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۵۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.