English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۴۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بحران آب جدی است

بحران آب جدی است
با نزدیک شدن به فصل گرما بیش از پیش بر مصرف آب افزوده می شود، این در حالی است که کشور ایران از نقاط خشک و نیمه خشک بوده و با کمبود بارش و محدودیت منابع زیر زمینی آب رو به روست.
بر اساس پیش بینی سازمان ملل متحد، در 20 سال آینده به طور متوسط میزان دسترسی مردم به آب شیرین کاهش خواهد یافت، یعنی از هر سه نفر یک نفر بی آب می شود و این خود توجه به مصرف صحیح آب را ضروری می سازد.
بر اساس مطالعات، در حال حاضر حدود 700 میلیون نفر در جهان با کمبود آب مواجه هستند که در سال 2025 این تعداد به بیش از سه میلیارد نفر می رسد.
اهمیت مدیریت آب در کشور:
کشور ایران تنها 36 صدم درصد از کل منابع آب تجدید شونده جهان را دارد.
بنا به آمارهای مدیریت منابع آب ایران، حجم نزولات جوی سالانه بین 300 تا 600 میلیارد متر مکعب متغیر و متوسط آن در کشور 416میلیارد متر مکعب تخمین زده می شود.
از این میزان حدود 286 میلیارد متر مکعب یعنی 71 درصد از طریق تبخیر و تعریق در سطح زمین از دسترس خارج شده و تنها 130 میلیارد متر مکعب آن به طور متوسط به عنوان آب تجدید شونده در دسترس است که 85 میلیارد متر مکعب آب های سطحی و 10 میلیارد متر مکعب آب چشمه ها، 30 میلیارد منابع آب زیرزمینی آبرفتی و پنج میلیارد متر مکعب آب های سازندهای آهکی می باشد.
در حال حاضر سرانه آب در دسترس هر فرد ایرانی، حدود دو هزار متر مکعب است، آمارها نشان می دهد جمعیت ایران از سال 1335 و در طی 50 سال از حدود 19 میلیون نفر به بیش از 70 میلیون رسیده و به تناسب آن سرانه آب در دسترس از شش هزار و 860، به یک هزار و 780 متر مکعب در سال 1388 کاهش یافته است.
این درحالی است که کشور ایران در کمربند خشک و نیمه خشک کره خاکی و در مسیر مدار 25 تا 35 درجه جغرافیایی در مجاورت دو کویر پهناور لوت و مرکزی واقع شده یعنی 90 درصد از مساحت آن در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده است.
وضعیت آب در استان گلستان
استان گلستان، حدود 3/1 درصد از مساحت کل کشور را دارا است و دارای تنوع اقلیمی با آب و هوای کوهستانی، معتدل مدیترانه و نیمه خشک و خشک می باشد.
ویژگی های اقلیمی استان متفاوت بوده و از اقلیم نیمه خشک در نوار مرزی و حوزه آبریز اترک، تا معتدل و نیمه مرطوب در مناطق جنوبی و غربی متغیر است، به همین علت ریزش های جوی در نقاط مختلف استان متفاوت می باشد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری گلستان گفت: آب یکی از بزرگترین چالش های قرن حاضر است که می تواند در آینده بسیار نزدیک سرمنشاء بسیاری از تحولات مثبت و منفی جهان قرار گیرد.
'علی اکبر علیمرادی' با بیان اینکه در گذشته مشکلات و مسائل آب در مقیاس محلی مطرح بود، اما اکنون این مشکلات در مقیاس های ملی ، منطقه ای و حتی جهانی بروز می کند افزود: مقدار سرانه مصرف آب در جهان به شدت در حال افزایش است.
به گفته وی، از 510 میلیون کیلومتر مربع سطح کره زمین حدود 360 میلیون کیلومتر مربع آن (حدود 70 درصد) پوشیده از آب است به گونه ای که بسیاری آن را کره آب می نامند ولی در عمل آب قابل استفاده برای شرب بسیار اندک است.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات اقلیم شناسی 97.5 درصد آبهای جهان شور و غیر قابل آشامیدن بوده و تنها 2.5 درصد از منابع آبی جهان شیرین می باشد که 68.9 درصد آن به صورت توده یخ و یخبندان در یخچالهای قطبی و پوشش دائمی برفها در مناطق کوهستانی انباشته شده و 30.8 درصد آن به صورت آب های زیرزمینی بسیار عمیق و کمتر از سه دهم درصد آن در دریاچه های آب شیرین رودخانه ها نهرها و یا در زیر سطح زمین جریان دارد.
وی در ادامه، با اشاره به محدودیت منابع آب و کم آبی در استان گفت: متوسط بارندگی استان در سال، حدود 450 میلیمتر است که 70 درصد آن در فصول غیر آبیاری (مهر تا فروردین ماه) اتفاق می افتد.
وی تصریح کرد: میزان بارندگی در مناطق جنوب و جنوب غربی استان، حدود 700 میلیمتر و در نواحی شمال و نوار مرزی حدود 200 میلیمتر در سال می باشد.
وی ، جمعیت تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب استان را 979 هزار و 396 نفر اعلام و خاطرنشان کرد: در حال حاضر سهم سرانه هر نفر در کشور دو هزار متر مکعب است اما سهم سرانه هر گلستانی در سال حدود 1500 متر مکعب است.
وی در ادامه بر توجه مردم به کاهش جدی سرانه منابع آب و بهره مندی از قابلیت های مذهبی و فرهنگی برای فرهنگ سازی در این بخش تاکید کرد و کمک به منظور گسترش فرهنگ مصرف بهینه آب با توجه به منابع غنی اسلامی، بیان و ارزش نهادن به تلاش های صورت گرفته در بخش تامین،انتقال و توزیع آب و اطلاع رسانی در خصوص لزوم مصرف بهینه آب را ضروری دانست.
ایرنا
۱۸ خرداد ۱۳۹۰ ۱۷:۲۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.