English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۰۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بهره‌برداری از نخستین طرح استحصال گاز CO2 نیروگاهی کشور

بهره‌برداری از نخستین طرح استحصال گاز CO2 نیروگاهی کشور
پس از تامین نیاز صنایع مختلف کشور به گاز CO2 از محل تولید غیرمستقیم آن از خروجی دودکش نیروگاه های کشور، می توان از این گاز جهت تزریق به چاه‌های نفتی کشور استفاده کرد که نسبت به تزریق گاز ترش به این چاه‌ها دارای مزیت است.
بهره برداری رسمی از نخستین طرح استحصال گاز CO2 نیروگاهی کشور که در نیروگاه بعثت اجرا شده است،‌ امروز (شنبه) با حضور مهندس "مجید نامجو" وزیر نیرو، حجت الاسلام "سیدمحمدرضا میرتاج الدینی" معاون پارلمانی رییس جمهوری و "محمدجواد محمدزاده" رییس سازمان محیط زیست آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو،‌ همزمان با اتمام پروژه بازیافت گاز CO2 از دود خروجی از دودکش نیروگاه بعثت، ایران به جمع معدود کشورهای تولیدکننده غیرمستقیم این گاز پیوست.
مدیرعامل شرکت توانیر در این خصوص اعلام کرد: پروژه بازیافت گاز CO2 از دود خروجی از دودکش نیروگاه بعثت برای نخستین بار در کشور اجرا شده است.
مهندس "همایون حائری" گفت: این پروژه به طور کامل توسط متخصصان ایرانی طراحی و اجرا شده و در شبانه‌روز قادر به تولید 50 تن گاز CO2 است.
وی افزود: بومی کردن فناوری مربوط به بازیافت گاز CO2 در کشور از جمله موفقیت‌هایی است که در جریان اجرای پروژه یادشده به دست آمده و این پروژه در کوتاهترین زمان ممکن و در حدود هشت ماه به مرحله بهره‌برداری رسیده است در حالی که در جهان انجام آن بین 16 تا 18 ماه زمان می برد.
وی با بیان اینکه هم اکنون در کشور بیش از 63 کارخانه به تولید گاز CO2 به طور مستقیم اقدام می کنند، گفت: واحدهای یاد شده این کار را با استفاده از سوخت‌هایی مانند مازوت، گازوییل و گاز انجام می دهند، اما در نیروگاه بعثت تولید گاز یادشده بدون استفاده مستقیم از هرگونه سوختی صورت می پذیرد.
حائری اضافه کرد: افزایش بهره‌وری انرژی از جمله اهداف اجرای طرح یادشده است و با اجرای آن در سایر نیروگاه‌های کشور می‌توان سالانه تا 400 میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی کرد.
به گفته وی، گاز CO2 موارد استفاده زیادی در صنایع مختلف دارد و تولید آن به این روش در نیروگاه بعثت می تواند 10 درصد از نیاز داخلی به این محصول را تامین کند.
براساس این گزارش، گاز CO2 کاربرد فراوانی در بخش‌های مختلف صنعتی از جمله صنایع غذایی، بسته‌بندی مواد شیمیایی و کپسول‌های آتش نشانی دارد.
همچنین طراح و مشاور این پروژه نیز در خصوص نخستین طرح استحصال گاز CO2 کشور گفت: پس از تامین نیاز صنایع مختلف کشور به گاز CO2 از محل تولید غیرمستقیم آن از خروجی دودکش نیروگاه های کشور، می توان از این گاز جهت تزریق به چاه‌های نفتی کشور استفاده کرد که نسبت به تزریق گاز ترش به این چاه‌ها دارای مزیت است.
"رضا غفارزاده" اظهار داشت: تزریق گاز CO2 به چاه‌های نفتی دو تا پنج درصد بهره‌وری استخراج از این چاه‌ها را افزایش می دهد که هر یک درصد افزایش میزان بهره‌وری از این طریق حدود یک میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.
وی اضافه کرد: شرکت توانیر از اواخر سال 1383 به دنبال اجرای ایده‌ای جهت بازیافت گاز CO2 در نیروگاه‌های کشور بود و بر این اساس سال ها به دنبال کسب مجوزهای لازم در این زمینه بودیم.
غفارزاده ادامه داد: بر این اساس از مهرماه سال گذشته کار اجرایی پروژه بازیافت گاز CO2 از محل خروجی دودکش نیروگاه بعثت آغاز شد.
وی تاکید کرد: صرفه‌جویی در مصرف گاز به میزان 20 میلیون مترمکعب در سال از جمله مزیت‌های پروژه یادشده در نیروگاه بعثت است.
غفارزاده هزینه اجرای این پروژه را بیش از 70 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: با اجرای طرح یادشده توسط متخصصان ایرانی از خروج معادل 100 میلیارد ریال ارز از کشور جلوگیری شده است.
مشاور طرح بازیافت گاز CO2 از محل خروجی دودکش نیروگاه بعثت، اظهار داشت: این پروژه با تلاش متخصصان ایرانی اجرا شده و مصرف برق آن در مقایسه با مشابه خارجی آن حدود یک سوم است و با اجرای این طرح ایران به ردیف کشورهای دارای فناوری بازیافت گاز CO2 پیوسته است.
وی تصریح کرد: هم اکنون در جهان تنها کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، ژاپن، ایتالیا و فرانسه دارای این فناوری هستند و هیچکدام از این کشورها حاضر به همکاری با ایران در این زمینه نبودند و متخصصان داخلی با تلاش خود این فناوری را بومی سازی کردند.
سایت خبری وزارت نیرو
۲۱ خرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۲۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.