English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۲:۲۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اجرای طرح مدیریت آب 10 استان کشور

اجرای طرح مدیریت آب 10 استان کشور
معاون وزیر نیرو از اجرای طرح جامع مدیریت آب در 10 استان کشور از جمله گیلان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، آب مایه حیات و تداوم زندگی موجودات زنده است و عامل اساسی در پیدایش اجتماعات و تمدن‌های بشری محسوب می‌شود.
آب منبع زندگی تمام موجودات کره زمین است و طبق نظر کارشناسان از یک‌هزار و 650 میلیون کیلومتر متر مکعب آب در کره زمین، حدود 97 درصد آن برای مصارف انسانی غیرقابل استفاده بوده و تنها سه درصد منابع آب شیرین وجود دارد که در مجموع 78 درصد منابع آب شیرین به دلیل محصور بودن در یخچال‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی در دسترس نیستند.
در یک قرن گذشته با افزایش جمعیت و بالارفتن استاندارد زندگی رشد اقتصادی و پیشرفت‌های صنعتی و توسعه کشاورزی مصرف آب افزایش یافته و این امر منجر به سرانه افزایش مصرف آب شده است.
امروزه آب به عنوان یکی از موضوعات و چالش‌های بشر محسوب می‌شود و افزایش تقاضا برای آب در قرن بیست‌‌ویکم فشار بیشتری روی منابع آب وارد می‌کند که سیاستمداران مجبور می‌شوند مسائل مربوط به آب را در ر?س برنامه‌های خود قرار دهند که کشورمان نیز از این امر مستثنی نیست.
کمبود آب برای مصارف خانگی و صنعتی، کاهش محصولات کشاورزی و دامی و کاهش میزان تولید برق از نیروگاه‌های آبی کشور از عمده‌ترین پیامدهای خشکسالی هستند.
نهادینه کردن فرهنگ مصرف آب و بهینه سازی مصرف آن در کشور، لزوم اتخاذ برنامه و راهبردهای بلند مدت در مقابله با پدیده خشکسالی، پیگیری اجرای دقیق طرح آمایش در کشور و شناسایی نقاط قابل استعداد برای مهار آب‌های سطحی و ... می‌تواند از جمله راهکارهای مقابله با کمبود باشد.
برای پی بردن به وضعیت آب کشور گفت‌وگویی با محمدرضا عطارزاده معاون وزیر نیرو در حاشیه سفر خود به گیلان ترتیب دادیم که می‌خوانید:

*فارس: برای توسعه منابع آبی کشور چه گام‌هایی برداشته شده است؟
عطارزاده: اقدامی که در جریان آب کشور انجام شده، افزایش حوزه‌های اعتبارات دولتی است که از یک حوزه به سه حوزه تبدیل شد و با عنایت رئیس جمهور در شورای عالی آب و نمایندگان مجلس در حوزه تصویب قوانین مربوط به توسعه منابع آبی کشور، گام‌های خوبی برداشته شده که بتوانیم مهم‌ترین مشکل آبی کشور را برطرف کنیم.

*فارس: آیا مشکل آبرسانی به شهرهای بحرانی برطرف شده است؟
عطارزاده: تاکنون سدهای خوبی در کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و آبرسانی به دو شهر بحرانی اراک و قم از جمله اقدام‌های مهمی بود که انجام شد و برطرف کردن مشکلات آب این شهرها گام‌های بلندی در حوزه آب کشور محسوب می‌شود و امیدواریم امسال با مشارکت مردم و سرمایه‌گذاری آنها برای همکاری بیشتر تحول اساسی در توسعه منابع آبی کشور صورت گیرد.

*فارس: وضعیت آبگیری سدهای کشور چگونه است؟
عطارزاده: امسال علاوه بر برطرف کردن مشکل آب دو شهر مذکور، پروژه بزرگ کارون چهار که توسط متخصصان ایرانی صورت گرفته است، را آماده بهره‌برداری داریم که در هفته‌های آینده انجام می‌شود و تعداد 18 سد در کشور آبگیری می‌شوند که مهم‌ترین آنها سد گنوند کارون است که در ماه آینده تکمیل می‌شود و این سد بلندترین سد خاکی کشور و دومین سد مخزنی آب عنوان است که بیشترین تولید برق را دارد و خروج آب‌های کشور از کارون و دز را کنترل می‌کند.

*فارس: برای افزایش مخزن ذخیره آب در کشور چه برنامه‌ای دارید؟
عطارزاده: با توجه به توصیه‌هایی که در حوزه کشاورزی داده می‌شود خواسته‌های ما بستگی به مقدار نیاز آب است ولی پیش‌بینی که اعلام کردیم و تحقق می‌دهیم، افزایش سالانه حدود 3 هزار میلیارد مترمکعب مخزن ذخیره اب است و به نزولات آسمانی چشم امید داریم و آب ذخیره می‌کنیم و در حال حاضر حدود 25 میلیارد متر مکعب ذخایر آبی در کشور وجود دارد و امیدواریم بتوانیم 3 هزار میلیارد متر مکعب پیش‌بینی شده را به 3.5 میلیار متر مکعب در سال جاری برسانیم.

*فارس: آیا ظرفیت توسعه منابع آبی در کشور وجود دارد؟
عطارزاده: بله ظرفیت توسعه منابع آبی در کشور وجود دارد و آب مایه حیات و نشاط است و امیدواریم با توسعه آب‌های سطحی و زیرزمینی و روش‌های جدیدی که با تکنولوژی‌های روز دنبال می‌کنیم بتوانیم از مدیریت ابرها آبگیری کنیم و هر قدر تامین منابع آبی را توسعه دهیم منابع کشاورزی نیز توسعه می‌یابد.

*فارس: برای توسعه آب‌بندان‌های کشور چه برنامه‌ای دارید؟
عطارزاده: مهم‌ترین آب‌بندان‌ها در گیلان و مازندران است که با تصویب نمایندگان در برنامه پنجم احیای آنها در دستور کار قرار دارد و امیدواریم امسال تحول خوبی در لایروبی آب‌بندان‌ها و توسعه آنها داشته باشیم که موقعیت خیلی خوب برای تامین آب کشاورزان است و با عنایت مسئولان در حوزه آب در کشور برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام شده که امیدواریم بتوانیم به تحقق برسانیم.

*فارس: وزارت نیرو برای تکمیل سدهای گیلان چه برنامه‌ای دارد؟
عطارزاده: تکمیل سدهای گیلان جزو مطالبات اصلی این منطقه است و امیدواریم امسال سد شهر بیجار را به آبگیری برسانیم و دو سد پلرود و شفارود که سال گذشته کلنگ‌زنی شده بود پیشرفت آنها سرعت خوبی دارد ضمن اینکه توسعه مخازن ذخیره آب در گیلان نیز از برنامه‌هایی است که با دقت پیگیری می‌شود و امسال چهار سد لاستیکی گیلان اجرایی می‌شود و برای توسعه آب‌بندان‌های استان نیز گام‌های بلندی برداشته شده است.

*فارس: مهم‌ترین برنامه وزارت نیرو برای تامین منابع آبی کشور چیست؟
عطارزاده: با به‌کارگیری از مشاوران داخلی و خارجی طرح و برنامه‌ریزی و مدیریت آب در 10 استان کشور از جمله گیلان نهایی شده و دو ماه آینده به تصویب می‌رسد و تلاش می‌شود که مردم گیلان نیز با طرح‌های مختلف و رعایت حق‌آبه و بهره‌گیری از تمام امکاناتی که در زمینه مدیریت منابع آبی است، حداکثر بهره‌مندی از آب را داشته باشند و برای بالادستی‌های سد سفیدرود نیز رضایت‌مندی ایجاد شود ضمن اینکه با طرح جامع مدیریت منابع آب و تعامل و همکاری استان‌ها می‌توانیم مشکل کمبود آب در کشور را برطرف کنیم.
خبرگزاری فارس
۲۱ خرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۴۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.