English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۲۰:۲۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افزایش شدید مصرف، کیفیت آب قم را کاهش داد

افزایش شدید مصرف، کیفیت آب قم را کاهش داد
هر چه میزان صرفه‌جویی مردم بالاتر رود، میزان اختلاط آب چاه‌های شهر با آب سرشاخه های دز کاهش یافته و آب گواراتری در شهر توزیع خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، دلیل کاهش کیفیت آب شهر قم را افزایش شدید مصرف آب در 10 روز گذشته اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "عبدالحمید توکلی‌بینا" در همایش ائمه جماعات استان قم که با حضور آیت‌الله "محمد یزدی" در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، به تبیین تلاش های صورت گرفته برای رساندن آب سرشاخه‌های دز به قم پرداخت و اظهار داشت: پس از 10 سال تلاش، فاز نخست پروژه عظیم آبرسانی از سرچشمه‌های دز به شهر قم با حضور رییس جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسید و کام مردم قم شیرین شد.
وی این پروژه را از پروژه‌های بزرگ آبرسانی در خاورمیانه و از افتخارهای صنعت آب کشور و وزارت نیرو دانست و افزود: از تمام فناوری‌های موجود در صنعت آب، در این پروژه استفاده شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم به تشریح برخی از جزییات این پروژه عظیم پرداخت و گفت: احداث پنج تونل در مجموع به طول 54 کیلومتر، حدود هشت کیلومتر کانال، 200 کیلومتر لوله با قطر 1800 میلی‌متر تنها بخشی از اقدام های صورت گرفته در مسیر حدود 300 کیلومتری برای رسیدن آب به قم است.
وی با بیان اینکه تاکنون حدود هشت هزار و 500 میلیارد ریال برای اجرای طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم هزینه شده است، خاطرنشان کرد: طبق برآوردهای صورت گرفته این پروژه در نهایت با هزینه‌ای افزون بر 12 هزار میلیارد ریال اواخر سال 91 به بهره‌برداری کامل می‌رسد و 10 شهر در مسیر این پروژه از آب شیرین و گوارا بهره‌مند می‌شوند.
توکلی‌بینا با بیان اینکه هدف اصلی از طرح انتقال آب ازسرشاخه‌های دز، شهر مقدس قم است، یادآور شد: 80 درصد آب سرشاخه‌های دز به استان قم و مابقی به شهرها و روستاهای مسیر اختصاص می‌یابد.
وی سپس به خشکسالی سه سال اخیر قم اشاره کرد و گفت: خشکسالی و کم آبی سال گذشته قم طی 61 سال گذشته بی نظیر بود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم تصریح کرد: بر همین اساس و به منظور جلوگیری از پیامدهای حاصل از خشکسالی، پیگیری های زیادی از سوی مسئولان استان برای آبرسانی به قم که از مطالبات اصلی مقام معظم رهبری در سفر به قم بود، صورت گرفت و عملیات اجرایی انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم سرعت یافت.
وی افزود: در این خصوص دولت در تمام بدنه‌های مدیریتی، پیمانکاران و مشاوران کارهای بسیار فشرده‌ای انجام داد و تصمیم گرفته شد برای مقابله با خشکسالی سال 90، فاز نخست پروژه با ظرفیت 2500 لیتر در ثانیه به بهره‌برداری برسد.
توکلی‌بینا در ادامه میزان مصرف آب شهر قم را در سال گذشته بین 2800 تا 3500 لیتر در ثانیه اعلام کرد و اظهار داشت: فاصله‌ بین 2500 لیتر در ثانیه آب ورودی از سرشاخه‌های دز تا 3500 لیتر در ثانیه مصرف را باید به گونه‌ای جبران کرد که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مقرر شد از منابع کیفی استان در دشت علی‌آباد استفاده و با اختلاط با آب سرشاخه‌های دز در شهر توزیع شود.
وی افزایش شدید مصرف آب در شهر قم طی 10 روز گذشته را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: میزان مصرف آب طی ده روز گذشته به گونه‌ای بود که مسئولان آب قم غافلگیر شدند تا جایی که میزان مصرف به 3800 لیتر در ثانیه رسید که ما به ناچار برای رفع کمبود آب از چاه‌های آب شور شهر که از EC بالایی نیز برخوردار است، استفاده کردیم که این امر تغییر محسوسی را نیز در کیفیت آب به وجود آورد.
وی در عین حال تصریح کرد: هر چه قدر میزان صرفه‌جویی مردم بالاتر رود، میزان اختلاط آب چاه‌های شهر با آب سرشاخه های دز کاهش یافته و آب گواراتری در شهر توزیع خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه هدف اصلی از بهره‌برداری از فاز نخست طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم رفع کمبود آب بوده است، تصریح کرد: با اجرای کامل این طرح مشکل کمی و کیفی آب قم به طور کامل بر طرف می‌شود.
وی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف و اصلاح الگوی مصرف آب توسط شهروندان قمی، یادآور شد: سرانه مصرف آب در شهر قم که در منطقه‌ای خشک قرار دارد، بسیار بالاتر از کشور‌های توسعه یافته است که از آب فراوانی نیز برخوردار هستند.
توکلی‌بینا همچنین از اجرای 9 پروژه ضربتی طی سه ماه گذشته برای توزیع یکنواخت آب در تمام شهر قم خبر داد و اظهار داشت: با توجه به تغییری که با ورود آب سرشاخه‌های دز به قم در مسیر شبکه آب شهر به وجود آمد، سعی کردیم که با این پروژه‌ها آب به صورت یکنواخت و عادلانه در تمام مناطق شهر توزیع شود.
وی افزود: البته نقاطی کور در شبکه وجود داشت که با بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان آبفا، این نقاط شناسایی و نسبت به رفع مشکل این مناطق نیز اقدام شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از طرح کنترل مضاعف و پایش بهداشتی و میکروبی و کیفی در تمام نقاط شبکه آبرسانی قم خبر داد و گفت: برای اطمینان از سلامت آب قم روزانه حدود 70 نمونه برداری از نقاط مختلف شهر انجام گرفته و آزمون‌های میکروبی، فیزیکی و شیمیایی برای آب قم صورت می‌گیرد.
وی در پایانی با اشاره به نقش تاثیرگذار و راهبردی ائمه جماعات در بین مردم، از آنان درخواست کرد تا با تشریح وضعیت آب قم، تلاش‌های صورت گرفته و هزینه‌های هنگفت برای اجرای طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم، مردم را به صرفه‌جویی در مصرف این مایع حیاتی رهنمون کنند.
به گفته توکلی‌بینا، این عادلانه نیست آبی که با دشواری های فراوان به قم رسیده است سخاوتمنانه و کریمانه در بخش‌های صنعت، فضای سبز و خانه های مردم مصرف شود بلکه باید از مصارف غیر ضروری پرهیز و مصارف ضروری را نیز تا حد امکان کاهش دهیم تا بتوانیم از گرمای تابستان به آرامی عبور کنیم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در این همایش با قدردانی از دست اندرکاران طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم، گفت: با توجه به خشکسالی چند سال اخیر اگر امسال این آب به قم نمی‌آمد، با کمبود آب در شهر مواجه می‌شدیم.
حجت‌الاسلام "محمدرضا آشتیانی" توجه ویژه مقام معظم رهبری و پیگیری های دولت خدمتگذار را در طرح عظیم آبرسانی به قم مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: به حمدالله فاز نخست این طرح پیش از برنامه ‌زمانبندی و با هدف رفع کمبود آب به بهره‌برداری رسید که جا دارد از تمام مسئولان که در اجرای پروژه تلاش کردند، قدردانی کنیم.
سایت خبری وزارت نیرو
۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۴۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.