English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۰۱:۵۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ماموریت‌های جدید بعد از ادغام وزارت صنایع و بازرگانی

ماموریت‌های جدید بعد از ادغام وزارت صنایع و بازرگانی
یک عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی گفت: باید یک ماموریت جدید برای وزارتخانه جدید که توسعه اقتصاد کشور مبتنی بر مکانیسم بازار وهمین‌طور آزاد سازی اقتصاد کشور درحوزه صنعت، معدن و بازرگانی است، تعریف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، پدرام سلطانی بر کوچک‌سازی دولت از طریق ادغام وزارتخانه ها تاکید کرد و گفت: ادغام، به دلیل لزوم کاهش بودجه عمومی، چابک سازی دولت، سهولت انجام کارها در دستگاههای دولتی و کاهش تصدی از جمله اقداماتی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این فرآیند می‌تواند یکی از روشهای کوچک سازی باشد، به شرطی که دقیقا به این دو خواسته اصلی از کوچک سازی دولت که یکی کاهش دیوان سالاری و کوچک شدن اندازه وزارتخانه حاصل از ادغام و دیگری بازتعریف فرآیند ها و ماموریتهای وزارتخانه جدید برای چابکی بیشتر است، برسیم.

به بیان وی تا قبل از ادغام بسیاری از جهت گیریها و سیاستگذاریهای این دو وزارتخانه یکدیگر را خنثی می کردند و این باعث می‌شد بسیاری از برنامه های اقتصادی کشور به درستی پیش نرود و تولید کنندگان و بازرگانان در بین این سیاستهای متناقض دست و پا بزنند.

این فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: اگر در وزارتخانه جدید این تناقض‌های عملکردی و رفتاری خنثی شود هم برای تولید و صنعت و صادرات کشور دستاوردهای بسیار خوبی می تواند داشته باشد.

سلطانی افزود: هم جهت شدن استراتژیها و سیاستگذاریهای این دو وزارتخانه قطعا به نفع اقتصاد کشور است. اقتصاد به صورت حلقه های زنجیر به هم متصل بوده و این مهم است که سیاستها موجب افزایش آهنگ رشد اقتصادی کشور شود.

به گفته او هر دو فرآیند تجاری قبل از مرحله تولید برای تامین نیازهای بنگاه اعم از مواد اولیه و ماشین آلات و بقیه مستلزمات و بعد از فرآیند تولید ، اگر مکمل تولید باشند نتیجه بخش خواهند بود.

وی، رفع موانع و کاهش زمان رسیدگی به امور و کاهش تعدد مراحل رجوع ارباب رجوعان و فعالان اقتصادی از دیگر نتایج ادغام این دو وزارتخانه دانست.

سلطانی اظهار کرد: اگر این دو موضوع حاصل شود، ادغام ، هم جهت با برنامه پنجم اقتصادی کشورو برنامه های ما قبل و نگرش کلی فضای کسب و کارخواهد بود.

عضو اتاق بازرگانی وصنایع و معادن ایران با بیان اینکه ادغام نباید به صورت مکانیکی و محدود به تغییر نمودار سازمانی باشد، اضافه کرد: دراین فرآیند با منابع انسانی سازمان مواجه هستیم که سالها با یک فرهنگ و عادت وفکرو یک ماموریت ویژه کار کرده‌اند و اکنون با یک ماموریت جدید مواجه اند که شاید به سختی عوض شوند و این موضوع باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: اگر ما در رویکردهای تجارت بین الملل بتوانیم با دیگر کشورها موافقتنامه های تجارت آزاد امضا کنیم و این کار باعث رشد صادرات شود، تولید در مقیاس کلان تری انجام می شود و هزینه تمام شده تولید پایین می آید و قدرت رقابت پذیری اش بالاتر می رود.

ایسنا
۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ۱۷:۰۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.