English
یکشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹, ۱۳:۳۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تعامل اعضای کمیسیون انرژی مجلس با مسولان شرکت مدیریت شبکه برق ایران

تعامل اعضای کمیسیون انرژی مجلس با مسولان شرکت مدیریت شبکه برق ایران
اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به منظور آشنایی هرچه بیشتر با فعالیت های شرکت مدیریت شبکه برق ایران و ایجاد ارتباطی دوسویه ، از این شرکت بازدید کردند و از نزدیک با فعالیتهای شرکت مدیریت شبکه برق ایران آشنا شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در این جلسه دکتر محمد احمدیان معاون وزیر نیرو در امور برق، مهندس مسعود حجت مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران ، دکتر کاتوزیان رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و تنی چند از اعضای کمیسیون انرژی مجلس حضور داشتند. در ابتدای این جلسه مهندس مسعود حجت به تشریح وضعیت کنونی تولید برق در کشور پرداخت و گفت : در سالجاری وضعیت واقعی برق به گونه ای است که توان تولید نیروگاههای برق آبی به دلیل خشکسالی ٤ هزار مگاوات کاهش یافته است . هم اینک در طول شبانه روز حدود ١٥ هزار مگاواتساعت اجازه تولید ازاین نوع نیروگاهها وجود دارد در حالیکه در سال گذشته در مدت مشابه ٥٥ هزار مگاواتساعت برق از نیروگاههای برق آبی تولید می شد. وی تصریح کرد  این مساله و بروز خشکسالی بی سابقه باعث شده که خاموشی های نوبتی در صنعت برق ایجاد شود و در شبکه حدود ٥ درصد احتمال خاموشی در زمان پیک بوجود آید. مهندس حجت خاطر نشان کرد : ظرفیت اسمی نیروگاههای برق کشور در حال حاضر جمعا ٤٨ هزار و ٧٧٣ مگاوات قدرت نصب شده است که از این میزان قدرت نصب شده حدود ٣٧ هزار مگاوات در بهترین شرایط در تابستان می توان برق تولید کرد.

وی با اشاره به اینکه نیروگاههای توربین گازی شرایط خاصی را برای تولید می طلبند، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال، توربینهای گازی فرم(fram) ، برای ١٥ درجه حرارت و ارتفاع سطح دریا ساخته می شود که در این شرایط ١٥٩ مگاوات قدرت اسمی دارند (مانند نیروگاه در حال نصب جهرم )، اما اگر توربین گاز در سطح مرتفع تر نصب شود، به ازای هر ١٠٠ متر ارتفاع از سطح دریا 3/1 مگاوات از قدرت این نوع واحد ها کاسته می شود .

وی افزود : چنین واحدی اگر در استانی مانند گیلان نصب شود مشکلی پدید نمی آید اما اگر در یک نقطه مرتفع کشور نصب شود کاهش توان پیدا می کند . همچنین، این نوع واحدها در اثر درجه حرارت تولیدشان کاسته می شود و به ازای افزایش هر یک درجه حرارت،8/0 مگاوات از قدرت تولید آنها کاسته می شود .

مهندس حجت یادآور شد از آنجا که ایران یک منطقه کوهستانی و گرم است بیشتر واحدهایی که در نقاط مختلف کشور نصب می شود به علت ارتفاع و درجه حرارت قدرتشان از ظرفیت اسمی کمتر می شود .

وی با بیان اینکه امسال به شدت خشکسالی وجود دارد ، تصریح کرد از آنجا ارتباط شبکه ای استان خراسان با شبکه سراسری برق، ضعیف است و خاموشی این استان حاصلی ندارد ، در این استان خاموشی اعمال نمی شود . از سوی دیگر این استان خود تولید دارد و اعمال خاموشی در این استان صورت نمی گیرد.

مهندس حجت درباره اعمال خاموشی در سایر استانها گفت .: خاموشی که برای استانهای کشور در نظر گرفته شده به این صورت است که میزان بار این استانها را در حالت طبیعی درنظر گرفتیم و میزان خاموشی را به آن تقسیم کردیم. وی گفت : البته برخی استانها را به دلیل گرمسیری تمام بار مورد محاسبه قرار نگرفت و تنها حدود ٦٠ تا٩٠ درصد بار شبکه آنها در این روند محاسبه شد و هر زمان خاموشی داریم طبق این درصد برآورد می کنیم تا به منطقه ای بیش از حد فشار وارد نشود.مهندس حجت تاکید کرد : مشکلی که در این میان وجود دارد این است که میان شمال و جنوب شبکه برق،تنها می توانیم ١٦٠٠ مگاوات برق را منتقل کنیم.وی خاطر نشان کرد : در شبکه شمالی مشکلی جود ندارد و تولید برق در قسمت شمالی شبکه مناسب است اما در جنوب شبکه به دلیل فروکش آب سدها و افت ٤ هزار مگاواتی تولید برق در جنوب شبکه ما همواره سعی می کنیم حداکثر انتقال برق از شمال به جنوب باشد تا جنوب کمتر دچار خاموشی شود.

مهندس حجت افزود زمانیکه خاموشی محدود داریم سعی می کنیم فقط در شمال شبکه اعمال می کنیم تا توازنی میان شمال شبکه برقرار شود و خاموشی هایی که اعمال می شود معمولا از ساعت ١١ صبح آغاز می شود و تا ٤ بعد از ظهر ادامه دارد و همینطور در پیک و در ساعات آغازین شب، خاموشی ها اعمال می شود.

وی با بیان اینکه ماموریت شرکت مدیریت برق ایران که یکی از شرکتهای مهم صنعت برق است، راهبری و پالایش شبکه برق کشور است، افزود : این شرکت تولید و انتقال برق را بطور مطمئن و پایا انجام می دهد به این معنی که اگر در شبکه کمبود داریم مثلا اگر ٣ هزار مگاوات کمبود به و جود آید این کمبود باعث فروپاشی شبکه نشود.

اتصال زیر دریایی میان ایران وامارات

دکتر سامانی نیز در تشریح وظایف دیسپاچینگ ملی  (راهبری) گفت: مهمترین اصلی که در مدیریت شبکه برق باید به آن توجه کرد،ایمنی و پایداری شبکه برق است و نقش دیسپاچینگ در شبکه برق این است که همواره به گونه ای عمل کند که با پیش بینی ها و ابزار های کم ، همواره وضعیت را مطلوب نگه دارد .معاون راهبری شبکه برق کشور تصریح کرد : برای اینکه به وظایف خود عمل کنیم اطلاعات را جمع آوری و تحلیل می کنیم و بر اساس نتایج تحلیل، سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرا می کنیم . این سیکل در سه مقطع زمانی کوتاه مدت ، میان مدت و لحظه ای اجرا می شود.

دکتر سامانی اظهار داشت : مسوولیت نهایی پایداری و اداره بهینه شبکه انتقال به عهده دیسپاچینگ ملی است. وی افزود : ما تقریبا با تمام کشورهای همسایه که مرز زمینی داریم تبادل برقی داریم و نحوه قراردادها وتعاملات با کشورهای همسایه به این گونه است که در تابستا ن ، ایران در تراز وارد کننده انرژی است و ٣٠٠ تا ۵٠٠ مگاوات به طور متوسط وارد می کند.. اظهارداشت: اتصال زیر دریایی میان ایران وامارات با ظرفیت ١۴٠٠ مگاوات برقرار خواهد شد و هم اکنون مراحل مشاوره ای و مطالعاتی آن در دست اقدام است.سامانی یادآور شد : طرحی در دست اجرا است تا علاوه بر بروز رسانی تجهیزات مرکز دیسپاچینگ ملی ،ساختار هرمی آن را به یک ساختار متمرکز تبدیل شود و تمام عملیات اداری شبکه نیز توسط دیسپاچینگ انجام شود.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران
۲۲ تیر ۱۳۸۷ ۱۴:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.